Katowice – Europejskie Miasto Nauki 2024. Porozumienie podpisane!

22.09.2022 Aktualności

W czwartek 22 września 2022 roku w Planetarium – Śląskim Parku Nauki odbyła się konferencja prasowa połączona z podpisaniem porozumienia o współpracy w ramach zadań wynikających z tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 dla Miasta Katowice. Dokument dotyczy kooperacji w zakresie wspólnej organizacji EuroScience Open Forum (ESOF), które ma się odbyć w 2024 roku w Katowicach, a także długofalowych inicjatyw związanych z ideą Miasta Nauki.

Sygnatariuszami porozumienia byli:

• prezydent Katowic,
  • wojewoda śląski,
  • marszałek województwa śląskiego,
  • przewodniczący i wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

oraz rektorzy uczelni zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim „Katowice – Miasto Nauk”:

• Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach
  • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach,
  • Politechnika Śląska,
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Przedstawiciele konsorcjum w swoich przemówieniach zwracali uwagę na istotę wspólnego działania oraz szansę dla całego regionu, jaką daje tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Głos zabrał również sekretarz generalny stowarzyszenia EuroScience Matthias Girod, który podkreślił, że Katowice to pierwsze miasto w Europie Środkowo-Wschodniej z tym prestiżowym wyróżnieniem.

Podczas spotkania zaprezentowano również logo Europejskiego Miasta Nauki 2024, które zostało przygotowane przez projektantów z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Ideę powstania logo, które ma symbolizować członków konsorcjum, przybliżył rektor ASP prof. dr hab. Grzegorz Hańderek.