XI Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki 2018

12 maja 2018r. w Katowickim Parku Leśnym odbyła się XI Edycja Katowickiego Festiwalu Biegowego im. Jerzego Kukuczki. Organizatorem Festiwalu jest Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach w osobach pracowników Zakładu Lekkiej Atletyki i Sportów Zimowych. Impreza odbyła się pod honorowym  patronatem Ministra Sportu I Turystyki Pana Witolda Bańki oraz Prezydenta Miasta Katowice, Pana Marcina Krupy.

W tym roku oprócz tradycyjnego biegu maratońskiego i półmaratonu zorganizowano biegi na 10 i 5 km. Po raz trzeci podczas Festiwalu rozegrane zostały Mistrzostwa Katowic w Nordic Walking na dystansach 10 i 5 km. Nagrodzono też najlepszych mieszkańców Katowic obu płci, na obydwu dystansach.

Oprócz konkurencji biegowych dla dorosłych amatorów biegania zorganizowano tradycyjne już na tej imprezie biegi dla dzieci i młodzieży. Dzieci rywalizowały na dystansach dostosowanych do ich wieku. Wprowadzono kategorię wiekową dla przedszkolaków, którzy rywalizowali na dystansie 200m, uczniowie, klasy 1-3 SP, mieli do pokonania 400m, klasy 4-6 SP 600m, gimnazjaliści 800m a licealiści 1000m. W Sztafecie Pokoleń składającej się z nauczycieli, uczniów i rodziców wystartowało 8 drużyn z Katowic i miast ościennych. Do zawodów zgłoszono 3 drużyny w kategorii liceum, 2 drużyny w kategorii gimnazjum i 3 drużyny w kategorii szkół podstawowych, wszyscy zgłoszeni wzięli udział w zawodach. W sumie wystartowało 80 osób.

We wszystkich konkurencjach Festiwalu czynnie uczestniczyło ponad 700 osób. Najwięcej wystartowało w biegu na 5km - 247 osób. Najmniejsza frekwencja była w biegu maratońskim - 28 osób, którego trasa w formie pętli o długości 4180m nie jest zdaniem uczestników najlepszym rozwiązaniem. W biegu na 10km  wystartowało 75 biegaczy a na dystansie półmaratonu 78. W Nordic Walking na 5 i 10km ukończyło łącznie około 75 osób.

Organizatorów cieszy fakt dużego udziału dzieci i młodzieży - w konkurencjach dla tej grupy wystartowało ponad 200 osób, dużo było zespołów sztafetowych.

Dla zwycięzców w każdej konkurencji organizatorzy przygotowali szereg nagród zarówno finansowych jak i rzeczowych. Wydział Sportu i Turystyki UM Katowice ufundował puchary w IV Mistrzostwach Katowic w Nordic Walking oraz medale dla wszystkich startujących w kategoriach dzieci i młodzieży. Główny organizator AWF Katowice ufundował nagrody pieniężne dla dorosłej część uczestników oraz rzeczowe dla szkół startujących w Sztafecie Pokoleń, a także dla dzieci w biegach indywidualnych. Dzięki pozyskaniu kilku sponsorów w każdej konkurencji biegowej Festiwalu wręczono pakiety nagród rzeczowych o wartościach ok. 1000zł na konkurencję. Sponsorami tytularnymi konkurencji w roku bieżącym były następujące podmioty:

• JBL - półmaraton
  • Olimp Labs – bieg na 10km

Firma OLIMP LABS ufundowała zestawy odżywek dla zwycięzców biegu na 5km, JBL - ufundował nagrody rzeczowe w półmaratonie.

Już od IX edycji Festiwalu organizatorzy przyjęli zasadę losowania głównych nagród wśród wszystkich uczestników wnoszących opłatę startową. W bieżącym roku uczestnicy mieli możliwość wygrania najnowszego zegarka marki Suunto oraz talony na kompleksowe badania wydolnościowe w Pracowni Badań czynnościowych AWF Katowice oraz inne atrakcyjne narody ufundowane przez sponsorów.

Podczas Festiwalu organizatorzy zapewnili wiele atrakcji dla całych rodzin. Dzięki temu, że dopisała pogoda, dzieci mogły skorzystać z dmuchanych zamków i zjeżdżalni. W ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego” dzieci mogły poznać Królową Sportu w wydaniu dla najmłodszych. Restauracja AKVO przygotowała posiłek regeneracyjny dla uczestników Festiwalu.

Mamy nadzieję, że tegoroczny Festiwal upłynął w przyjemnej wiosennej atmosferze, a jego piknikowy charakter przypadnie wszystkim uczestnikom i odwiedzającym do gustu. Liczymy, że na trwałe wpisze się w program imprez sportowo rekreacyjnych miasta Katowice z profesjonalnym przygotowaniem i obsługą przez „Szkołę Mistrzów” - Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Jeszcze raz pragniemy podziękować władzom AWF Katowice i władzom miasta Katowice za pomoc finansową oraz organizacyjną w przygotowania tegorocznego Festiwalu. Dziękujemy też Partnerom i Sponsorom, gdyż bez ich wkładu pracy i środków zorganizowanie imprezy byłoby niemożliwe.

Zapraszamy wszystkich miłośników biegania na cykliczną imprezę biegową organizowaną przez AWF Katowice - Katowicki Festiwal Biegowy, której celem  jest przybliżyć mieszkańcom Katowic i Śląska postać Jerzego Kukuczki Patrona Uczelni, wybitnego polskiego alpinisty, a także propagować sport wśród mieszkańców Śląska i kraju. Już po raz jedenasty spotykamy się w sobotę 12 maja 2018r. na terenie Doliny Trzech Stawów w Katowicach Muchowcu. W ramach Festiwalu rozegrany zostanie maraton Kukuczki, półmaraton biegi na 10 i 5km, IV Mistrzostwa Katowic w Nordic Walking oraz imprezy plenerowe dla dzieci i mieszkańców Katowic. Wzorem poprzednich, lat zorganizowana zostanie „Sztafeta Pokoleń” – drużynowa rywalizacja szkół z udziałem nauczycieli, rodziców i dzieci, we wszystkich kategoriach (szkoły podstawowe, gimnazja, licea) oraz „Indywidualne biegi” dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Jako nowość, w tym roku planujemy zorganizować bieg dla najmłodszych, w kategorii przedszkolaka. Bazując na doświadczeniu organizacyjnym lat poprzednich, liczymy na udział w Festiwalu od 500 do 1000 uczestników, zarówno dzieci jak i dorosłych. Dodatkowo mając na uwadze, że wszystkie imprezy będą odbywać się w kompleksie rekreacyjnym Dolina Trzech Stawów spodziewamy się, że będzie bardzo atrakcyjna zarówno dla publiczności jak i mediów.

Przypominamy, że udział w imprezie dla wszystkich pracowników i studentów Uczelni jest bezpłatny!!!

Zapraszamy do odwiedzenia strony Festiwalu www.biegkukuczki.pl oraz profilu wydarzenia na Facebooku..