AWF Katowice w poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w sporcie

22.04.2024 Aktualności Sport

AWF Katowice w poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w sporcie

AWF Katowice to miejsce, gdzie pod okiem specjalistów uczelni do najważniejszych imprez sportowych przygotowują się pływacy studenci i zawodnicy AZS AWF Katowice. Aby sprostać rosnącym wymaganiom na światowych arenach i liczyć się w stawce walczących o najwyższe trofea, Szkoła Mistrzów poszukuje nowoczesnych rozwiązań technicznych i sposobów na udoskonalenie i doszlifowanie wypracowanych przez lata metod treningowych.

W tym celu 20 marca 2024 roku, członkowie Niezależnej Grupy Badawczej w składzie: prof. Arkadiusz Stanula, prof. Kajetan Słomka, prof. Grzegorz Sobota i prof. Andrzej Swinarew odbyli roboczą wizytę w Berlin Olympic Training Center, która służyła zapoznaniu się z rozwiązaniami firmy Contemplas – Professional Motion Analysis Software w zakresie zautomatyzowanej analizy zawodników uprawiających sporty wodne pod kątem techniki pływania, startów i nawrotów realizowanych w warunkach startowych, treningowych oraz na potrzeby badawcze.

arena_2.jpg

AWF Katowice planuje zakup dedykowanego systemu do analizy techniki pływania, wykonywania startów i nawrotów, składającego się z 5 kamer o wysokiej częstotliwości zapisu, z których jedna będzie umieszczona nad powierzchnią wody, a 4 kamery  pod wodą. System ten pozwala na natychmiastową analizę numeryczną oraz prezentację video wykonanej techniki, np. startu wraz z podaniem wielu ważnych dla efektywności tego elementu parametrów. Będzie to pierwszy tego typu system zainstalowany na pływalni w Polsce, dedykowany przede wszystkim zawodnikom uprawiającym wyczynowo pływanie. Optymalizacja wykonania takich elementów jak skok startowy czy nawrót może przyczynić się do znacznej poprawy wyników sportowych. Pamiętajmy, że skok startowy, zwłaszcza w konkurencjach sprinterskich na dystansie 50 m zajmuje około 30% czasu pokonania dystansu. Firma Contemplas z siedzibą w Niemczech jest przodującym producentem rozwiązań do prowadzenia analiz kinematycznych w sporcie.

arena1.jpg

Zdj. 1 i 2 https://contemplas.com/en/motion-analysis/swimming-analysis/