Konferencja naukowa Euroscience Open Forum (ESOF) 2022

30.06.2022 Aktualności

Konferencja naukowa Euroscience Open Forum (ESOF) 2022

W ramach organizacji EuroScience Open Forum 2022 (ESOF), którego tegorocznym gospodarzem jest holenderska Lejda, 15 lipca br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się konferencja towarzysząca ESOF 2022. Wydarzenie to jest uroczystą inauguracją przyjęcia przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

EuroScience Open Forum to odbywające się co dwa lata wydarzenie, którego celem jest integracja społeczności naukowców w ramach interdyscyplinarnej debaty na temat kultury naukowej, badań i innowacji dla społeczeństwa i ze społeczeństwem. Od pierwszej edycji (w 2004 roku) ESOF jest największą tego typu konferencją w Europie i przyciąga do miast pełniących rolę gospodarzy naukowców, polityków, biznesmenów i przedstawicieli mediów z całego świata.

Organizatorem konferencji jest EuroScience (European Association for the Advancement of Science and Technology – Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Nauki i Technologii), które zrzesza ponad 4500 czołowych myślicieli, innowatorów, dziennikarzy, przedstawicieli edukacji z ponad 90 krajów. Każda konferencja ma na celu dostarczenie stymulujących treści oraz wspieranie ożywionej wymiany pomysłów poprzez debatę i inne interakcje.

Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję rozmawiać na temat zrównoważonego środowiska, zrównoważonej kariery akademickiej, wolności i odpowiedzialności nauki, tożsamości kulturowej i przemian społecznych, edukacji dla przedsiębiorczości, przestrzeni nauki czy zdrowego społeczeństwa. Będą starali się również odpowiedzieć między innymi na następujące pytania:

• Jak będzie prowadzona nauka w przyszłości i w jaki sposób nauka może poprawić swoją funkcjonalność jako podmiot transformacji, który prowadzi do zmiany społeczeństwa?
  • W jaki sposób nauka może być maksymalnie otwarta ponad granicami, podziałami dyscyplinowymi, geograficznymi i społecznymi?
  • Jakie są przyszłe zachowania, wartości, oczekiwania, postawy i normy społeczności badawczej?
  • W jaki sposób można zmienić struktury instytucjonalne, aby wspierać różnorodność, równowagę i integrację?
  • Jaki będzie wpływ sztucznej inteligencji i uczenia się maszyn na społeczność naukową oraz praktyki naukowe?
  • Jak nauka ustosunkuje się do wojny i jej skutków?

Program konferencji obejmuje dwanaście 75-minutowych sesji stacjonarnych, częściowo transmitowanych online do Lejdy. W sesjach udział wezmą specjaliści z uczelni tworzących katowickie konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki 2024, a także zaproszeni goście reprezentujący polskie i zagraniczne ośrodki naukowe, eksperci reprezentujący biznes, instytucje kulturalne i media.

Wśród wydarzeń towarzyszących konferencji ESOF znajdą się również dyskusje nad modelem kształcenia doktorantów i sposobie realizacji doktoratów wdrożeniowych. Porozmawiamy również o kierunkach zmian wydawnictwa naukowego, w tym jak powinno działać, łącząc w sobie nowoczesność z tradycją edytorską, by stało się najlepszym miejscem dla rzetelnego recenzowania, a następnie wydania oraz promowania wyników badań naukowych.

Organizacja ESOF Katowice Regional Site przy ESOF Leiden wiąże się z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Tytuł ten umożliwia zwiększenie zaangażowania mieszkańców regionu i środowiska naukowego w rozwiązywanie problemów lokalnych, wzmacnia również możliwości pozyskania środków do realizacji planów inwestycji w regionalną naukę, zwiększa turystyczną atrakcyjność miasta na arenie międzynarodowej, a także pozwala na zintensyfikowanie oddziaływania lokalnych uczelni na wszystkie sfery życia i wpływa na ich rozpoznawalność na arenie międzynarodowej. Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej z tytułem EMN. Uwieńczone sukcesem starania są efektem wspólnego wysiłku Miasta Katowice oraz środowiska akademickiego.

Stolica Górnego Śląska przez lata kojarzona głównie z kopalniami i hutami, dziś przechodzi transformację, a jej nowym przemysłem jest nauka. Katowice są obecnie prężnym ośrodkiem akademickim i miejscem rozwijania nowoczesnych technologii i upowszechniania badań. Rozwijają się tu nauki chemiczne, biologiczne, medycyna, technika, nauki społeczne, humanistyka, edukacja i sztuka. Organizowany jest tu Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, jedno z największych wydarzeń popularyzujących naukę w Europie i na świecie.

Organizatorem konferencji jest konsorcjum uczelni „Katowice – Miasto Nauki” wraz z EuroScience oraz Miastem Katowice. W skład konsorcjum uczelni wchodzą: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych: