Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024

29.09.2023 Aktualności
Już po raz drugi odbyła się Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego, zorganizowana wspólnie przez siedem śląskich uczelni publicznych zrzeszonych w Konsorcjum Katowice — Miasto Nauki we współpracy z miastem Katowice. Uroczysta celebracja rozpoczęła się przemarszem orszaków rektorskich spod Teatru Śląskiego do NOSPRu, gdzie wkroczyły one przy dźwiękach pieśni "Gaudeamus Igitur" w wykonaniu chórów akademickich.

W sali koncertowej, po Hymnie oraz powitaniu zgromadzonych przez prowadzącego Jarosława Juszkiewicza odbyły się przemówienia  Prezydenta Marcina Krupy, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Przewodniczącego GZM Kazimierza Karolczaka, a także przemowy inauguracyjne Państwa Rektorów.

Prof. dr hab. Grzegorz Juras, JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oficjalnie zainaugurował rok akademicki:
- Otwieram rok akademicki 2023/2024. Oby był dobry, pomyślny, szczęśliwy i owocny! Quod Bonum, Felix, Faustum, Fortunatumque sit”.
Symbolicznego aktu immatrykulacji nowo przyjętych studentów i doktorantów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dokonał JM Rektor prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański. Po złożeniu ślubowania, chóry akademickie wyśpiewały uroczyście "Gaude Mater Polonia".
W dalszej części uroczystości w imieniu studentów wystąpiła Przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego AWF Katowice. Zgromadzeni wysłuchali  także wykładu inauguracyjnego prof. Tadeusza Sławka oraz przemówienia prof. J. Buzka.
Oficjalnie uroczystość zamknęła prof. dr hab. inż. Celina Olszak, która podziękowała wszystkim organizatorom wydarzenia, podkreślając znaczenie współpracy uczelni zrzeszonych w Konsorcjum Katowice — Miasto Nauki oraz wkład Miasta Katowice.
Oprawa muzyczna
Uroczystość uświetniła wspaniała oprawa muzyczna chórów akademickich:
Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, „Niemy” Chór Uniwersytetu Śląskiego, Chór Uniwersytetu Śląskiego oraz Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zwieńczeniem wydarzenia był koncert, podczas którego artyści wykonali utwory Léona Boëllmanna, Stanisława Moniuszki i Wojciecha Kilara.

Vivat Academia, vivant professores!

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

• Minister Edukacji i Nauki,
  • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Minister Sportu i Turystyki,
  • Minister Zdrowia.

Partnerem wydarzenia jest:

• Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Partnerem instytucjonalnym jest:

• Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.