Aktualności
Podsumowanie 2022 Roku
Rok 2022 niewątpliwie wystawił polskie społeczenstwo na próbę. Niejednokrotnie społeczność Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach stawała na wysokości zadania niosąc pomoc sąsiadom zza wschodniej granicy. Mijający rok obfitował również w sukcesy, wyróżnienia, rozwój oraz projekty, które pozostaną z nami na kolejne lata.
Początek roku stał pod znakiem sportowych zmagań podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, w których udział wzięło 12 zawodników AZS AWF Katowice oraz 12 studentów AWF Katowice. Jedyny medal wywalczony przez reprezentację Polski na najważniejszej zimowej imprezie czterolecia padł łupem naszego studenta Dawida Kubackiego, który wywalczył brązowy medal w konkursie na skoczni normalnej. Ponadto w tym roku nasza studentka – Iweta Faron dumnie reprezentowała biało-czerwone barwy podczas XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.
24 lutego 2022 roku światem wstrząsnęła informacja o inwazji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. Nasza uczelnia w dużym stopniu zaangażowała się w pomoc charytatywną organizując zbiórki żywności oraz odzieży, udostępniając obiekty treningowe sportowcom z Ukrainy oraz przyjmując rodziny do uczelnianego Domu Studenta.
W marcu powoli dobiegał końca halowy sezon lekkoatletyczny, którego zwieńczenie nastąpiło w Belgradzie podczas Halowych Mistrzostw Świata, na których zaprezentowało się 3. zawodników AZS AWF Katowice – Justyna Święty-Ersetic, Ewa Swoboda oraz Jacek Majewski. Ostatecznie reprezentacja polski przywiozła ze stolicy Serbii 2 medale, z czego jeden przy udziale kobiecej sztafety 4x400m z Justyną Święty-Ersetic w składzie.
Rok 2022 obfitował w osiągnięcia zarówno naszych sportowców, jak również studentów oraz pracowników. W tegorocznej 21. edycji konkursu Trenerka Roku organizowanej przez Komisje Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego nagrodą główną w kategorii “Promowanie sportu kobiet” została odznaczona dr hab. Teresa Socha prof. AWF Katowice. Konkurs powstał z inicjatywy dwóch wybitnych lekkoatletek – Ireny Szewińskiej oraz Grażyny Rabsztyn, w celu odznaczania osób szczególnie zaangażowanych w promowanie sportu kobiet w mediach, publikacjach naukowych oraz podczas wydarzeń sportowych.
W maju po dwuletniej przerwie odbył się XIII Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki. W tegorocznej edycji festiwalu w Katowickim Parku Leśnym Muchowiec uczestniczyło ponad 800 osób.
W tym roku Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki zawarła umowę partnerską ze Śląskim Związkiem Piłki Nożnej oraz Gliwickim Klubem Sportowym “Piast” S.A. W ramach zawartego porozumienia z pierwszym podmiotem AWF Katowice został oficjalnym partnerem Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Śląskiej Akademii Piłkarskiej, natomiast umowa z GKS “Piast” zakłada współpracę interdyscyplinarną, w tym również działania na rzecz promocji, edukacji i rozwoju obu podmiotów.
W celu umożliwienia naszym studentom praktycznej nauki zawodu, kontaktu z pacjentem oraz jego otoczeniem zawarto umowę o współpracy pomiędzy Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, a Państwowym Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Pierwszy projekt naukowo-badawczy realizowany na mocy współpracy dotyczy zastosowania w leczeniu i fizjoterapii rzeczywistości wirtualnej wykorzystując przy tym najnowocześniejsze technologie cyfrowe, które pozwalają badanym osobom na poruszanie się w wykreowanej rzeczywistości.
W związku z coraz prężniejszym rozwojem kierunku “Bezpieczeństwo wewnętrzne” przy okazji I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej “Work-Life-Balance we współczesnym świecie” podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie a Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Współpraca obejmuje obszary działalności badawczo-rozwojowej, działalności dydaktycznej, działalności wydawniczej, organizację i promocję. Umowę podpisali Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska, prof. WSPol oraz Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach prof. dr hab. Grzegorz Juras.
W 2022 roku już po raz 5 z rzędu Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach została uznana najlepszą Akademią Wychowania Fizycznego w Polsce według rankingu “Perspektywy”. Ponadto kierunki wychowania fizycznego oraz fizjoterapia już po raz kolejny zostały wyróżnione przez kapitułę i okrzyknięte najlepszymi kierunkami w kraju! Od 2018 roku kierunek wychowanie fizyczne już czterokrotnie zwyciężał w rankingu, natomiast nasza fizjoterapia od trzech lat niezmiennie triumfuje na tle innych uczelni. Ranking uwzględnia 29 czynników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny, innowacyjność i umiędzynarodowienie.
Niekwestionowanie największym odznaczeniem w mijającym roku było przyznanie Uczelni najwyższej kategorii A+, co świadczy o bardzo wysokim poziomie prowadzonej przez pracowników AWF Katowice działalności naukowej prezentowanej w artykułach i monografiach naukowych, patentach na wynalazki, komercjalizacji wyników badan naukowych i prac rozwojowych oraz skuteczności aplikowania o granty naukowe w drodze konkursów krajowych i zagranicznych.
W powołanym w ubiegłym roku Akademickim Centrum Medycznym rozpoczął się pierwszy projekt, który ma uchronić najmłodszych przed zdrowotnymi i społecznymi skutkami wad postawy i otyłości. Akcja jest prowadzona przy udziale studentów AWF Katowice, którzy przeprowadzają w szkołach podstawowych badania przesiewowe - testy podzielą dzieci na zdrowe, które później będą uczestniczyć w projekcie sportowym, oraz dzieci z wadami, które będą kierowane do utworzonych przez Akademickie Centrum Medyczne poradni wad postawy.
Koniec roku akademickiego to również czas podsumowań sportowych. W tym roku studenci AWF Katowice całkowicie zdominowali klasyfikację medalową Akademickich Mistrzostw Polski 2021/2022 zdobywając łącznie 53 medale (21 złotych - 12 srebrnych – 20 brązowych) w 13 dyscyplinach sportowych. Podczas tegorocznej Gali Sportu Akademickiego nagrody za pierwsze miejsce w typie uczelni wychowania fizycznego oraz zwycięstwo w klasyfikacji medalowej odebrali JM Rektor prof. dr hab. Grzegorz Juras, Prezes AZS AWF Katowice prof. dr hab. Adam Zając oraz Dyrektor AZS AWF Katowice dr Krzysztof Nowak.
2022 rok niewątpliwie był przełomowym rokiem dla Katowic oraz ich społeczności akademickich. Pod koniec czerwca Katowice jako pierwsze miasto Europy Środkowo-Wschodniej było gospodarzem 11. Światowego Forum Miejskiego (WUF 11) organizowanego pod egidą ONZ-Habitat. Jest to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. W tym roku przy pracach WUF 11 uczestniczyło ponad 22,5 tys. osób ze 174 państw. Było to ogromne wyróżnienie zarówno dla Katowic, jak również całego kraju.
11. Światowe Forum Miejskie było tylko wstępem do kolejnych ważnych wydarzen z udziałem naszego miasta. Podczas konferencji EuroScience Open Forum 2022 organizowanej w holenderskiej Lejdzie odbyła się oficjalna ceremonia nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Nie byłoby to możliwe gdyby nie działania wszystkich 8 podmiotów wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki. Podczas uroczystości nastąpiło symboliczne przekazanie kluczy Europejskiego Miasta Nauki 2024 na ręce prezydenta Katowic Marcina Krupy przez burmistrza Lejdy Henriego Lenferinka. Porozumienie o współpracy w ramach zadań wynikających z tytułu Europejskiego Miasta Nauki zostało podpisane 22 września 2022 roku w Planetarium - Śląskim Parku Nauki podczas oficjalnej konferencji prasowej. Dokument dotyczył również kooperacji w zakresie wspólnej organizacji EuroScience Open Forum (ESOF), które odbędzie się w 2024 roku w Katowicach oraz innych długofalowych inicjatyw związanych z ideą Miasta Nauki. Sygnatariuszami niniejszego porozumienia byli prezydent Katowic, wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego, przewodniczący i wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz rektorzy 7 uczelni zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim “Katowice - Miasto Nauki”.
30 września w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbyła się pierwsza w historii Śląska Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023, która była zapowiedzią wielkich wydarzeń nadchodzących w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Ceremonię poprzedził uroczysty przemarsz orszaków rektorskich ulicami Katowic, po którym nastąpiła uroczystość wraz z wykładem inauguracyjnym pt. “Transitioning together: universities, cities and regions acting to create positive change for all” wygłoszonym przez prof. Michaela Matlosza - przewodniczącego EuroScience.
Wraz z początkiem nowego roku akademickiego zainicjowany został nowy program Urzędu Marszałkowskiego pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Pana Jakuba Chełstowskiego - ŚLĄSKIE DIAMENTY, który realizowany był przez KS AZS AWF Katowice na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. W ramach projektu przebadani zostali medaliści Mistrzostw Polski w dyscyplinach olimpijskich takich jak pływanie, szermierka, lekkoatletyka, judo, kajakarstwo, biathlon czy boks. Pakiet badan dla każdego zawodnika obejmował badania laboratoryjne, kardiologiczne, ortopedyczne, wydolnościowe oraz siły i mocy.
