Logo HR Excellence in Research

27.06.2023 Aktualności

Logo HR Excellence in Research jest jednym z działań Komisji Europejskiej mających na celu promowanie najlepszych praktyk w zakresie warunków pracy i rozwoju kariery naukowców. Jego przyznawanie jest uzależnione od zastosowania zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, które są najważniejszymi dokumentami europejskiej polityki na rzecz zwiększania atrakcyjności warunków pracy i rozwoju kariery naukowców. W marcu JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach wystąpił o przyznanie tego zaszczytnego wyróżnienia, czym zainicjował proces przygotowawczy.

W celu implementacji tych praktyk w AWF Katowice, zarządzeniem Rektora nr ZR 009/2023 z dnia 21.02.2023, powołany został zespół do spraw wdrożenia strategii Human Resources Strategy for Researchers (HRS4R), pod przewodnictwem dr hab. Bogdana Bacika i koordynacją dr hab. Kajetana Słomki.

Realizując zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, uczelnia gwarantuje wolność badań naukowych, zasady etyczne, odpowiedzialność zawodową i profesjonalne podejście. Zwiększa również możliwości rozwoju zawodowego, zapewniając transparentne zasady naboru pracowników, konkursów oraz dostęp do narzędzi badawczych.

- Wdrażając te zasady, stajemy się coraz atrakcyjniejszym miejscem pracy dla naukowców. Nasze starania przynoszą korzyści nie tylko naszej instytucji, ale przede wszystkim całemu środowisku naukowemu. Dzięki temu nasi naukowcy mają dostęp do szkoleń, wsparcia dla mobilności zawodowej, dodatkowych możliwości rozwoju, transparentnych zasad awansu i wiele więcej – podkreśla dr hab. Bogdan Bacik.

Zachęcamy do zapoznania się ze strategią i działaniami na stronach euraxess.ec.europa.eu, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat Logo HR Excellence in Research, Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania.

logo_sm.png