X Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki

13 maja 2017r. w Katowickim Parku Leśnym odbyła się X Edycja Katowickiego Festiwalu Biegowego im. Jerzego Kukuczki. Organizatorem Festiwalu jest Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach w osobach pracowników Zakładu Lekkiej Atletyki i Sportów Zimowych. Impreza odbyła się pod honorowym  patronatem Ministra Sportu I Turystyki Pana Witolda Bańki oraz Prezydenta Miasta Katowice, Pana Marcina Krupy.

W tym roku podobnie jak w poprzednim oprócz tradycyjnego biegu maratońskiego i półmaratonu zorganizowano biegi na 10 i 5 km. Po raz trzeci podczas Festiwalu rozegrane zostały Mistrzostwa Katowic w Nordic Walking na dystansach 10 i 5 km. Nagrodzono też najlepszych mieszkańców Katowic obu płci, na obydwu dystansach.

Oprócz konkurencji biegowych dla dorosłych amatorów biegania zorganizowano tradycyjne już na tej imprezie biegi dla dzieci i młodzieży. Dzieci rywalizowały na dystansach dostosowanych do ich wieku. I tak najmłodsi, klasy 1-3 SP, mieli do pokonania 400m, klasy 4-6 SP 600m, gimnazjaliści 800m a licealiści 1000m. W Sztafecie Pokoleń składającej się z nauczycieli, uczniów i rodziców wystartowało 8 drużyn z Katowic i miast ościennych. Do zawodów zgłoszono 3 drużyny w kategorii liceum, 2 drużyny w kategorii gimnazjum i 3 drużyny w kategorii szkół podstawowych, wszyscy zgłoszeni wzięli udział w zawodach. W sumie wystartowało 80 osób.

We wszystkich konkurencjach Festiwalu czynnie uczestniczyło ponad 930 osób. Najwięcej wystartowało w biegu na 5km - 460 osób. Najmniejsza frekwencja była w biegu maratońskim - 36 osób, którego trasa w formie pętli o długości 4180m nie jest zdaniem uczestników najlepszym rozwiązaniem. W biegu na 10km  wystartowało 111 biegaczy a na dystansie półmaratonu 100. W Nordic Walking na 5 i 10km ukończyło łącznie około 90 osób.

Organizatorów cieszy fakt dużego udziału dzieci i młodzieży - w konkurencjach dla tej grupy wystartowało ponad 200 osób, dużo było zespołów sztafetowych.

Dla zwycięzców w każdej konkurencji organizatorzy przygotowali szereg nagród zarówno finansowych jak i rzeczowych. Wydział Sportu i Turystyki UM Katowice ufundował puchary w III Mistrzostwach Katowic w Nordic Walking oraz medale dla wszystkich startujących dzieci i młodzieży. Główny organizator AWF Katowice ufundował nagrody pieniężne dla dorosłej część uczestników oraz rzeczowe dla szkół startujących w Sztafecie Pokoleń, a także dla dzieci w biegach indywidualnych. Dzięki pozyskaniu wielu sponsorów w każdej konkurencji biegowej Festiwalu wręczono pakiety nagród rzeczowych o wartościach ok. 1000zł na konkurencję. Sponsorami tytularnymi konkurencji w roku bieżącym były następujące podmioty:

• PZU – maraton
  • JBL - półmaraton
  • Olimp Labs – bieg na 10km

Firma OLIMP LABS ufundowała zestawy odżywek dla zwycięzców biegu na 10km, JBL - ufundował nagrody rzeczowe w półmaratonie, a PZU polisy na życie dla zwycięzcy maratonu wśród kobiet i mężczyzn.

Od poprzedniej edycji Festiwalu organizatorzy przyjęli zasadę losowania głównych nagród wśród wszystkich uczestników wnoszących opłatę startową. W bieżącym roku uczestnicy mieli możliwość wygrania najnowszego zegarka marki Suunto oraz talony na kompleksowe badania wydolnościowe w Pracowni Badań czynnościowych AWF Katowice oraz inne atrakcyjne narody ufundowane przez sponsorów.

Podczas Festiwalu organizatorzy zapewnili wiele atrakcji dla całych rodzin. Dzięki temu, że dopisała pogoda, dzieci mogły skorzystać z dmuchanych zamków i zjeżdżalni. W ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego” dzieci mogły poznać Królową Sportu w wydaniu dla najmłodszych. Każde dziecko mogło skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni. Studio kulinarne - Szkoła gotowania ADRIAN FELIKS przygotowała posiłek regeneracyjny dla uczestników Festiwalu.

Mamy nadzieję, że tegoroczny Festiwal upłynął w przyjemnej wiosennej atmosferze, a jego piknikowy charakter przypadnie wszystkim uczestnikom i odwiedzającym do gustu. Liczymy, że na trwałe wpisze się w program imprez sportowo rekreacyjnych miasta Katowice z profesjonalnym przygotowaniem i obsługą przez „Szkołę Mistrzów” - Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Jeszcze raz pragniemy podziękować władzom AWF Katowice i włodarzom miasta Katowice za pomoc finansową oraz organizacyjną w przygotowania tegorocznego Festiwalu. Dziękujemy też Partnerom i Sponsorom, gdyż bez ich wkładu pracy i środków zorganizowanie imprezy byłoby niemożliwe.

Galeria zdjęć z tegorocznej edycji Festiwalu jest dostępna na profilu wydarzenia na Facebooku

13 maja 2017 jubileuszowa edycja Festiwalu

W imieniu organizatorów X Katowickiego Festiwalu Biegowego im. Jerzego Kukuczki zapraszamy wszystkich pracowników Uczelni do udziału w jubileuszowej edycji. Tegoroczna rywalizacja odbywać się będzie Katowickim Parku Leśnym na Muchowcu w Katowicach na dystansach biegowych 5km, 10km, półmaraton i maraton. W czasie trwania imprezy od kilku lat rozgrywane są Mistrzostwa Katowic w Nordic Walking na dystansach 5 i 10km. Ponadto przewidziano atrakcje dla najmłodszych i nieco starszych dzieci oraz młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W czasie Festiwalu rywalizować można będzie w Miasteczku Lekkoatletycznym oraz korzystać z dmuchanych zjeżdżalni i siłowni. Gwarantujemy miłą zabawę dla całych rodzin. Udział pracowników Uczelni w Festiwalu biegowym jest bezpłatny, a każdy uczestnik kończący rywalizację otrzymuje pamiątkowy medal. Aby wziąć udział w Festiwalu należy dokonać zgłoszenia elektronicznego na stronie www.biegkukuczki.pl, a w formularzu w polu Drużyna lub Miasto wpisać AWF Katowice-pracownik.

Szczegółowe informacje oraz program Festiwalu znajdują się na stronie internetowej www.biegkukuczki.pl.

ZAPRASZAMY DO CZYNNEGO UDZIAŁU!!!