12 października zapraszamy do udziału w Śląskiej Nocy Naukowców!

18.09.2024 Nauka

Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024 to popularnonaukowe wydarzenie, realizowane w paśmie Miasto-Region-Akademia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. To świetna okazja do odwiedzenia śląskich uczelni i uczestnictwa w warsztatach, pokazach, wykładach, wystawach oraz wielu innych aktywnościach popularnonaukowych, które przybliżą działania naukowców, doktorantów oraz studentów. Zapisy na wszystkie aktywnosci ruszają 3 października na stronie: https://nocnaukowcow.com.pl/

Do AWF Katowice zapraszamy na:

1) Nocne spotkanie z Kołami Naukowymi AWF Katowice - podczas spotkania będzie można zapoznać się z różnorodnymi badaniami i technologiami wykorzystywanymi w ocenie oraz poprawie sprawności fizycznej sportowców i osób aktywnych fizycznie. Czeka na Was m.in.:

• termografia: wykorzystanie kamer termowizyjnych do monitorowania temperatury ciała sportowców.
  • pomiary sprawności fizycznej: technologie i urządzenia służące do precyzyjnych pomiarów siły oraz mocy mięśniowej.
  • suplementacja stosowana przed i po wysiłku fizycznym: suplementy o udowodnionym naukowo działaniu wspomagającym sprawność fizyczną, wraz z degustacją.

Odwiedzający stoisko będą mieli możliwość zdobycia cennej wiedzy teoretycznej oraz praktycznego przetestowania omawianych technologii i metod. Na pytania odpowie zespół doświadczonych badaczy i studentów, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z zakresu nauk o sporcie.

Prowadzący: Magdalen Kaszuba

Miejsce: Hol Wielofunkcyjnej Hali Sportowej z pływalnią AWF Katowice, ul. Mikołowska 72 A

Godzina: 18:00-22:00

2) Wirtualną Klinikę Równowagi i Chodu - opracowana została w ramach projektu STRATEG MED III. To innowacyjne narzędzie dedykowane głównie osobom starszym oraz pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi. System ten łączy w sobie trening równowagi z ćwiczeniami kognitywnymi, oferując alternatywę lub uzupełnienie dla tradycyjnych metod rehabilitacji. Podczas zabawnych i interaktywnych gier ćwiczący niejako zapomina o wykonywanym przez siebie wysiłku, a skupia się na ukończeniu samej gry.

Nasza pracownia wyposażona jest także w bieżnię FDM-T, pozwalającą na ćwiczenie oraz reedukację chodu. Dzięki wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości ćwiczący, idąc, pokonuje lub omija przeszkody, zapamiętuje kolory czy kształty. Pacjenci mogą ćwiczyć w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku, co jest szczególnie ważne dla osób z zaburzeniami równowagi.

Każda odwiedzająca nas osoba będzie miała okazję zanurzyć się w świecie wirtualnym i poznać tajniki innowacyjnych form rehabilitacji.

Prowadzący: Justyna Michalska / Anna Brachman

Miejsce: AWF Katowice ul. Mikołowska 72 A 40-065 Katowice Budynek Główny

• Pracowania Kinezjologii (sala 30A)
  • Pracownia Biomechaniki (sala 04)

Godzina: 17:00-21:00

3) Nocny trening wysokogórski - podczas warsztatów będzie okazja  do uczestnictwa w kompleksowym treningu w warunkach wysokogórskich. Program zapewni nie tylko intensywny wysiłek fizyczny, ale także unikalne doświadczenie treningowe. Będzie można odczuć różnicę w treningu na wysokości 2000 m, co jest wykorzystywane do poprawy wydolności fizycznej sportowców i adaptacji organizmu do warunków wysokogórskich.

Prowadzący: dr Miłosz Drozd

Miejsce: Pracownia Hipoksji, Budynek Nowej Hali, piętro -1, AWF Katowice, ul. Mikołowska 72 A,

Godzina: 18:00-20:00

4) Testy sprawności fizycznej sportowców - podczas warsztatów przeprowadzone zostaną profesjonalne testy sprawności fizycznej zawodników sportów walki i gier zespołowych, które są standardową praktyką służącą monitorowaniu ich kondycji fizycznej. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak wygląda rzeczywistość testów sprawnościowych oraz samodzielnie przeprowadzić niektóre z nich. To niepowtarzalna okazja dla wszystkich zainteresowanych aktywnością fizyczną, aby zdobyć wiedzę na temat najnowszych metod oceny sprawności fizycznej stosowanych przez sportowców klasy mistrzowskiej.

Prowadzący: dr Maciej Kostrzewa, dr Mariola Gepfert

Miejsce: Pracownia Siły i Mocy Mięśniowej, Budynek Nowej Hali, piętro -1 , AWF Katowice ul. Mikołowska 72 A,

Godzina: 17:00 – 19:00

5) Warsztaty: Mięśnie szkieletowe czyli co i jak porusza naszym ciałem -  podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z aktywnością mięśni szkieletowych ludzkiego organizmu. Co się dzieje kiedy mięśnie wytwarzają siłę, do czego jest ona wykorzystywana? Kiedy i w jakich warunkach mięśnie są aktywne? Jakie właściwości aktywności mięśniowej pozwalają na badanie ich pracy i wielkości zaangażowania w różnych zadaniach? Zapoznamy się z najnowszymi metodami oceny aktywności mięśniowej i ich wykorzystaniem w diagnostyce medycznej jak i sportowej. Wszyscy chętni będą mieli okazję przekonać się na własne oczy, czy i jak ich mięśnie pracują.

Prowadzący: Grzegorz Sobota

Miejsce: sala 04, Pracownia Biomechaniki, Budynek A, AWF Katowice, ul. Mikołowska 72A

Godzina: 18:00-18:30, 19:00-19:30

6) Warsztaty: Dlaczego ten ból tyle trwa?! - ból jest zazwyczaj związany z urazem ciała, ale sam uraz nie jest warunkiem koniecznym do odczuwania bólu. W wykładzie dostosowanym merytorycznie do każdego uczestnika nasz specjalista opowie o tym, czym jest ból, jak się go bada oraz dlaczego w niektórych przypadkach trwa miesiącami, a nawet latami.

Prowadzący: Wacław M. Adamczyk

Miejsce: sala 121, Budynek Glówny AWF Katowice, ul. Mikołowska 72A

Godzina: 19:00-20:30

Zapraszamy serdecznie! Do zobaczenia!

Kod QR BEZPŁATNY PARKING

qrcode_okar1020240224065804696052-page-001.jpg