Poznaj prowadzących - Studia Podyplomowe Żywienie i Suplementacja Osób Aktywnych Fizycznie

Poznaj prowadzących - Studia Podyplomowe Żywienie i Suplementacja Osób Aktywnych Fizycznie 

 

dr Grzegorz Zydek

Specjalista dietetyk, ekspert ds. żywienia i suplementacji w sporcie. Od 7 lat pracownik dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Obecnie starszy wykładowca w Zakładzie Żywienia i Suplementacji oraz dietetyk Klubu Sportowego Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Prelegent konferencji Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego „Żywienie ludzi aktywnych 2013”. Był uczestnikiem wielu szkoleń z zakresu najnowszych trendów w żywieniu sportowców. Jest współautorem wielu publikacji z zakresu żywienia oraz treningu siłowego a także współautorem podręczników akademickich „Dieta i Suplementacja w Sporcie i Rekreacji” (2012); „Żywienie i Suplementacja w Sporcie, Rekreacji i Stanach Chorobowych” (2014); „Nowe Trendy w żywieniu i suplementacji osób aktywnych fizycznie” (2017). Przez 6 lat był zatrudniony jako dietetyk w drużynach piłkarskich polskiej ekstraklasy (Podbeskidzie Bielsko-Biała, Odra Wodzisław Śląski, Korona Kielce)  w tym 4 lata jako członek sztabu szkoleniowego na stanowisku dietetyka w drużynie GKS Piast Gliwice z którą w sezonie 2011-2012 zdobył awans do ekstraklasy a w kolejnym sezonie 2012-2013 czwarte miejsce i udział w kwalifikacjach Ligi Europy UEFA. Aktualnie od roku 2016 ponownie współpracuje z Gliwickim Klubem Sportowym Piast S.A. w zakresie żywienia i suplementacji pierwszego zespołu i drużyn młodzieżowych oraz Klubem Górnik Zabrze S.S.A. jako ekspert ds. suplementacji pierwszego zespołu. Od roku 2008 prowadzi praktykę w zakresie  poradnictwa żywienia profesjonalnych sportowców oraz ludzi aktywnych.

 

dr  Małgorzata Michalczyk

Adiunkt w Zakładzie Żywienia i Suplementacji AWF im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. W latach 2014-16 kierownik studiów podyplomowych- Żywienie i Suplementacja Osób Aktywnych Fizycznie w AWF im. J. Kukuczki. Współautorka książki „Żywienie i Suplementacja w Sporcie, Rekreacji i Stanach Chorobowych”, AWF Katowic 2014. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w SGGW w Warszawie oraz  studiów podyplomowych z zakresu Biologii Molekularnej na Wydziale Biologii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od roku 2007 prowadzi poradnictwo dietetyczne dla osób aktywnych fizycznie, sportowców oraz dzieci. Autorka prac naukowych z zakresu żywienia w sporcie i rekreacji. Szczególne zainteresowania naukowe to najnowsze trendy w żywieniowym leczeniu alergii pokarmowych, nutrigenetyka, nutrigenomika oraz immunodietetyka.

 

dr Jakub Chycki

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Absolwent studiów podyplomowych z zakresu Biologii Molekularnej na Wydziale Biologii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projektant badań oceniających rolę aktywności fizycznej w prewencji chorób cywilizacyjnych – sarkopenii, otyłości, nowotworów, chorób układy krążenia oraz innych przejawów procesu biologicznego starzenia się, Autor artykułów i publikacji naukowych z zakresu kierunkowych terapii ruchem, aktywności w warunkach hipoksji i okluzji mięśniowej, neuro-endokrynnych aspektów wysiłku fizycznego i ich wpływie na skuteczność treningu sportowego, zdrowotnego, przeciwstarzeniowego .Trener personalny z ponad 12 letnim doświadczeniem, szkolony w polskich oraz zagranicznych związkach sportowych i ośrodkach treningowych ( uprawnienia  instruktorskie NSCA New York, uprawnienia trenerskie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, kursy PZKiF  i AWF i).Trener przygotowania fizycznego zawodników wielu dyscyplin sportowyc, Specjalista w zakresie diety, suplementacji i immunostymulacji osób aktywnych fizycznie

 

 

Bożena Boruta-Gojny

Psycholog i psychoterapeuta certyfikowany przez European Association For Psychotherapy. Organizatorka i menadżera  kilku placówek ochrony zdrowia psychicznego. Współautorka metody i  podręcznika dla trenerów   intermentoringu, Kierownik Studium Coachingu i Mentoringu oraz członek zespołu programowego  psychodietetyki  na Uniwersytecie  Szkoły  Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach Autorka rozdziału Psychologiczne aspekty żywienia w publikacji AWF.

 

 

Barbara Frączek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, doktor nauk biologicznych. Od 2004 roku adiunkt, a od 2016 roku profesor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Pracownik Instytutu Nauk Biomedycznych, Zakładu Medycyny Sportowej i Żywienia Człowieka oraz Krakowskiej Wyższej szkoły Promocji Zdrowia. Działalność dydaktyczno-naukowa skoncentrowana wokół zagadnień żywienia człowieka, a w szczególności dietetyki sportowców. Wykładowca na szkoleniach i kursach instruktorskich, trenerskich oraz studiach podyplomowych z zakresu dietetyki. Od 2003 roku konsultant żywieniowy sportowców trenujących wyczynowo, m.in. zawodników kadry Polski w narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, skokach narciarskich, kajakarstwie slalomowym górskim i tenisie. Współzałożyciel firmy „Trix- Dietetyka Sportowa”. Mama 15 letniej Anielki i 17 letniego Andrzeja.

 

 

Dr inż. Piotr Kaczka

Doktor nauk biologicznych w zakresie biofizyki (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie), absolwent Międzywydziałowego Studium Biotechnologii (SGGW w Warszawie) oraz Studiów Podyplomowych z zakresu Dietetyka w Chorobach  Wewnętrznych i Metabolicznych (Uniwersytet Medyczny w Warszawie).Dyrektor ds. Naukowych i Innowacji w Olimp Laboratories Sp. z o.o. Z-ca Redaktora Naczelnego magazynu Perfect Body i autor wielu artykułów w nim publikowanych. Prelegent i szkoleniowiec na licznych konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych. Trener klasy II kulturystyki i gorący pasjonat tego sportu

 

 

Dr n.med. Daniela Kurczabińska-Luboń

Lekarz, specjalista mikroodżywiania i medycyny zapobiegawczej, anestezjologii i intensywnej terapii. Prezes Polskiej Akademii Dietetyki i Mikroodżywiania, Członek L'Institut Européen de Diététique et de Micronutrition w Paryżu oraz L’Association des Medecins Francais MediPrevent  Adiunkt na Wydziale Opieki Zdrowotnej Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej Autor i/lub współautor ponad 20 oryginalnych artykułów i publikacji naukowych. Prelegent na licznych konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych. Założycielka i dyrektor zarządzający Ośrodka Medycyny Zdrowia PREVENEO w Katowicach – jedynego w Polsce ośrodka łączącego wiedzę akademicką i najnowocześniejszą diagnostykę biochemiczną z holistyczną opieką nad pacjentem i naturalnymi metodami terapii. Promotor działań edukacyjnych  dla osób szukających naturalnych, kompleksowych rozwiązań dla zdrowia

 

 

Dariusz Szukała

Opracował i wdrożył z ogromnym sukcesem rynkowym największy projekt dietetyczny w Polsce. Jest pomysłodawcą i założycielem dwóch największych sieci placówek poradnictwa dietetycznego w kraju: Dobry Dietetyk oraz Fit Dietetyk, które skupiają obecnie ponad 300 poradni dietetycznych w całym kraju. Stworzony przez niego od podstaw projekt  daje dzisiaj szerokiemu gronu dietetyków ogromną satysfakcję zawodową a dziesiątkom tysięcy pacjentów w całej Polsce nieocenioną pomoc terapeutyczną. Za opracowanie i wdrożenie projektu Fit Dietetyk został w 2014r. wyróżniony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich FIT EXPO. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych nagród na polskim rynku będąca gwarantem jakości nagrodzonych produktów.

Absolwent kierunków kształcenia: Wydziału Żywienie Człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Promocji Zdrowia na Akademii Medycznej w Poznaniu oraz Studiów Doktoranckich na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Od kilkunastu lat zajmuje się zagadnieniami żywienia i wspomagania diety w treningu sportowym, otyłości i chorobach metabolicznych. Autor kilkuset publikacji w pismach medycznych, sportowych, naukowych i popularnonaukowych a także współautor książki akademickiej „Dietetyczne i suplementacyjne wspomaganie procesu treningowego wydanej wspólnie z kadrą naukową Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Mimo ogromnego zaangażowania w rozwój tworzonych przez siebie projektów na co dzień wciąż zamuje się praktyką poradniczą wykorzystując zebrane doświadczenie nie tylko na poczet własnego doskonalenia zawodowego ale także realizowanego projektu i szkolenia innych osób.

Znaczącym elementem jego pracy zawodowej jest również działalność edukacyjna i szkoleniowa. Na przełomie ostatnich lat był organizatorem wielu ogólnopolskich konferencji żywieniowych w których był również głównym prelegentem. Co roku z jego szkoleń i wykładów korzystają setki uczestników branży medycznej i sportowej w całej Polsce.

Czynnie uczestniczy w programach i wywiadach telewizyjnych oraz radiowych. Współpracuje z wieloma instytucjami i stowarzyszeniami służąc zawsze pomocą i doświadczeniem. Obecnie swoją wiedzę i doświadczenie kierunkuje nie tylko na potrzeby indywidualnego poradnictwa dietetycznego ale także rozwoju realizowanych projektów sieciowych.