Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia 2024

12.09.2024 Aktualności

iceq_grafika.png

W dniach od 23 do 25 października już po raz trzeci odbędzie się Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia, który gromadzi osoby zainteresowane zagadnieniami dotyczącymi systemów zapewniania jakości kształcenia, monitorowania jakości kształcenia, akredytacji, umiędzynarodowienia kształcenia, rozwoju kompetencji dydaktycznych i kształcenia zdalnego.

Tegoroczny Kongres, organizowany w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024, będzie przestrzenią namysłu nad jakością kształcenia w wymiarze międzynarodowym. Uczestnicy Kongresu będą mogli się dzielić doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie  umiędzynarodowienia kształcenia, efektami międzynarodowych projektów edukacyjnych, a także innowacjami dydaktycznymi, które z powodzeniem zostały wdrożone przez polskie i zagraniczne uczelnie Ważnym tematem Kongresu będzie omówienie realizowania idei uniwersytetów europejskich przez wiele polskich uczelni. Inne kluczowe zagadnienia, które znajdą się w centrum zainteresowania uczestników tego wydarzenia, to kwestie podwójnych dyplomów studiów, dyplomów europejskich, mobilności studenckich i pracowniczych, a także budowania silnych partnerstw międzynarodowych wokół strategicznych aspektów kształcenia.

Umiędzynarodowienie kształcenia oraz korzystanie z rozwiązań już wypracowanych i przetestowanych przez wiodące europejskie uniwersytety jest kluczowe w tak dynamicznie zmieniającym się świecie. Rozwój sztucznej inteligencji i jej wpływ na kształcenie, partycypacja osób studiujących w kształtowaniu własnych ścieżek edukacyjnych, kształcenie do zawodów przyszłości to tematy, których w trakcie Kongresu nie może zabraknąć. Będziemy wokół nich budować wspólną wiedzę, wzajemnie inspirując się do poszukiwania najlepszych rozwiązań w zakresie podnoszenia jakości kształcenia.

Szczegółowy program Kongresu: Program – III edycja – ICEQ

Harmonogram wydarzeń realizowanych przez AWF Katowice:

23 października 2024

9.00-12.00 - Spotkanie prorektorów uczelni branżowych, następnie szkolenie z reprezentantami Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Mikołowska 72A, AWF Katowice

10.00-12.00 - Spotkanie Biur Erasmus+, Mikołowska 72A, AWF Katowice

24 październik 2024

9.00-12.00 - Aktywność fizyczna w Szkole Mistrzów: Sprawność fizyczna pod kontrolą – nowoczesne technologie i praktyczne wskazówki, Nowa Hala, Mikołowska 72A, AWF Katowice

12.00-14.00 - Aktywność fizyczna w Szkole Mistrzów: Adaptowana Aktywność Fizyczna – aktywność na przekór niepełnosprawności, Nowa Hala Mikołowska 72A, AWF Katowice

14.45-15.45 - Warsztaty: BeMW – Be More Wise – projekt Erasmus+ w Edukacji Dorosłych, Dobrowolskiego 1, Muzeum Śląskie

Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia są uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki:

• Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
  • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
  • Politechnika Śląska,
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Patronaty honorowe nad Kongresem objęli:

• Minister Nauki Dariusz Wieczorek
  • Minister Zdrowia Izabela Leszczyna
  • Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa
  • Wojewoda Śląski Marek Wójcik
  • Prezydent Miasta Katowice dr inż. Marcin Krupa
  • Przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska
  • Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej dr hab. inż. Janusz Uriasz
  • Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.