Katowice oficjalnie Europejskim Miastem Nauki 2024

18.07.2022 Aktualności

Podczas uroczystej ceremonii 16 lipca 2022 roku, na głównej scenie Leidse Schouwburg Stadsgehoorzal w holenderskiej Lejdzie, zakończyła się czterodniowa konferencja EuroScience Open Forum 2022. Wydarzenie było okazją do podsumowania dotychczasowej półrocznej działalności Lejdy jako Europejskiego Miasta Nauki 2022, a także refleksji nad debatami, spotkaniami, wystawami i pokazami, zaproponowanych uczestnikom ESOF2022. W wydarzeniu uczestniczyła oficjalna delegacja z Katowic, składająca się z przedstawicieli władz miasta, uczelni, a także samorządowców.

Ceremonię nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 otworzyła Marija Gabriel – europejska komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. Po niej na scenie przemawiali championi ESOF2022: Ferry Breedveld oraz Corinne Hofman. Oboje rozmawiali o pomyślnym odmłodzeniu i zróżnicowaniu wizerunku nauki w ramach projektu. Wskazywali też na budowanie międzynarodowych przyjaźni i chwalili inspirujące spotkania, które odbyły się w ramach konferencji ESOF.

Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie symbolicznych kluczy Europejskiego Miasta Nauki 2024 na ręce prezydenta Katowic Marcina Krupy przez burmistrza Lejdy Henriego Lenferinka. Tę część programu poprowadził przewodniczący EuroScience prof. Michael Matlosz, który entuzjastycznie wypowiedział się o wyborze stolicy województwa śląskiego na European City of Science: „Kiedy wybieraliśmy Katowice wiedzieliśmy, że to miasto, które podoła zadaniu”.

Starania o przyznanie Katowicom Europejskiego Miasta Nauki 2024 zwieńczone zostały sukcesem dzięki połączonym wysiłkom partnerów, wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki:

• Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
  • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach,
  • Politechnika Śląska,
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • Miasto Katowice (partner strategiczny).

O nadaniu Miastu Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 pisano m. in,: