Już dziś odbędzie się konferencja EuroScience Open Forum 2022 Katowice Regional Site

15.07.2022 Nauka

Jest to wydarzenie poprzedzające przyjęcie tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 przez stolicę województwa śląskiego i towarzyszy konferencji naukowej EuroScience Open Forum (ESOF) 2022, organizowanej przez Lejdę – Europejskie Miasto Nauki 2022 – w dniach 13–16 lipca.

Rejestracja na konferencję w Katowicach jest bezpłatna i można jej dokonać dziś na miejscu tj. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Jeden z paneli tematycznych zatytułowany „Ciesz się życiem! Wykorzystaj w pełni swój czas – Innowacje w zakresie profilaktyki chorób przewlekłych” („Live Life! Get the most of your time – Innovation in chronic disease prevention”) zorganizowały Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Spotkanie będzie poświęcone profilaktyce chorób przewlekłych oraz promocji postaw prozdrowotnych, pozytywnie wpływających zarówno na ogół społeczeństwa, jak i na poszczególne jednostki.

W spotkaniu udział wezmą:

• dr hab. Kajetan Słomka, prof. AWF (AWF Katowice),
  • dr hab. Krzysztof Ficek, prof. AWF (AWF Katowice),
  • dr Justyna Michalska (AWF Katowice),
  • dr hab. Petr Stastny (Uniwersytet Karola w Pradze, Czechy).

W części przygotowanej przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, podjęte zostaną trzy tematy związane z aktywnością fizyczną, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie zarówno dzieci, jak i osób starszych.

1. Ninanki GO! to siedem schematów ruchowych składających się na program edukacyjny dla dzieci w wieku 4–10 lat. Projekt Ninanki przedstawia świat zwierząt, gdzie ruch jest częścią ich biologicznych potrzeb, podobnie jak w przypadku dzieci i młodzieży. Rozpoznawanie zwierząt poprzez ich charakterystyczny sposób poruszania się pozwala dzieciom na poznanie podstawowych zasad ruchu w przystępny sposób, a specjalnie dobrany program aktywności sportowych pozytywnie wpłynie na ich rozwój fizyczny i emocjonalny.
  2. Nowe technologie w kontrolowaniu aktywności fizycznej. Dostarczenie wymaganej przez organizm energii poprzez aktywność fizyczną jest kluczowe dla zachowania samowystarczalności i zdrowia. Jednocześnie można zaobserwować coraz większą liczbę osób cierpiących z powodu zaburzeń przemiany węglowodanów, wysokiego ciśnienia krwi oraz chorób sercowych. W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się urządzenia do monitorowania naszej aktywności fizycznej.
  3. Innowacje w zakresie diagnozy wad postawy osób starszych. Utrzymanie prawidłowej postawy ciała jest jedną z najbardziej niedocenionych aktywności, które można wykonywać każdego dnia. Niestety inwolucyjne (zanikowe) procesy fizjologiczne zachodzące w układzie nerwowym wraz z wiekiem, takie jak osłabienie siły mięśni, propriocepcja i zaburzenia widzenia wpływają negatywnie na zdolność utrzymania prawidłowej postawy ciała. Skutkuje to pogorszeniem równowagi ciała wraz z wiekiem. Wielokrotnie wykazano, że zła równowaga jest czynnikiem ryzyka upadków. Niezamierzone upadki osób powyżej 65. roku życia stanowią coraz większy problem i są główną przyczyną zgonów związanych z urazami. Wczesne rozpoznanie zaburzeń równowagi i ich odpowiednia interpretacja może zapobiec upadkom prowadzącym do urazów, a w konsekwencji do utraty samodzielności.