Inauguracja 7. ŚFN KATOWICE i EMNK 2024

11.08.2023 Aktualności

Nigdy jeszcze grudzień nie był w Katowicach tak przepełniony nauką, jak w 2023 roku. 9 grudnia odbędzie się inauguracja 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, która będzie również otwarciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Uroczystości rozpoczną się w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”. Nad ostatecznym kształtem widowiska muzyczno-naukowego otwierającego obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 pracować będą:

• Miuosh – raper i producent muzyczny. W 2021 roku wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” wydał album pt. „Pieśni współczesne” z utworami czerpiącymi z pieśni ludowych;
  • Zbigniew Rokita – pisarz, dziennikarz i reporter związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. W 2021 roku został laureatem Nagrody Literackiej Nike za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”;
  • dr Jan Matuszyński – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych związany ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórca m.in. filmów „Ostatnia rodzina” (2016) o losach rodziny Beksińskich czy „Żeby nie było śladów” (2021) o sprawie zabójstwa przez milicję Grzegorza Przemyka.

Ponadto w wydarzeniu udział wezmą naukowcy, a także muzycy i artyści z uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki.

Tematem przewodnim gali otwarcia EMNK 2024 będzie wpływ nauki na transformację naszego regionu.

Program Europejskiego Miasta Nauki 2024

W ramach 50 tygodni EMNK, z których każdy będzie koncentrować się na jednym naukowym temacie – starannie dobranym i opracowanym, a poświęconym ważnemu problemowi polskiej i światowej nauki. Uczestnicy będą mogli spotkać się z wybitnymi ekspertami w danej dziedzinie, jak również sami mieszkańcy otrzymają możliwość przyłączenia się do rozwijania wiedzy, m.in. w ramach aktywności w nurcie citizen science.

W programie Europejskiego Miasta Nauki przewidziano również wydarzenia strategiczne, m.in.:

• 12–15 czerwca 2024 – międzynarodową konferencję EuroScience Open Forum (ESOF 2024) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach,
  • czerwiec–wrzesień 2024 – European Science in the City Festival – inicjatywę komisji europejskiej z szeregiem wydarzeń popularnonaukowych dotyczących europejskich misji badawczych,
  • czerwiec 2024 – EU Talent Fair – europejską inicjatywę targów pracy dla naukowców i naukowczyń,
  • wrzesień 2024 – europejskie finały EUCYS: European Union Contest for Young Scientists,
  • wrzesień 2024 – organizację TalentOn – europejskiej inicjatywy dla młodych naukowców i naukowczyń,
  • październik 2024 – Międzyuczelnianą Inaugurację Roku Akademickiego 2023/2024,
  • 6–10 grudnia 2024 – zamknięcie obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Zachęcamy do śledzenia informacji dotyczących Europejskiego Miasta Nauki 2024 na stronie wydarzenia, a także w mediach społecznościowych, w tym na Facebooku.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Podczas festiwalu – pod hasłem „Nauka da nam przyszłość” – oficjalnie rozpoczną się obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice. Będzie to zapowiedź 2024 roku, kiedy to w stolicy województwa śląskiego każdy tydzień będzie wypełniony nauką.

ŚFN KATOWICE to coroczne święto śląskiej nauki, organizowane od 2016 roku. Ubiegłoroczna 6. edycja przyciągnęła do MCK 48 tys. osób, a aż 7 tys. śledziło transmisję online. Już od kilku lat festiwal gromadzi tysiące ludzi złaknionych wiedzy. Przez kilka dni mają oni okazję wysłuchać badaczy z Polski i zagranicy, a także brać udział w warsztatach, wykładach i pokazach.

Od 9 do 11 grudnia 2023 roku ponownie zgromadzimy się, tym razem podczas 7. już odsłony ŚFN KATOWICE, by znów chłonąć naukę w atrakcyjny i przepełniony zabawą sposób.