Konferencja Szkoleniowa "BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM - ZMIANY OBOWIĄZUJACYCH PRZEPISÓW"

30.03.2023 Aktualności

ruch_drogowy_plakat.png

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu i zachęcamy do zapoznania się z proponowanymi problemami do dyskusji. Wierzymy, że przyjęta szeroka formuła tematyczna wydarzenia wyjaśni zmiany, które w roku 2022 nastąpiły w prawie o ruchu drogowym, systemie punktowym obejmującym kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego oraz Kodeksie wykroczeń i Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.

Problemy do dyskusji:

1. W roku 2022 nastąpił wzrost górnej granicy grzywny za niektóre wykroczenia drogowe, nakładanej:
    1. w sprawach sądowych z 5000 do 30 000 złotych,
    2. w drodze postępowania mandatowego z 500 zł do nawet 8 000 zł.
  2. Od początku 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów, który zakłada m.in. 2500 zł kary za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 70 km/h, czy też nie mniej niż 1500 zł mandatu za wykroczenia popełnione względem pieszych.
  3. Wzrost liczby punktów, jakie można otrzymać za pojedyncze wykroczenie oraz wydłużenie czasu niezbędnego do usunięcia punktów z ewidencji. W sytuacji najpoważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego kierowcy grozi za pojedyncze naruszenie nawet 15 punktów, a nie jak dotychczas 10, które zostaną „skasowane” najwcześniej po 2 latach - a nie po 1 roku od dnia naruszenia.
  4. Brak możliwości zredukowania liczby punktów za pomocą szkoleń w WORD.
  5. 17 września 2022 roku wprowadzona została tzw. recydywa dla sprawców niektórych wykroczeń drogowych. Jeżeli kierowca w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełni to samo wykroczenie zapłaci mandat w podwójnej wysokości.
  6. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych samochodu przy jego przerejestrowaniu, bez względu na miejsce zamieszkania nowego właściciela pojazdu.
  7. Karta pojazdu nie jest wymagana do rejestracji pojazdu, a urzędy nie wydają już nalepek kontrolnych na szybę.

Pojazdy, które uległy poważnemu uszkodzeniu, mogą zostać czasowo wycofane z ruchu na czas naprawy – od 3 do 12 miesięcy

• Miejsce obrad: Aula im. Lechosława Deca, ul. Mikołowska 72a
  • Termin: 31 marca 2023 r.
  • Czas trwania: 120 minut