Narodowa Reprezentacja Akademicka - Edycja IV

25.10.2023 Aktualności

Rozpoczynamy IV Edycję “Narodowej Reprezentacji Akademickiej”. W tym roku projektem zostało objętych 148 studentów-sportowców uczących się w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Projekt „Narodowa Reprezentacja Akademicka” wspiera proces kształcenia studentów-sportowców. W jego ramach przekazywane jest dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych dla studentów-sportowców realizujących karierę sportową. Program zajęć dydaktycznych realizowany jest w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego zgodnie z zaplanowaną liczbą dodatkowych godzin na danego studenta-sportowca.

Dzięki objęciu programem NRA nasi studenci mają możliwość równoległego realizowania kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Dzięki dodatkowym zajęciom dydaktycznym oraz indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego nasi studenci mają możliwość sprawnego łączenia swojej dalszej edukacji z wyczynowym uprawianiem sportu. Każdy student-sportowiec ma swojego tutora (nauczyciela), który odpowiada za jego wsparcie w karierze dwutorowej.

Kierownikiem projektu NRA na AWF Katowice jest Prorektor ds. Dydaktyki i Studentów prof. Rajmund Tomik, który od wielu lat angażuje się w badania nad możliwym rozwojem dwutorowej kariery studentów-sportowców. W tym roku podczas Kongresu Sportu Akademickiego odbędzie się panel dyskusyjny “Dwutorowa kariera studentów sportowców i Narodowa Reprezentacja Akademicka” prowadzony przez Sekretarza Generalnego AZS – Dariusza Piekuta. Gośćmi panelu będą wyżej wspomniany prof. Rajmund Tomik oraz nasza studentka, beneficjentka programu NRA oraz brązowa medalistka ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio – kajakarka Justyna Iskrzycka.

"Dla mnie oraz moich kolegów i koleżanek z uczelni to swego rodzaju korepetycje. Korepetycje prowadzone dla studentów-sportowców zgodnie z ich potrzebami. Poświęcamy wiele uwagi, by wszystko odpowiednio zorganizować. Mamy dużą grupę tutorów. Zresztą my to robimy od dawna. O projekcie NRA usłyszeliśmy po raz pierwszy kilka lat temu, a na AWF Katowice już w 2005 roku stworzyliśmy specjalny system, mający ułatwić młodym ludziom połączenie treningów, zgrupowań i występów z nauką na poziomie akademickim [...]" - mówi Prorektor prof. Rajmund Tomik dla Przeglądu Sportowego.

"Dzięki pomocy z NRA oraz indywidualnej organizacji studiów zawodnikom i zawodniczkom jest dużo łatwiej. W moim przypadku w praktyce wygląda to tak, że w trakcie sezonu przygotowawczego i startowego skupiam się wyłącznie na treningach i wszystkich sprawach
związanych ze sportem. To jest wtedy na pierwszym miejscu. A gdy przychodzą „wakacje” od sportu, staję się studentką. Mam indywidualne zajęcia z wykładowcami, którzy przerabiają ze mną cały materiał i przekazują niezbędną wiedzę, która w przyszłości na pewno się przyda" – tak program ocenia nasza olimpijka Justyna Iskrzycka.

img_4457jpg.jpg