Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia

10.10.2022 Aktualności

Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia (16–18 listopada 2022 roku) to nowa inicjatywa uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki, poświęcona problematyce jakości kształcenia. Wydarzenie ma służyć wymianie doświadczeń oraz podejmowaniu wspólnych projektów w zakresie jakości kształcenia, a także sprzyjać pracy zespołowej nad ciągłym udoskonalaniem systemów zapewniania jakości kształcenia.

Tematyka:
Podczas Kongresu poruszone zostaną następujące zagadnienia: systemy zapewniania jakości kształcenia, monitorowanie jakości kształcenia, wzmacnianie kompetencji dydaktycznych osób prowadzących zajęcia dydaktyczne, nowoczesne metody dydaktyczne, problematyka tworzenia             i modyfikacji nowoczesnych programów studiów, międzynarodowe aspekty jakości kształcenia oraz akredytacja jako kluczowy mechanizm monitorowania jakości kształcenia.

Odbiorcy:
Wydarzenia w ramach Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia skierowane są do osób zajmujących się dydaktyką akademicką i monitorowaniem jakości kształcenia na uczelniach, ale także do studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów. Do udziału w Kongresie zapraszamy gości z Polski i zagranicy, ze środowisk naukowych, kulturalnych, medycznych, oświatowych, samorządowych, przedstawicieli władz państwowych oraz organizacji EuroScience.

Program:
Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia będzie się odbywać w formule hybrydowej – stacjonarnie w Katowicach oraz online. Omówieniu różnych aspektów jakości kształcenia poświęcone będą poszczególne dni Kongresu:

• 16 listopada 2022 r.

Wzmacnianie kompetencji dydaktycznych osób prowadzących zajęcia, w tym w zakresie weryfikacji efektów uczenia się; nowoczesne metody dydaktyczne; indywidualizacja kształcenia; systemy zapewniania jakości kształcenia; działania projakościowe; dobre praktyki w zakresie jakości kształcenia; problematyka tworzenia i modyfikacji nowoczesnych programów studiów.

• 17 listopada 2022 r.

Akredytacje jako kluczowy mechanizm monitorowania jakości kształcenia, wymagania i aktualne działania Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz innych prestiżowych instytucji akredytujących (polskich i zagranicznych); specyfika akredytacji poszczególnych typów studiów (w tym artystycznych, z dziedziny nauk o kulturze fizycznej, kierunków nauczycielskich); akredytacje w kontekście rankingów  uczelni wyższych.

• 18 listopada 2022 r.

Międzynarodowe aspekty jakości kształcenia, międzynarodowe akredytacje, unifikacje programów kształcenia na płaszczyźnie Unii Europejskiej, zagraniczni partnerzy uczelni a jakość kształcenia; prezentacje intelektualnych rezultatów pracy w konsorcjach międzynarodowych (na przykład projektów realizowanych w ramach programów: Erasmus+, NAWA, EOG, Funduszy Wyszehradzkich).

Rejestracja
Większość wydarzeń Kongresu będzie miała charakter otwarty. W wydarzeniach będzie można wziąć udział po wcześniejszym wypełnieniu formularza zgłoszeniowego

Szczegółowe informacje pod adresem: www.iceq.pl

Kontakt:

Biuro organizacyjne Kongresu