Eksperyment naukowy na AWF Katowice

16.06.2022 Nauka

untitled_design_3.png

Zapraszamy wszystkich studentów oraz pracowników do udziału w bezpiecznym i nieinwazyjnym eksperymencie naukowym w ramach współpracy pomiędzy University of Bath i AWF Katowice.

Autorem eksperymentu jest prof. Tim Rogers z Wydziału Nauk Matematycznych Uniwersytetu w Bath, który wraz z zespołem z Centre for Networks and Collective Behaviour opracowuje matematyczny model dynamiki strumieni pieszych. W grupie prof. Rogersa prowadzone są badania nad nową generacją modeli matematycznych opisujących kinematykę tłumu.

Celem badania jest sprawdzenie poprawności matematycznego modelu poruszania się strumieni pieszych na otwartej przestrzeni przez zarejestrowanie ruchu chodzących. Jest to niezwykle istotne zagadnienie patrząc z perspektywy tragedii, które niejednokrotnie miały miejsce podczas imprez masowych – w szczególności w obliczu zagrożenia. W wyniku eksperymentu ma powstać dobrze skalibrowany model, który będzie mógł znaleźć praktyczne zastosowania przy projektowaniu infrastruktury użytku publicznego oraz planowaniu imprez masowych.

Przebieg badania będzie polegał na wspólnym przejściu, wraz z grupą od 30 do 50 osób do linii lub bramki oddalonej o ok. 12 metrów oraz uniknięcie kolizji (dotknięcia, zderzenia) z członkami równie licznej grupy nadchodzącej z naprzeciwka lub z boku. To wszystko! Całość eksperymentu będzie opierać się o kilkanaście przejść wyznaczonej wcześniej trasy przy zastosowaniu różnych scenariuszy. Sesje eksperymentalne nie przekroczą 60 minut.

Osoby zainteresowane udziałem w eksperymnencie prosimy o zgłaszanie się przy pomocy poniższego formulrza.

Kaluzula infromacyjna RODO