Konferencja Programowa Narodowego Kongresu Nauki „Doskonałość naukowa – jak równać do najlepszych”

Doskonałość edukacji akademickiej – jak przeorientować uczelnie na jakość kształcenia? – kolejna Konferencja Programowa Narodowego Kongresu Nauki odbędzie się 29-30 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Ilościowo Polska osiągnęła sukces obejmując kształceniem na poziomie wyższym niemal połowę kolejnych roczników młodzieży.  Stało się to jednak źródłem jednego z największym problemów trapiących dziś polskie szkolnictwo wyższe. Umasowienie połączone z finansowaniem w oparciu o kryteria ilościowe doprowadziło do stopniowego obniżania poziomu kształcenia nawet na najlepszych uczelniach publicznych. Nastąpiła inflacja dyplomów, które dla pracodawców przestały mieć znaczenie. Pierwszym krokiem do zmiany tego stanu rzeczy były nowe zasady finansowania wyższych uczelni. Aby jednak z sukcesem „przeorientować uczelnie na jakość kształcenia” potrzebne są zmiany systemowe.

Najważniejszym tematem poruszanym w Lublinie będzie ocena jakości kształcenia w szkołach wyższych w tym proces akredytacji. Omawiana tez będzie między innymi organizacja procesu kształcenia, porównywalność polskich dyplomów ukończenia uczelni na poszczególnych poziomach kształcenia z dyplomami innych krajów o rozwiniętej edukacji. Przewidziano też dyskusję o doskonałości kształcenia z punktu widzenia studentów, oraz o poziomie kandydatów na studia.

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej.

Program Konferencji (PDF)

stanu w MNiSW

PROBLEM JAKOŚCI KSZTAŁCENIA NA TLE NOWYCH ZJAWISK W KULTURZE

9.30–10.00
Wystąpienie tematyczne - prof. dr hab. Zbigniew Marciniak - Wiceprzewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego,

JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA - SZANSE I WYZWANIA
10.00–11.15

PANEL IV - JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA Z PERSPEKTYWY STUDENTÓW I ABSOLWENTÓW

11.45–13.00

PANEL V - DOSTOSOWYWANIE OFERTY KSZTAŁCENIA DO POTRZEB OTOCZENIA
SPOŁECZNO--GOSPODARCZEGO

Konferencja Programowa Narodowego Kongresu Nauki „Doskonałość naukowa – jak równać do najlepszych”, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 23 i 24 lutego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jest to kolejna po katowickiej konferencja programowa NKN, w której liczba chętnych znacząco przekracza liczbę dostępnych miejsc. Jak się zdaje oznacza to, że społeczność akademicka coraz szerzej włącza się w dyskusje nad kształtem nowej konstytucji dla nauki, która ma zostać wypracowana na Narodowym Kongresie Nauki w Krakowie we wrześniu.

Konferencja będzie się odbywać, w sali gdzie odbywają się koncerty, między innymi Konkurs Henryka Wieniawskiego. Zdjęcie poniżej.

Konferencja będzie transmitowana online na stronie internetowej NKN, a od razu po jej zakończeniu dostępny będzie zapis tej rejestracji.

Program konferencji:                                              >>> pobierz PDF <<<

10.00 Otwarcie konferencji - prof. Andrzej Lesicki, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

10.20 Otwarcie konferencji - prof. dr hab. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk

10.30 Wystąpienie programowe Jarosław Gowin, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego