Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 za nami!

27.09.2024 Aktualności

Dziś odbyła się Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024. Wydarzenia związane ze świętowaniem nowego roku akademickiego trwały od rana przez cały dzień.

Rozpoczęliśmy o godz. 11.00 w Klubie Rawa w spinPLACE (Katowice, ul. Bankowa 5, budynek A, IV piętro), gdzie na żywo wysłuchaliśmy „Koncertu życzeń” – wydania specjalnego audycji Radia Nowy Świat, prowadzonej przez Joannę Kołaczkowską oraz prof. Ryszarda Koziołka – JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Moc atrakcji czekała nas na Rynku w Katowicach, gdzie od godz. 12.00 zaprosiliśmy do odwiedzenia miasteczka naukowego Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Jego formuła nawiązywała do ŚFN on Tour – wyjazdowych pokazów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – a co więcej, było ono swoistą zapowiedzią ósmej edycji ŚFN (która czeka nas już w grudniu). Odwiedzający przekonali się, czym zajmują się na co dzień naukowcy, a także jak fascynująca i bliska nam wszystkim jest nauka. W godz. 14.45–15.15 obejrzeliśmy występy uczelnianych zespołów folklorystycznych: Akademickiego Zespołu Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”, Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Każdy z nich zaprezentował krótki, ok. 10-minutowy repertuar.

Po uroczystym przemarszu orszaków rektorskich rozpoczęła się oficjalna część w NOSPR: przemówienia inauguracyjne rektorów, Immatrykulacja i ślubowanie doktorantów oraz wykład inauguracyjny gościa specjalnego – prof. Normana Daviesa „Wiedza i niewiedza: czy Zachód rozumie wszystko?”

W części koncertowej mieliśmy okazję doświadczyć unikalnej uczty muzycznej. W wystąpieniu pod batutą Szymona Bywalca wysłuchaliśmy:

Stanisław Moniuszko – Muzyka baletowa z opery Hrabina

• I. Zefir goniący Florę
  • II. Neptun na Wiśle
  • III. Taniec Satyrów

Antonin Dvorak – Tańce słowiańskie op. 72, nr 1, 2, 6 i 7
Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Straszny Dwór

w wykonaniu: Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, Chóru Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Dziękujemy za udział w Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024 i wspólne świętowanie!