O nas
Jest to jednostka ogólnouczelniana podległa strukturalnie prorektorowi ds. dydaktyki i studentów. Oficjalnie powołana została w roku 2020, jednak funkcjonowanie nauczania z wykorzystaniem metod i technik zdalnych realizowane jest od roku akademickiego 2014/15.
Centrum Zdalnego Nauczania AWF Katowice funkcjonuje na podstawie Regulaminu Organizacyjnego zatwierdzonego na posiedzeniu Senatu z dnia 22 lutego 2022r.
Do podstawowych zadań Centrum Zdalnego Nauczania AWF Katowice należą:
- koordynacja prac związanych z funkcjonowaniem i rozwojem zdalnego nauczania w AWF w Katowicach,
- administrowanie platformą e-learningową Uczelni oraz udostępnianie jej zasobów,
- popularyzacja e-learningu i zasad jego wykorzystania w procesie kształcenia akademickiego,
- podnoszenie kwalifikacji dydaktycznych nauczycieli akademickich oraz innych osób zainteresowanych tą formą kształcenia poprzez:
- organizowanie szkoleń i webinariów,
- wsparcie techniczne dla wykładowców przy tworzeniu kursów,
- szkolenia studentów do korzystania z narzędzi zdalnego nauczania,
- współpraca z jednostkami Uczelni w zakresie wykorzystania zdalnego nauczania,
- prowadzenie działalności usługowej i szkoleniowej z zakresu e-learningu,
- współpraca z podmiotami zewnętrznymi w dziedzinie zdalnej edukacji.
Wszyscy uczestnicy zdalnego nauczania w AWF w Katowicach mają do dyspozycji narzędzia zdalnej edukacji, takie jak: dedykowana platforma e-learningowa AWF Katowice, pakiet Microsoft 365 oraz narzędzia wideokonferencyjne BigBlueButton i ZOOM.
Pracownicy CZN w oparciu o zapisy Rozporządzenia oraz zmieniającą się w miarę postępu pandemii sytuacją w szkolnictwie wyższym przygotowali rekomendacje do prowadzenia zajęć zdalnych. Skierowane one były do wszystkich pracowników Uczelni w związku z koniecznością przejścia całkowicie na tryb pracy zdalnej w II kwartale 2020 roku. Rekomendacje dotyczyły metod realizacji zajęć i narzędzi do ich prowadzenia z wykorzystaniem metod i środków kształcenia na odległość. Ograniczono wykorzystywanie wybranych przez prowadzących dowolnych narzędzi tylko do tych, które gwarantowały zgodność z przepisami oraz gwarantowały ochronę danych osobowych studentów i wykładowców. Tym samym zdecydowano się na korzystanie z dedykowanej platformy e-learningowej AWF Katowice oraz pakietu Microsoft 365 oraz aplikacji TEAMS. Jako wspomagające narzędzia wideokonferencyjne zarekomendowano Click Meeting oraz ZOOM. Pracownicy mieli możliwość korzystania z czterech pokoi aplikacji Click Meeting w ramach wykupionej do końca roku 2021 licencji. W tym samym czasie trwały prace nad wdrożeniem alternatywnego rozwiązania jakim jest BigBlueButton. Ostatecznie narzędzie to zostało włączone i udostępnione do użytku społeczności akademickiej w lutym 2021r. Wybór narzędzia pozostawiono samym prowadzącym, jednak każdy powinien podjąć autonomiczną decyzję rozważając wszystkie argumenty za i przeciw. Bazując zapisach rozporządzenia wszystkie warunki ustawowe, dotyczące zdalnego nauczania, spełnia jedynie platforma e-learningowa. Korzystanie z tego narzędzia pozwala każdemu wykładowcy, który publikuje tu materiały dydaktyczne, bezpiecznie i zgodnie z prawnymi zapisami realizować zajęcia online. Ponadto platforma pozwala na prowadzenie wszelkiej wymaganej dokumentacji z przebiegu zajęć oraz weryfikacji efektów uczenia się, w jednym miejscu z zachowaniem bezpieczeństwa dostępu do danych. Raportowanie i archiwizowanie danych przebiega niemal automatycznie lub przy niewielkim udziale wykładowcy.