Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023

07.10.2022 Aktualności

W piątek 7 października 2022 r.  odbyła się Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023.

Zgromadzonych gości zebranych w Auli im. Lechosława Deca przywitał J.M Rektora AWF Katowice prof. dr hab. Grzegorz Juras. W wydarzeniu uczestniczyli znamienici goście: przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, dyrektorzy szkół średnich, rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni, przedstawiciele świata sportu a także społeczność akademicka AWF Katowice.

W swoim wystąpieniu JM Rektor odniósł się do aktualnej sytuacji geopolitycznej:

- Przyszło nam żyć ze zmianami, które nie są przez nas pożądane i w żaden sposób oczekiwane czy wymuszone, ale to się dzieje i nie możemy udawać, że jest inaczej. Pandemia, która wciąż jest obecna zmieniła nasze życie na zawsze. Myślę, że nawet jeśli jej skutki w tym momencie mniej są odczuwalne, to powinniśmy tę czujność zachować.

Głównym punktem programu Uroczystej Inauguracji jest akt Immatrykulacji, czyli przyjęcia w poczet studentów i doktorantów uczelni. Tę część uroczystości prowadził Prorektor ds. kształcenia i studentów prof. AWF dr hab Rajmund Tomik.

Tradycją od 2005 roku jes honorwanie najlepszych absolwentów Medalem JM Rektora AWF Katowice im. Lechosława Deca – „Agili Sapientique”, które otrzymali:

• Wychowanie fizyczne - Eliza Gaweł – średnia 4,93
  • Fizjoterapia - Julia Walatek – średnia 4,76
  • Zarządzanie - Ramona Jachym – średnia 4,81
  • Turystyka i rekreacja – Michalina Gracka – średnia 4,72
  • Trener osobisty z dietetyką sportową - Justyna Pendowska – średnia 4,90

Kolejnym punktem Uroczystości była promocja doktorów habilitowanych. Dyplomy odebrali:

• dr hab. Małgorzata Michalczyk:
    Cykl powiązanych tematycznie artykułów naukowych pod tytułem: "Wpływ diet
    o różnej zawartości węglowodanów na masę i skład ciała, profil lipidowy,
    metabolizm glukozy oraz wydolność fizyczną w różnych populacjach".
  • dr hab. Michał Krzysztofik:
    Jednotematyczny cykl publikacji pod wspólnym tytułem: "Wykorzystanie efektu
    wzmocnienia po-aktywacyjnego (PAP) w treningu kompleksowym kończyn
    górnych".
  • dr hab. Jakub Chycki:
    Jednotematyczny cykl publikacji pod wspólnym tytułem: "Wpływ wybranych
    strategii nawodnienia i suplementacji wodorowęglanami na wydolność
    beztlenową i sprawność poznawczą sportowców".
  • dr hab. Izabela Zając-Gawlak:
    Monografia habilitacyjna "Aktywność fizyczna oraz budowa somatyczna i skład
    ciała słuchaczek uniwersytetu trzeciego wieku w obserwacji rocznej i po 7
    latach"

W trakcie uroczystości nie zabrakło również wzruszających momentów. Jednym z nich było pożegnanie profesorów odchodzących na emeryturę:

• dr hab. Brygida Grzeganek – Więcek, prof. AWF Katowice,
  • prof. dr hab. Władysław Mynarski,
  • prof. dr hab. Stanisław Poprzęcki.

Na zakończenie prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wygłosił wykład inauguracyjny pt.” Wspólne pole gry- Miasto Nauki”.