ESOF 2024 Networking Day

Ostatni dzień ESOF2024 to propozycja wykraczająca poza akademicką debatę i przestrzenie MCK. Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego sieciowania się oraz zapoznania z potencjałem naukowym śląskich uczelni.

Eksperci AWF Katowice zaproponowali uczestnictwo w 2 warsztatach pt.:

- Sprawność fizyczna pod kontrolą – testy, technologie i praktyczne wskazówki - instruktor dr Mariola Gepfert - omówiono teoretyczne i praktyczne aspekty oceny sprawności fizycznej osób aktywnych fizycznie oraz sportowców, teoretyczne podstawy stanowiące fundament dla zrozumienia, dlaczego regularna ocena sprawności fizycznej jest niezbędna i w jaki sposób jej kontrola może przyczynić się do poprawy wyników sportowych, zmniejszenia ryzyka urazów oraz lepszego zarządzania obciążeniami treningowymi. Zaprezentowano nowoczesne technologie wykorzystywane w ocenie i kontroli sprawności fizycznej oraz różne metody oceny, takie jak pomiary składu ciała, ocena siły i mocy mięśniowej oraz koordynacji ruchowej. Uczestnicy warsztatów mieli okazję nie tylko zdobyć wiedzę teoretyczną, ale także przetestować siebie, korzystając z omawianych narzędzi i metod.

- Co w mięśniach piszczy - aktywność mięśniowa od środka - prowadzący dr hab. Grzegorz Sobota - uczestnicy uzyskali odpowiedzi na szereg pytań związanych z aktywnością mięśni ludzkiego organizmu. Jak to się dzieje, że mięśnie wytwarzają siłę niezbędną do utrzymania pozycji ciała oraz pokonywania oporów zewnętrznych? Kiedy i w jakich warunkach mięśnie są aktywne? Jakie właściwości aktywności mięśniowej pozwalają na badanie ich pracy i wielkości zaangażowania w różnych zadaniach? Obecni zapoznali się z najnowszymi metodami oceny aktywności mięśniowej i ich wykorzystaniu w diagnostyce medycznej jak i sportowej. Wszyscy chętni uczestnicy mieli okazję przekonać się na własne oczy czy i jak ich mięśnie pracują.

Dziękujemy za zainteresowanie!

ENG

The last day of ESOF2024 had to offer something beyond the academic debate and outside the spaces of the International Congress Centre. Participants had the opportunity to engage in networking and discover the scientific potential of Silesian universities. AWF Katowice experts prepared 2 workshops:

- Physical fitness under control – tests, technologies, and practical tips - instructor dr Mariola Gepfert. During the workshops, both theoretical and practical aspects of assessing the physical fitness of physically active individuals and athletes were discussed. Theoretical foundations were presented, providing the basis for understanding why regular assessment of physical fitness is essential and how its monitoring can contribute to improved athletic performance, reduced injury risk, and better management of training loads. Modern technologies used in the assessment and monitoring of physical fitness were presented, along with various assessment methods such as body composition measurements, muscle strength and power evaluation, and motor coordination assessment. Participants had the opportunity not only to gain theoretical knowledge but also to test themselves using the discussed tools and methods.

- Keep your ear to the muscles - muscle activity from the inside - instructor dr hab. Grzegorz Sobota - during the workshops, participants were able to find answers to several questions related to the activity of the muscles of the human body. How do muscles produce the force necessary to maintain body position and overcome external resistance? When and under what conditions are muscles active? What properties of muscle activity allow the study of their work and the extent of involvement in various tasks? We acquired the latest methods for assessing muscle activity and their use in medical and sports diagnostics. All willing participants could test for themselves whether and how their muscles work.

Thank you for your participation.

pxl_20240615_092150699mp.jpg

pxl_20240615_081249805mp.jpg