Międzynarodowa Konferencja Naukowa Motor Control 2024 za nami

27.09.2024 Nauka

W dniach 18–20 września 2024 roku w Wiśle odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Motor Control 2024, organizowana przez Katedrę Motoryczności Człowieka AWF Katowice. Wydarzenie przyciągnęło ponad 150 uczestników z 22 krajów i charakteryzowało się wysokim poziomem merytorycznym. Podczas sześciu sesji plenarnych przedstawiono najnowsze badania z zakresu kontroli motorycznej, neurorehabilitacji i plastyczności neuronalnej.

Podczas pierwszej Sesji Plenarnej omówiono teoretyczne podstawy kontroli motorycznej. Wystąpienia Marka Latasza i Gregora Schönera koncentrowały się na synergiach mięśniowych oraz mechanizmach odruchów rdzeniowych w generowaniu ruchu.

Druga Sesja Plenarna poświęcona była plastyczności neuronalnej. Giselle Petzinger omówiła korzystny wpływ ćwiczeń fizycznych na plastyczność w chorobie Parkinsona, natomiast Jonathan R. Wolpaw przedstawił nowoczesne podejście do neurorehabilitacji.

Trzecia Sesja Plenarna skupiła się na zaburzeniach ruchu i rehabilitacji. Mindy Levin, Katarzyna Śmiłowska i Michael W. Jakowec zaprezentowali innowacyjne metody terapii i leczenia chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona.

Czwarta Sesja Plenarna poświęcona była kontroli chwytania i sięgania. Eugene Tunik, Marco Santello i Jeroen Smeets zaprezentowali wyniki badań dotyczących koordynacji sensoryczno-motorycznej oraz mechanizmów manipulacji dłonią.

Podczas piątej Sesji Plenarnej, poświęconej kontroli postawy ciała i lokomocji, profesorowie Jim Usherwood i Evangelos Christou omawiali tematy związane z kontrolą chodu oraz wpływem neurostymulacji na postawę ciała.

Konferencję zamknęła szósta Sesja Plenarna, której tematyka dotyczyła praktycznych zastosowań teorii kontroli motorycznej. Anatol Feldman i Mathew Yarossi omówili referencyjną kontrolę ruchu oraz zastosowanie przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS) w zrozumieniu modułowości motorycznej.

Drugi dzień konferencji poświęcony był sesji plakatowej, podczas której zaprezentowano ponad 50 prac naukowych. Tematy obejmowały szeroki zakres zagadnień związanych z kontrolą ruchu, rehabilitacją, neuroplastycznością oraz mechanizmami sterowania ruchami. Prezentacje cechowały się wysokim poziomem naukowym, a sesja plakatowa umożliwiła uczestnikom pogłębioną dyskusję, sprzyjając wymianie wiedzy i nawiązywaniu międzynarodowej współpracy.

Przed konferencją, w dniach 14–18 września, zorganizowano szkołę letnią kontroli motorycznej (Motor Control Summer School 2024). Warsztaty, będące corocznym wydarzeniem, oferowały uczestnikom pogłębioną naukę i możliwość wymiany wiedzy w kameralnym gronie. Program obejmował wykłady prowadzone przez światowej klasy specjalistów, takich jak Anatol Feldman i Mindy Levin. Dodatkowo uczestnicy mieli okazję do udziału w aktywnościach rekreacyjnych, sprzyjających integracji i naukowym dyskusjom.

Konferencja oraz warsztaty odbyły się pod patronatem International Society of Motor Control (ISMC), a organizacja została wysoko oceniona przez uczestników. Wydarzenie stanowiło ważne forum wymiany wiedzy między naukowcami z całego świata, wzmacniając międzynarodową współpracę naukową. Konferencja została zorganizowana pod kierunkiem prof. dr. hab. Grzegorza Jurasa i dr. hab. Kajetana Słomki.

Tegoroczna edycja Motor Control 2024, której początki sięgają roku 2000, była dofinansowana ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II”, oraz odbyła się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.