Aktualności
Czy trening kontrastowy jest przyszłością treningów piłkarskich?
W świecie sportu bezustannie poszukiwane są skuteczne metody poprawy wydajności. Jedną z takich metod jest kompleksowy trening kontrastowy (Complex Contrast Training - CCT), który polega na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń siłowych wraz z eksplozywnymi o odmiennym obciążeniu zewnętrznym i tempie ruchu.
W omawianym badaniu młodzi piłkarze, podzieleni na 3 grupy badawcze, poddani zostali 6-tygodniowemu programowi treningowemu, w którym włączono sesje CCT o różnej częstotliwości do regularnego programu treningowego. Jedna grupa realizowała 2 treningi CCT w tygodniu, druga grupa realizowała 3 treningi CCT w tygodniu, natomiast grupa kontrolna nie wykonywała dodatkowego treningu CCT. Efekty? Grupa trenująca trzy razy w tygodniu CCT znacząco poprawiła wyniki w skoku z miejsca i prędkości piłki uderzonej podczas rzutu wolnego, jednakże nie zaobserwowano znaczących zmian w szybkości i zwinności zawodników pomiędzy badanymi grupami. Co istotne takich korzystnych zmian nie zaobserwowano w grupie która realizowała CCT tylko 2 razy w tygodniu.
Uzupełnienie regularnych sesji treningowych o trening CCT, realizowany 3 razy w tygodniu, może nie tylko poprawić niektóre aspekty wydajności fizycznej u młodych piłkarzy, ale także zbudować lepsze fundamenty dla dalszego rozwoju fizycznego i sportowego zawodników. Co więcej, metodyka ta może stanowić urozmaicenie i uatrakcyjnienie regularnego treningu charakterystycznego dla danej dyscypliny.
Barra-Moura, H., Guilherme Vieira, J., Zacaron Werneck, F., Wilk, M., Pascoalini, B., Queiros, V., Gomes de Assis G., Bichowska-Pawęska M., Vianna J, Vilaça-Alves J. (2024). The effect of complex contrast training with different training frequency on the physical performance of youth soccer players: a randomized study. PeerJ, 12:e17103. https://doi.org/10.7717/peerj.17103