O nas

Jest to jednostka ogólnouczelniana podległa strukturalnie prorektorowi ds. dydaktyki i studentów. Oficjalnie powołana została w roku 2020, jednak funkcjonowanie nauczania z wykorzystaniem metod i technik zdalnych rea­lizowane jest od roku akademickiego 2014/15.

Centrum Zdalnego Nauczania AWF Katowice funkcjonuje na podstawie Regulaminu Organizacyjnego zatwierdzonego na posiedzeniu Senatu z dnia 22 lutego 2022r.

Do podstawowych zadań Centrum Zdalnego Nauczania AWF Katowice należą:

• koordynacja prac związanych z funkcjonowaniem i rozwojem zdal­nego nauczania w AWF w Katowicach,
  • administrowanie platformą e-learningową Uczelni oraz udostępnia­nie jej zasobów,
  • popularyzacja e-learningu i zasad jego wykorzystania w procesie kształcenia akademickiego,
  • podnoszenie kwalifikacji dydaktycznych nauczycieli akademickich oraz innych osób zainteresowanych tą formą kształcenia poprzez:
    • organizowanie szkoleń i webinariów,
    • wsparcie techniczne dla wykładowców przy tworzeniu kursów,
    • szkolenia studentów do korzystania z narzędzi zdalnego nauczania,
    • współpraca z jednostkami Uczelni w zakresie wykorzystania zdal­nego nauczania,
    • prowadzenie działalności usługowej i szkoleniowej z zakresu e-lear­ningu,
    • współpraca z podmiotami zewnętrznymi w dziedzinie zdalnej edukacji.

Wszyscy uczestnicy zdalnego nauczania w AWF w Katowicach mają do dyspo­zycji narzędzia zdalnej edukacji, takie jak: dedykowana platforma e-le­arnin­gowa AWF Katowice, pakiet Microsoft 365 oraz narzędzia wideokonfe­ren­cyjne BigBlueButton i ZOOM.

Pracownicy CZN w oparciu o zapisy Rozporządzenia oraz zmieniającą się w miarę postępu pandemii sytuacją w szkolnictwie wyższym przygotowali rekomendacje do prowadzenia zajęć zdalnych. Skierowane one były do wszystkich pracowników Uczelni w związku z koniecznością przejścia cał­kowicie na tryb pracy zdalnej w II kwartale 2020 roku. Rekomendacje doty­czyły metod realizacji zajęć i narzędzi do ich prowadzenia z wykorzystaniem metod i środków kształcenia na odległość. Ograniczono wykorzystywanie wybranych przez prowadzących dowolnych narzędzi tylko do tych, które gwarantowały zgodność z przepisami oraz gwarantowały ochronę danych osobowych studentów i wykładowców. Tym samym zdecydowano się na ko­rzystanie z dedykowanej platformy e-learningowej AWF Katowice oraz pa­kietu Microsoft 365 oraz aplikacji TEAMS. Jako wspomagające narzędzia wi­deokonferencyjne zarekomendowano Click Meeting oraz ZOOM. Pracownicy mieli możliwość korzystania z czterech pokoi aplikacji Click Meeting w ra­mach wykupionej do końca roku 2021 licencji. W tym samym czasie trwały prace nad wdrożeniem alternatywnego rozwiązania jakim jest BigBlueBut­ton. Ostatecznie narzędzie to zostało włączone i udostępnione do użytku społeczności akademickiej w lutym 2021r. Wybór narzędzia pozostawiono samym prowadzącym, jednak każdy powinien podjąć autono­miczną decyzję rozważając wszystkie argumenty za i przeciw. Bazując zapisach rozporzą­dzenia wszystkie warunki ustawowe, dotyczące zdalnego nauczania, spełnia jedynie platforma e-learningowa. Korzystanie z tego narzędzia pozwala każ­demu wykładowcy, który publikuje tu materiały dydaktyczne, bezpiecznie i zgodnie z prawnymi zapisami realizować zajęcia online. Ponadto platforma pozwala na prowadzenie wszelkiej wymaganej dokumentacji z przebiegu zajęć oraz weryfikacji efektów uczenia się, w jednym miejscu z zachowaniem bezpieczeństwa dostępu do danych. Raportowanie i archi­wizowanie danych przebiega niemal automatycznie lub przy niewielkim udziale wykładowcy.