Kolejną inicjatywą uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki była organizacja Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia, w którym uczestniczyło wielu przedstawicieli władz rządowych, samorządowych oraz uczelni wyższych. Podczas wydarzenia poruszano m.in. tematy związane z ofertą i jakością kształcenia katowickich uczelni oraz wpływem studentów i studentek na jakość kształcenia.
Po wielu miesiącach przygotowan ponownie mogliśmy wspólnie uczestniczyć w 6. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice. Przez dwa dni Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach gościło w swoich murach blisko 48 tysięcy osób, które uczestniczyły w wielu różnorakich wykładach, spotkaniach z zaproszonymi gośćmi oraz pokazach naukowych i artystycznych. Pierwszym punktem tegorocznego festiwalu była Gala otwarcia w chorzowskim Planetarium, której gospodarzem było Województwo Śląskie. W programie uroczystej Gali znalazła się zarówno część artystyczna, której motywem przewodnim było zaczerpnięte z Alicji w Krainie Czarów patrzenie na drugą stronę lustra, jak i naukowa, czyli dyskusja o tym, w jaki sposób badania kosmosu mogą przyczynić się do poprawy warunków życia na Ziemi. Tegoroczna odsłona ŚFN była pierwszym tak istotnym krokiem na drodze przygotowań do sprawowania tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.
W tym roku byliśmy świadkami wielu sukcesów sportowych zawodników AZS AWF Katowice oraz studentów AWF Katowice. Poza wspomnianym już tegorocznym brązowym medalistą olimpijskim Dawidem Kubackim, przeżywaliśmy emocje związane z rywalizacją w Mistrzostwach Świata oraz Europy w lekkoatletyce oraz pływaniu. Podczas rozgrywanych w Budapeszcie pływackich Mistrzostw Świata zawodniczka AZS AWF Katowice Kasia Wasick wywalczyła srebrny medal na swoim koronnym dystansie 50m stylem dowolnym. Nie był to jedyny medal wywalczony przez Kasię podczas dużej międzynarodowej imprezy. Swój dorobek wzbogaciła o srebrne medale na tym samym dystansie podczas Mistrzostw Europy w Rzymie oraz Mistrzostw Świata w Melbourne. Podczas Mistrzostw Starego Kontynentu brązowy medal na dystansie 100m stylem motylkowym wywalczył 5. zawodnik ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio - Jakub Majerski. Rok 2022 to niewątpliwie również rok ważnych międzynarodowych imprez lekkoatletycznych. Podczas championatu globu, który w tym roku rozgrywany był w amerykańskim Oregonie nasz zawodnik Paweł Fajdek po raz 5 z rzędu zdobył tytuł Mistrza Świata w rzucie młotem. Był to jedyny złoty medal wywalczony przez reprezentacje polski w tych zawodach. Miesiąc później w Monachium odbywały się Mistrzostwa Europejskie, w których skład wchodziły zmagania w 10 dyscyplinach sportowych. Podczas lekkoatletycznego championatu Starego Kontynentu AZS AWF Katowice reprezentowało 6 zawodników oraz 4 trenerów, natomiast w kajakarstwie jedyną reprezentantką naszego klubu była Justyna Iskrzycka. Srebrne medale w zmaganiach lekkoatletycznych wywalczyły dwie kobiece sztafety z zawodniczkami AZS AWF Katowice w składzie - Justyną Święty-Ersetic w sztafecie 4x400m oraz Ewa Swoboda i Magdalena Stefanowicz w sztafecie 4x100m. Podczas Mistrzostw Europy w kajakarstwie w Olympic Regatta Centre w Monachium Klub AZS AWF Katowice reprezentowała brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka, która championat w Monachium zakończyła z dwoma srebrnymi medalami w konkurencjach K1 1000m oraz K2 1000m z Katarzyną Kołodziejczyk. To był również przełomowy rok dla naszej szpadzistki - Martyny Swatowskiej-Wenglarczyk, która wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Europy Seniorów oraz brązowy medal Mistrzostw Świata w drużynie!
Serdecznie dziękujemy wszystkim Sportowcom, Studentom, Pracownikom Uczelni oraz wszystkim współpracującym jednostkom za wspólne i efektywne działanie w roku 2022 i z entuzjazmem spoglądamy już na wszystkie wspaniałe wydarzenia, których będziemy mogli doświadczyć w roku 2023.