Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024

06.10.2023 Aktualności

Rok akademicki 2023/2024 w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oficjalnie rozpoczęty!

6 października odbyła się 54 Inauguracja Roku Akademickiego w katowickiej Szkole Mistrzów. Uświetnił ją wykład Księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego nt. „Sportowy patriotyzm. Wpływ książąt Lubomirskich na kreowanie idei olimpizmu”.

W uroczystości wzięły udział władze uczelni, studenci, pracownicy i zaproszeni goście – rektorzy oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni, władze samorządowe, przedstawiciele instytucji partnerskich, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, przedstawiciele związków i klubów sportowych, trenerzy, sportowcy reprezentujący AWF Katowice na arenach polskich i zagranicznych, media.  Prof. dr hab. Grzegorz Juras JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach powitał wszystkich zgromadzonych. Jego Magnificencja przedstawił ostatnie publikacje, dokonania naukowe, oraz granty pozyskane przez pracowników naukowych podkreślając ogromną wagę współpracy z partnerami i instytutami badawczymi w Polsce i na świecie. W przemowie wybrzmiał także temat wyzwań w obszarze nauki w perspektywie nadchodzącego roku i tytułu Katowice Miasto Nauki.

- To wydarzenie bez precedensu, które ma zmienić Śląsk. To zobowiązanie dla nas wszystkich — mam na myśli siedem śląskich uczelni publicznych tworzących Konsorcjum Katowice — Miasto Nauki – to kilkanaście tysięcy pracowników i kilkadziesiąt tysięcy studentów. A to, co chcemy zrobić, jest adresowane do kilku milionów mieszkańców Śląska i Zagłębia. Dążymy do tego, by utrwalić w świadomości wszystkich, że to nauka jest nowym przemysłem Śląska – powiedział JM Rektor.

Prof. dr hab. Grzegorz Juras podziękował wszystkim pracownikom, nauczycielom akademickim, zwracając się również do studentów, a szczególnie tych, którzy zaczynają edukację w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach:

- Dziękuję studentom I roku za to, że wybraliście drogę rozwoju na naszej uczelni sportowej. Gratuluję wam tej decyzji. A do wszystkich studentów i absolwentów kieruję te słowa: miejcie marzenia, mierzcie wysoko, bo to AWF – Szkoła Mistrzów! Vivat Akademia!

Po przemówieniu Inauguracyjnym odczytano listy Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji Przemysława Czarnka.

Następnie głos zabrał prof. dr hab. inż. Marek Gzik — przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, który podkreślił, jak ważna jest współpraca instytucji w procesie głębokiej transformacji gospodarczej, którą przechodzi nasz region, a także złożył życzenia z okazji nowego roku akademickiego:

- Szanowni Państwo, dziękując za wszystko to, co Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki robi dla rozwoju naszego województwa, na ten cały kolejny rok akademicki życzę studentom pasji, by każdy dzień spędzony na uczelni był przyjemnością, byście zdobywali wiedzę, która pozwoli wam realizować marzenia zawodowe. Dziękuję nauczycielom akademickim, pracownikom administracyjnym za Państwa trud. Życzę satysfakcji i wielu powodów do uśmiechu.

Pan Mariusz Skiba – wiceprezydent Miasta Katowice odczytał list od Prezydenta Marcina Krupy. W swoim przemówieniu wskazał na wagę sportu w strategii miasta Katowice i całego regionu:

- Patrząc na rozwój naszego miasta, transformację Śląska, którą przechodzimy w duchu tytułu Miasta Nauki, nie sposób nie docenić roli sportu w tych przemianach. Naszą ideą jest, by obok zmian urbanistycznych sport jeszcze mocnej zafunkcjonował w naszym codziennym życiu. Współpracując z takim partnerem jak AWF Katowice, zdecydowanie mamy taką szansę.

Po przemówieniach Prof. Rajmund Tomik – Prorektor ds. dydaktyki i studentów przeprowadził immatrykulację studentów, którzy wyrecytowali tekst ślubowania i tym samym zostali przyjęci w poczet studentów.

W imieniu Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego głos zabrała Przewodnicząca – Małgorzata Małek. Powitała ona szczególnie studentów I roku, którzy zaczynają przygodę edukacyjną na uczelni:

- Drodzy studenci. Rozpoczynający się właśnie rok akademicki to czas nowych możliwości, odkrywania, wzrostu i transformacji. Dla tych, którzy dziś wstępują w studenckie progi, to początek w świecie wiedzy, w którym marzenia stają się rzeczywistością. […] Jestem przekonana, że każdy z Was ma ogromny potencjał, którego rozwijanie przyniesie korzyść nie tylko jemu samemu, ale także społeczeństwu. […] Bądźcie otwarci na nowe pomysły, wspierajcie się nawzajem i angażujcie się w działania, które przysłużą się naszej uczelni. Życzę Wam sukcesów. Niech to będzie czas odkrywania, rozwijania pasji i osiągania wyznaczonych celów.

Tradycją Uczelni jest od 2005 roku honorowanie najlepszych absolwentów Medalem JM Rektora AWF Katowice im. Lechosława Deca - „Agile Sapientique”. Otrzymują go absolwenci wyróżniający się szczególnymi wynikami w nauce oraz wybitnymi osiągnięciami naukowymi, a w tym roku ten zaszczyt spotkał: Karolinę Maksym, Pawła Fidosieja, Kacpra Chojowskiego, Laurę Wierzbik, Jacka Marcisza i Sarę Kalinowską.

Inauguracja nowego roku akademickiego była także okazją do promocji doktorów habilitowanych oraz profesorów. Promocję otrzymała dr hab. Marta Nowacka – Chmielewska na podstawie osiągnięcia naukowego w postaci cyklu publikacji: „Wpływ stresu socjalnego, diety zachodniej oraz wzmożonej aktywności ruchowej na proteom, ekspresję wybranych genów i metabolizm struktur ośrodkowego układu nerwowego samic szczurów”. Tytuły naukowe profesorów  w 2023 r. otrzymali: prof. dr hab. Ewa Sadowska – Krępa, prof. dr hab. Krzysztof Ficek, prof. dr hab. Paweł Linek, prof. dr hab. Andrzej Myśliwiec, prof. dr hab. Arkadiusz Stanula.

W ostatniej części uroczystości odbył się wykład gościa specjalnego Księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego pt.: „Sportowy patriotyzm. Wpływ książąt Lubomirskich na kreowanie idei olimpizmu”.

Na zakończenie odśpiewano Pieśń Gaudeamus Igitur, a JM Rektor oficjalnie zamknął uroczystości inauguracyjne.