Aktualności
Trening siłowy: okluzja pod lupą ekspertów
Kondycjonowanie niedokrwienne (ischemia / okluzja) wzbudza duże zainteresowanie praktyków sportu ze względu na potencjalną, natychmiastową poprawę sprawności fizycznej. Eksperci AWF Katowice zbadali to zjawisko.
Badania nad mechanizmem PAPE
Czy przysiady ze sztangą mogą wpłynąć na pracę grup mięśniowych niezaangażowanych w tym ćwiczeniu? Badania naukowców AWF Katowice.
Sekrety długowieczności: znaczenie jogi, snu i diety
Starzenie się jest nieuniknionym procesem biologicznym. Czy istnieją sposoby, aby spowolnić tempo starzenia się i poprawić jakość życia w późniejszym wieku? Przeprowadzono badanie próbujące odpowiedzieć na pytanie jak różne czynniki związane ze stylem życia, takie jak joga, sen, edukacja, spożycie mięsa i kawy, wpływają na tzw. zegar epigenetyczny - biomarker starzenia się oparty na zmianach w poziomie metylacji DNA.
Unikalne cechy fizyczne osób z zespołem Downa w świetle badań
Identyfikacja wewnętrznych mechanizmów kompensacyjnych różnicujących budowę i postawę ciała osób z zespołem Downa (DS) i osób z niepełnosprawnością intelektualną (ID) może wpłynąć na lepsze zrozumienie ograniczeń kinestetycznych tych populacji.
Czy można połączyć sport i naukę?
O synergii nauki i sportu w pracy z Ołeksandrem Usykiem w wywiadzie dla Rzeczpospolitej opowiada dr hab. Jakub Chycki, prof. AWF Katowice
Konkurs "Ciekawa lekcja wychowania fizycznego" - nagrody rozdane!
18 czerwca 2024 roku odbył się XVI finał Konkursu im. Profesora Stanisława Strzyżewskiego „Ciekawa lekcja wychowania fizycznego” organizowany corocznie przez pracowników Zakładu Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego.
Czy wirtualna rzeczywistość może wspierać sportowców na wózkach? Nowe badania!
Badania przeprowadzone przez zespół pracowników Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach ukazują korzyści z treningów z wykorzystaniem technologii VR dla bokserów poruszających się na wózkach.