Akademicki Puchar Polski w Kolarstwie Szosowym

31.05.2023 Sport

W CIENIU TATR I BLASKU SŁOŃCA NA SZOSIE NIE MIAŁ SOBIE RÓWNYCH ????

Kolarstwo szosowe wraca do łask AZS w formule Akademickiego Pucharu Polski. To już po raz trzeci dziesiątki zawodników polskich uczelni spotkało się na sobotnim wyścigu. W barwach AWF Katowice wystartował Michał Sędzielewski. Trasa liczyła nieco ponad 80 km, w tym pięć rund przez malownicze wsie okolic Nowego Targu. Każda pętla uwzględniała dwa na pozór niewymagające podjazdy, suma przewyższeń ok. 1.000 metrów. To tutaj kolarze dodatkowo rywalizowali na premiach górskich, walcząc o miano najlepszego „górala". Odprawa techniczna, ustawienie i start.

Na początek uroczysta runda honorowa. Około 15 minut spokojnego rytmu, gdzie uśmiech skrywał grymas napięcia, by po chwili depnąć już w tempo ,,startu ostrego". Wśród uczestników wielu doświadczonych już kolarzy, regularnie rywalizujących
w Polsce i za granicą. W tym klubowy kolega naszego Michała znany z imponujących wyników Karpackiego Wyścigu Kurierów (największy w Polsce wyścig młodzieżowców).

„Wiedziałem, że będzie on moim najgroźniejszym rywalem, ale nie mogłem też lekceważyć innych przeciwników. Każdy z nich ciężko trenował i był odpowiednio przygotowany do tego wyścigu." stwierdził Michał. Na szczęście, wyścig układał się od samego początku po naszej myśli. Zwycięstwo na pierwszej górskiej premii pozwoliła ocenić formę pozostałych zawodników. „ponieważ większość właśnie tam daje z siebie wszystko" uważa Michał.

Na kolejnych okrążeniach dochodziło do prób ucieczek, a nawet solowych akcji niektórych zawodników. Jednak wszystkie te ataki były skutecznie neutralizowane przez peleton. Michał wciąż utrzymywał się w czołówce i punktował na każdej premii. „Wiedziałem, że moim najważniejszym celem jest końcowy atak na linię mety". W ostatnim okrążeniu pozostało ich tylko pięciu. „Na początku ostatniego podjazdu mój kolega zaatakował, odrywając wszystkich poza mną."

Michał wytrzymał tę próbę i narzucone tempo. Wchodząc na poziom wyżej skrócił niewielki już dystans, moc mięśni przeniesiona w przyspieszenie obrotu korby, ostatnie metry finiszu i jest! Triumf, pozycja lidera, najlepszy góral, a zarazem po raz pierwszy zwycięstwo w Akademickim Pucharze Polski w Kolarstwie Szosowym.

Michał Sędzielewski to student 1 roku zarządzania AWF Katowice, zdobywca tytułu górskiego Mistrza Polski w kat. U23, na co dzień zawodnik UC Monaco. Warto dodać, iż w tym miesiącu 6 osobowa reprezentacja AWF Katowice (Aleksandra Lach, Wiktoria Celczyńska, Michał Sędzielewski, Filip Atłas, Maciej Pindel, Michał Szczepańczyk) rywalizowała na trasie AMP w Kolarstwie Górskim uzyskując najlepszy wynik spośród AWF-ów, a zarazem IX klasyfikacji wszystkich uczelni.

Gratulujemy zwycięstw oraz woli walki, życząc wielu przyszłych sukcesów wszystkim naszym kolarzom oraz trenerowi, opiekunowi uczelnianej reprezentacji dr Grzegorzowi Mikrutowi.

img_3435.jpeg