Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

Polski Komitet Olimpijski zatwierdził skład reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang. Polskę w Korei reprezentować będzie 60 zawodników, z czego aż 24 jest związanych z AWF Katowice!

O szansach medalowych naszych sportowców – dr Krzysztof Nowak dyrektor klubu AZS AWF Katowice:

Bardzo się cieszę, że nasza Uczelnia jest tak licznie reprezentowana na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Tak liczna reprezentacja to wynik długofalowej polityki Uczelni nastawionej na wszechstronną pomoc studentom - sportowcom. Ta pomoc przejawia się poprzez dostosowane do potrzeb studentów - sportowców programów nauczania czyli IPPS i IOS. To również stypendia Rektora dla najlepszych studentów oraz stypendia klubowe. Najlepsi sportowcy mają również zapewnione szkolenie z programu ACSS czyli Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego. Ten system powoduje, że na studia do Katowic przyjeżdżają zawodnicy ze wszystkich zakątków Polski.

W odniesieniu do szans medalowych na Igrzyskach to należy zachować całkowity spokój. Wydaje się, że całej polskiej reprezentacji będzie trudno powtórzyć osiągnięcia medalowe z Vancouver i Soczi, gdzie zdobyliśmy po 6 medali. Z zawodników AZS AWF Katowice - w moim przekonaniu - największe szanse na o medal ma Justyna Kowalczyk, która w ostatnich zawodach Pucharu Świata zasygnalizowała znaczącą zwyżkę formy. A z pewnością największa gwiazda polskich biegów narciarskich w historii nie jedzie na Igrzyska Olimpijskie na wycieczkę, tylko, aby walczyć o jak najlepsze miejsca. Po ostatnich startach w PŚ coraz bardziej optymistycznie należy patrzeć na występ naszych biathlonistek z Weroniką Nowakowską na czele. Ponadto można wiązać nadzieje z występem naszych panczenistek ponieważ bronią one srebrnego medalu wywalczonego w Soczi w wyścigu drużynowym. A dla naszej Kasi Bachledy - Curuś będą to już 5 Igrzyska w karierze. Coraz lepsze wyniki uzyskują również nasi zawodnicy w kombinacji norweskiej. Z 4 zawodników w kadrze na Igrzyska aż 3 jest z AZS AWF Katowice. O medale będzie zapewne bardzo trudno, ale chłopcy są coraz bliżej czołówki. No i dość pewnym kandydatem do medalu jest nasz student Dawid Kubacki, który na chwilę obecną jest w kadrze drugi po Kamilu Stochu, a drużyna to na pewno jeden z największych faworytów do medalu w Korei. Trzymamy kciuki za całą reprezentację, ale oczywiście najbliższe sercu będą dla mnie występy zawodników AWF Katowice Szkoły Mistrzów!

Zawodnicy KS AZS AWF Katowice:

Justyna Kowalczyk - biegi narciarskie
Martyna Galewicz - biegi narciarskie
Weronika Nowakowska - biathlon
Krystyna Guzik - biathlon
Monika Hojnisz - biathlon
Kamila Żuk - biathlon
Adam Cieślar - kombinacja norweska
Paweł Słowiok - kombinacja norweska
Szczepan Kupczak - kombinacja norweska
Katarzyna Bachleda Curuś - łyżwiarstwo szybkie
Magdalena Czyszczoń - łyżwiarstwo szybkie
Konrad Niedźwiecki - łyżwiarstwo szybkie
Karolina Riemen Żerebecka - narciarstwo dowolne
Mateusz Sochowicz - saneczkarstwo
Zuzanna Smykała - snowboard

Ponadto zawodnicy studiujący na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach:

Maciej Staręga - biegi narciarskie
Ewelina Marcisz - biegi narciarskie
Dawid Kubacki - skoki narciarskie
Wojtek Marusarz - kombinacja norweska
Natalia Wojtuściszyn - saneczkarstwo
Jakub Kowalewski - saneczkarstwo
Wojciech Chmielewski - saneczkarstwo
Maryna Gąsienica Daniel - narciarstwo alpejskie
Michał Kłusak - narciarstwo alpejskie

Igrzyska rozpoczną się 9 lutego i potrwają do 25 lutego.

Trzymamy kciuki za całą Polską reprezentację!

Oskar Kozikiewicz