Aktualności
Forum Przyszłości Maiasta Nauki
W piątek 9 maja 2025 roku Katowice były gospodarzem Forum Przyszłości Miasta Nauki, które podsumowało obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 i wskazało kierunki dalszego rozwoju. W wydarzeniu wzięli udział naukowcy, studenci, przedstawiciele instytucji oraz mieszkańcy Śląska, którzy wspólnie kształtują przyszłość regionu.
Podczas Forum podpisano porozumienie o realizacji Programu Naukowego dla Śląska, mającego wspierać regionalne projekty badawcze. To kluczowy krok w kierunku rozwoju nauki i innowacji w naszym województwie. W gronie sygnatariuszy porozumienia znaleźli się:
- Małgorzata Staś (prezes zarządu Stowarzyszenia "Pro Silesia" Biznes - Nauka - Samorząd),
- Dawid Pasek (wiceprezes zarządu Stowarzyszenia "Pro Silesia" Biznes - Nauka - Samorząd),
- Wojciech Saługa (Marszałek Województwa Śląskiego),
- Kazimierz Karolczak (przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii)
- prof. dr hab. Jarosław Mamczarski (rektor Akademii Muzycznej w Katowicach),
- Justyna Kucharczyk (prorektorka ds. badań i współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach),
- prof. dr hab. n.med. Andrzej Małecki (rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach),
- prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk (rektor Politechniki Śląskiej),
- prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego),
- prof. dr hab. Celina Olszak (rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach)
- prof. dr hab. Ryszard Koziołek (rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach).
W trakcie wydarzenia zaprezentowana została publikacja „Europejskie Miasto Nauki 2024”, która podsumowuje rok obchodów, a także dwujęzyczny „Rocznik Śląskiej Nauki 2024” („Chronicles of Silesian Science: 2024”).
W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 zorganizowano 5900 wydarzeń w prawie 500 lokalizacjach, w których uczestniczyło 600 tysięcy osób z 43 krajów! To dowód na to, jak nauka może angażować społeczność i wykraczać poza mury uczelni.
– Zrobiliśmy rzecz unikalną, czym zaskoczyliśmy chyba nawet samych siebie – ocenił prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – Nasze działania oscylują wokół dwóch biegunów. Pierwszy z nich jest międzynarodowy: chodzi o zbudowanie świadomości, że Katowice są miastem akademickim, włączonym w obieg światowej nauki. Drugi aspekt to lokalność, czyli bycie częścią transformacji województwa, z której korzystać będą nie tylko student czy naukowiec, ale każdy mieszkaniec. Podczas obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 pokazaliśmy, że interesujemy się tym, co się u nas dzieje.
Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z wydarzenia oraz odwiedzenia nowej wersji strony internetowej Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 (www.miastonauki.pl), która stanowi podsumowanie całorocznych działań i uzupełnienie publikacji drukowanej.
Twórz z nami przyszłość Miasta Nauki!
Fot. Marcel Goldmann