Aktualności
AWF Katowice przystąpiła do Repozytorium Otwartych Danych Badawczych RepOD
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach przystąpiła do Repozytorium Otwartych Danych Badawczych RepOD.
Zapraszamy do zapoznania się z zasadami wprowadzania danych badawczych do repozytorium RepOD
(materiały opracowane przez zespół Platformy Otwartej Nauki ICM UW)
Szkolenie korzystania z RepOD - prezentacja
Wideoinstrukcja deponowania danych
Podstawowe informacje
- W repozytorium RepOD, po samodzielnym założeniu darmowego konta, wprowadzamy do kolekcji AWF w Katowicach zbiór danych, na który składają się pliki zawierające dane badawcze oraz opisujące je informacje (tzw. metadane).
- Dane umieszczone w RepOD można znaleźć w międzynarodowych serwisach agregujących informacje o danych badawczych, np. OpenAIRE czy Google Dataset Search.
- Badacze deponują dane w RepOD w kolekcji AWF w Katowicach. Publikacji dokonują osoby zatrudnione w Bibliotece po uprzednim zweryfikowaniu zbiorów danych i ich opisów:
- Katarzyna Pajerska k.pajerska@awf.katowice.pl
- Joanna Starzak j.starzak@awf.katowice.pl
- Do utworzenia wersji roboczej zbioru wystarczy wprowadzenie informacji obowiązkowych (oznaczonych gwiazdką): tytuł, autor, osoba do kontaktu, opis, obszar tematyczny.
- W polu “Opis” powinny znaleźć się informacje niezbędne do zrozumienia, jakie dane zawiera ten konkretny zbiór oraz do ich właściwej interpretacji, w szczególności informacje o kontekście wytworzenia danych, celach projektu w ramach którego powstały czy podstawowych wnioskach z ich analizy.
- Przygotowując dane do udostępnienia, preferować należy otwarte formaty plików. Maksymalny rozmiar pojedynczego pliku to 5 GB, a pojedynczej transzy (czyli plików dodanych pomiędzy kolejnymi zapisami wersji roboczej) - 20 GB. Choć repozytorium nie posiada technicznego limitu wielkości całego zbioru, to nie rekomenduje udostępniania zbiorów większych, niż 1-2 terabajty.
- Każdy z przesłanych plików należy opatrzyć odpowiednią licencją wybraną z listy.
- Zbiór danych po opublikowaniu otrzymuje swój identyfikator DOI.
- Raz opublikowany zbiór danych nie może zostać usunięty, można go jednak zmodyfikować i utworzyć jego kolejną wersję. Wcześniejsze wersje zbioru pozostają publicznie dostępne.