Konferencja EAS 2024 - podsumowanie

04.10.2024 Aktualności

Zakończyła się coroczna konferencja EAS 2024, która po raz pierwszy odbywała się w Polsce w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Trzydniowe spotkanie dla członków stowarzyszenia i osób zainteresowanych z całej Europy pozwoliło na zaprezentowanie wyników projektów krajowych i europejskich partnerstw w ramach programu ERASMUS+. Była to również okazja do udziału w warsztatach dotyczących kariery dwutorowej, do nawiązania współpracy oraz do przewidywania dalszego rozwoju badań i działań.

Konferencja ta umożliwiła także promocję wyników badań naukowych z różnych ośrodków oraz innowacyjnych rozwiązań dydaktycznych związanych z problematyką łączenia kariery sportowej z edukacją na różnym poziomie lub pracą zawodową. Odbyły się prelekcje ekspertów zarówno naszej uczelni jak i zaproszonych gości oraz wystąpienia przedstawicieli zarządu EAS i osób reprezentujących instytucje Unii Europejskiej.

Jeden z paneli, który odbył się na Stadionie Śląskim, dotyczył budowania współpracy między szkołami a uniwersytetami. Prowadzący Piotr Rodak rozmawiał z Weroniką Nowakowską (absolwentką AWF Katowice, medalistką mistrzostw Europy i świata w biathlonie, olimpijką), dr. Krzysztofem Wiluszem (Prodziekanem AWF Katowice, trenerem), Marianną Pikul (przedstawicielką głównego Zarządu AZS) oraz Maciejem Wyderką (studentem AWF Katowice, olimpijczykiem).

W pozostałych panelach przedstawione zostały prezentacje dotyczące kariery dwutorowej w Europie, jak i na świecie. Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zwiedzenia Stadionu Śląskiego.

Trzeciego dnia konferencji gościliśmy w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Była to doskonała okazja do promocji naszego regionu i zaprezentowania uczestnikom poprzemysłowych zabytków Śląska. 320m pod ziemią po wspólnym zwiedzaniu, w Hali Pomp odbyło się uroczyste zakończenie konferencji oraz podsumowanie całego przedsięwzięcia.

Dziękujemy za wspaniałe i pełne inspiracji oraz konstruktywnych wniosków spotkania!