Aktualności
30. Tydzień EMNK 2024 - "Tydzień Muzyki"
Trzydziestym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Muzyki. Jeśli zgodzimy się z Johnem Cagem, że „wszystko jest muzyką” oraz uznamy dowody potwierdzające, jak wielki wpływ może mieć ona na nasze życie, to wielowymiarowość programu Tygodnia Muzyki w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki będzie oczywistością ????
VIII Międzynarodowe manewry ratowniczo-taktyczne Tactical Public Rescue 2024
Wakacyjną przerwę od uczelnianych obowiązków, wykładów i zajęć ze studentami nasi nauczyciele wykorzystują często na poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń.
Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024
Już 27 września odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń roku akademickiego - Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024. Obchody rozpoczną się na katowickim rynku o godzinie 15:00 występem zespołów folklorystycznych oraz tradycyjnym przemarszem orszaków rektorskich, aby następnie o godzinie 16:00 rozpocząć uroczystość w katowickim NOSPR.
Sekrety długowieczności: znaczenie jogi, snu i diety
Starzenie się jest nieuniknionym procesem biologicznym. Czy istnieją sposoby, aby spowolnić tempo starzenia się i poprawić jakość życia w późniejszym wieku? Przeprowadzono badanie próbujące odpowiedzieć na pytanie jak różne czynniki związane ze stylem życia, takie jak joga, sen, edukacja, spożycie mięsa i kawy, wpływają na tzw. zegar epigenetyczny - biomarker starzenia się oparty na zmianach w poziomie metylacji DNA.
29. Tydzień EMNK 2024 - "Tydzień Głosu"
Razem z ekspertami, uczestnikami i społecznością wyruszymy w inspirującą podróż, podczas której różnorodność głosów stanie się siłą, a ich wieloznaczność otworzy drzwi do nowych perspektyw i lepszego wzajemnego zrozumienia.
28. Tydzień EMNK 2024 - "Tydzień Mikroświata"
W Tygodniu Mikroświata zapraszamy do wspólnej podróży w głąb niewidzialnych mikroświatów, poznania ich miniaturowych bohaterów, m.in. bakterii, grzybów i pierwotniaków oraz skrywanych przez nie sekretów, w tym ich pozytywnych właściwości. Czego możemy się od nich nauczyć? Czy możemy tę wiedzę wykorzystać w praktyce? Tego wszystkiego uczestnicy dowiedzą się podczas różnorakich aktywności, w ramach których zapoznają się z zagadnieniami z wielu obszarów naukowych leżących u podstaw licznych mikrośw
27. Tydzień EMNK 2024 - "Tydzień Kontrastu"
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN kontrast to z jednej strony „ostra sprzeczność między zestawionymi przedmiotami, zjawiskami itp.” oraz „różnica jasności między jasnymi i ciemnymi częściami obrazu” z drugiej zaś – środek cieniujący, umożliwiający uwidocznienie obiektów w obrazie rentgenowskim. Zjawisko to, rozumiane zarówno na zasadzie ostrej sprzeczności jak i subtelnych różnic odcieni, obserwować możemy w sztuce i nauce na wielu poziomach.
Unikalne cechy fizyczne osób z zespołem Downa w świetle badań
Identyfikacja wewnętrznych mechanizmów kompensacyjnych różnicujących budowę i postawę ciała osób z zespołem Downa (DS) i osób z niepełnosprawnością intelektualną (ID) może wpłynąć na lepsze zrozumienie ograniczeń kinestetycznych tych populacji.