26-30 czerwca - Katowice gospodarzem 11. Światowego Forum Miejskiego (WUF 11)

12.07.2022 Aktualności

Wydarzenie organizowane pod egidą ONZ-Habitat po raz pierwszy zawitało do Europy Środkowo- Wschodniej. To zaszczyt i duma dla Polski i Katowiczan by gościć największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. W tegorocznych pracach Forum uczestniczyło ponad 22,5 tys. osób ze 174 państw ze wszystkich kontynentów. Hasło WUF 11 brzmiało: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości".

W tym światowym przedsięwzięciu w ramach Strefy Nauki wzięła udział nasza uczelnia. AWF Katowice ramach WUF 11 zaprezentowała swoje interaktywne stoisko, jak również przeprowadziła dwie eksperckie debaty.

Pierwsza na temat: Infrastruktury sportowej w mieście – aktualny stan względem dostępności i potrzeb mieszkańców, współpraca samorządu, organizacji sportowych i środowiska naukowego na rzecz profesjonalizacji obiektów.

W debacie udział wzięli:

• dr Ewa Weber (Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice),
  • prof. dr hab. Adam Zając (Prezes Klubu Sportowego AZS AWF Katowice; Dyrektor Instytutu Nauk o Sporcie AWF Katowice),
  • Grzegorz Bednarski (Prezes Zarządu Gliwicki Klub Sportowy PIAST S.A.),
  • dr hab. inż. Robert Roczniok prof. AWF (pełnomocnik Rektora ds. Potencjału Naukowo-Badawczego, Katedra Teorii i Praktyki Sportu AWF Katowice)
  • dr Grzegorz Mikrut (Dziekan Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką AWF Katowice, kierownik Zakładu Metod Wspomagających Zarządzanie AWF Katowice).

Konkluzją debatujących było stwierdzenie, iż właściwie skonfigurowana, a zarazem dostępna  infrastruktura sportowa, będąc skutecznym instrumentem rozwoju społeczności miasta, stanowi jedno z najefektywniejszych narzędzi profilaktyki prozdrowotnej, budowania więzi społecznych, jak również kreowania polityki bezpieczeństwa w mieście.

Druga na temat: Nowoczesne technologie w medycynie i rehabilitacji – udział i rola nowoczesnych rozwiązań technologicznych na rzecz zdrowia, procedury nowatorskie a tradycyjne, miejsce nauki w praktyce medycznej i rehabilitacji.

W debacie udział wzięli:

• dr hab. Anna Polak prof. AWF (Dziekan Wydziału Fizjoterapii AWF Katowice),
  • mgr Aleksandra Bula (Wydział Fizjoterapii AWF Katowice),
  • Zbigniew Żołnierczyk (Prezes Akademickiego Centrum Medyczne AWF Katowice),
  • dr hab. Arkadiusz Stanula prof. AWF (Prorektor ds. promocji i sportu AWF Katowice),
  • dr hab. Andrzej Swinarew prof. AWF i UŚ, (Wydział WF AWF Katowice; Wydział NŚiT UŚ),
  • dr Grzegorz Mikrut (Dziekan WZSiT AWF Katowice)

Uczestnicy jednogłośnie uznali, iż właściwe dobór zastosowania nowoczesnych technologii, stanowiących wsparcie dla tzw. rozwiązań tradycyjnych, począwszy od diagnostyki, ze szczególnym uwzględnieniem prewencji, a następnie medycyny i rehabilitacji stanowić będzie skuteczny instrument dbałości o zdrowie mieszkańców miast.

Moderatorem obu debat był dr Grzegorz Mikrut.

Interaktywne Stoisko AWF Katowice przygotowane przez Studenckie Koło Naukowe Nautilus miało za zadanie budowanie pogłębionej świadomości o roli i znaczeniu kultury fizycznej, a zarazem zachęcić do uprawiania aktywności fizycznej.