16. Tydzień EMNK 2024 - "Tydzień Organów"

22.04.2024 EMNK2024

Szesnastym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Organów. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

O czy myślisz, gdy słyszysz termin „organy”? Czy w Twojej wyobraźni pojawia się majestatyczny instrument muzyczny, czy może serce, płuco lub inny organ wewnętrzny? Podczas tygodnia organów każde z tych skojarzeń zostanie uwzględnione. W Tygodniu Organów odbędą się koncerty i warsztaty inaugurujące funkcjonowanie nowych organów zbudowanych w sali koncertowej Akademii Muzycznej. Wśród wykonawców pojawi się rektor AM – prof. dr hab. Władysław Szymański. W Katowicach zagości także wybitny francuski organista, Olivier Latry.  Będziemy słuchać organów w różnych miejscach i różnych odsłonach. Poza tym przewidziano wykłady i prezentacje o charakterze prozdrowotnym. Może ktoś z Was pomyślał o organach władzy, albo organach administracyjnych? To także ciekawy wątek, który z pewnością poruszymy.

Zaprosimy Was również  do zwiedzania akademickiego Muzeum Organów, a dla dzieci przygotujemy warsztaty w wykorzystaniem… organków ustnych i koncerty z repertuarem, który na pewno je zainteresuje.

Propozycja wybranych wydarzeń:

a) inauguracja funkcjonowania nowych organów – koncerty Akademickiej Orkiestry Symfonicznej, recitale, warsztaty, z udziałem rektora AM prof. dr. hab. Władysława Szymańskiego oraz francuskiego wirtuoza Oliviera Latry;
b) zwiedzanie Muzeum Organów;
c) koncerty, warsztaty i spotkania dla dzieci i dorosłych, także adresowane dla seniorów;
d) wykłady, pogadanki i prezentacje dotyczące aspektów profilaktycznych i prozdrowotnych, a także socjologicznych.

Harmonogram tygodnia