Aktualności

Podsumowanie 2023 roku

29.12.2023 Aktualności
Aktualność została przeniesiona do Archiwum.

Kolejny bardzo intensywny rok za nami. 2023 dostarczył nam wiele emocji, zaobfitował w sukcesy i nowe doświadczenia. Zapraszamy na podsumowanie Year of Fame AWF Katowice!

Po pierwsze należy wspomnieć o tym, co umożliwia naszej Akademii sprawne funkcjonowanie, czyli o infrastrukturze, która przeszła w tym roku gruntowne zmiany. Zaplanowane i zrealizowane zostały kluczowe inwestycje na łączną kwotę 27 MLN PLN, na które składają się prace w:

- Hali sportowej przy ul. Mikołowskiej (HM) – całkowita przebudowa wnętrza hali oraz wszystkich pomieszczeń (biurowych, dydaktycznych, sanitarnych), ułożenie nowego parkietu, montaż nowego energooszczędnego oświetlenia – łączny koszt robót budowlanych i wyposażenia wyniósł 16.092.077,53 PLN;

- Wielofunkcyjnej hali sportowej (NH) w tym:

  • pływalni (wymiana folii basenowej, niwelacja niecki basenu i malowanie hali basenu) -  391.299,32 PLN
  • modernizacja wnętrza hali sportowej, oświetlenie basenu i renowacja balustrad - 848,57 PLN
  • zrealizowano także strefę relaksu i salę treningową e-sport.

Unowocześniono system szlabanów wjazdowych, co przyczyni się do uregulowania wjazdu na teren kampusu AWF. Zrealizowano także szereg mniejszych działań inwestycyjnych, jak np.: montaż klimatyzacji w Centrum Badawczo Rozwojowym, częściową modernizację pomieszczeń w budynku A.

Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach pozytywnie przeszła audyt certyfikujący w zakresie „Badań na rzecz sportu, aktywności fizycznej i zdrowia” i po raz kolejny otrzymała certyfikat potwierdzający zgodność wdrożonego Systemu Zrządzania z wymaganiami normy: PN-EN ISO 9001:2015. Jesteśmy także w trakcie procedury o przyznanie Logo HR Excellence in Research – jedno z działań Komisji Europejskiej w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers. To prestiżowe wyróżnienie, mające na celu zwiększanie atrakcyjności warunków pracy i rozwoju kariery naukowców w UE.

Prestiż uczelni sprawia, że jest ona pożądanym partnerem dla wielu organizacji, które wyrażają chęć nawiązania współpracy, przynoszącej obopólne wielowymiarowe korzyści. Mijający rok zaowocował podpisaniem umów partnerskich z:

  • Polską Unią Karate,
  • Polskim Związkiem Kolarskim,
  • Urzędem Miasta w Mysłowicach,
  • Uniwersytetem Palackiego w Ołomuńcu,
  • Międzynarodowym Związkiem Biathlonu.

Jak w poprzednich latach, tak i w mijającym 2023 roku dokładaliśmy wszelkich starań, by realizować naszą najważniejszą misję, jaką jest edukacja na najwyższym poziomie. Wdrażana od lat strategia po raz kolejny przełożyła się na wiele sukcesów. AWF Katowice po raz 6. została liderem w rankingu Perspektyw i wciąż jest najlepszą akademią wychowania fizycznego w Polsce. Kapituła ponownie wyróżniła wychowanie fizyczne oraz fizjoterapię nadając im miano najlepszych kierunków w kraju! Od 2018 roku Kierunek wychowanie fizyczne pięciokrotnie zwyciężał w rankingu, natomiast fizjoterapia od czterech lat niezmiennie triumfuje na tle innych uczelni.

Nasza uczelnia może poszczycić się najwyższej klasy ekspertami, czego dowodem jest ich udział i pełnienie ważnych funkcji w organizacjach i radach naukowych oraz współpraca projektowa z innymi ośrodkami naukowymi. W tym roku powołano na kolejne kadencje: dr hab. n. med. i n. o zdr. Martę Nowacką-Chmielewską do składu Rady Polskiego Laboratorium Antydopingowego oraz zespołu naukowego POLADA, a prof. dr. hab. Andrzeja Małeckiego na przewodniczącego Rady Polskiej Agencji Antydopingowej. Dr hab. Anna Zwierzchowska, prof. AWF została powołana do Rady Naukowej Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Zespoły badawcze AWF Katowice pozyskują granty i prowadzą badania oraz projekty, które dostarczają odpowiedzi na wiele pytań nurtujących współczesne społeczeństwo. Suma środków finansowych na realizację projektów naukowych pozyskanych w mijającym roku wynosi ponad 16,5 mln zł. Ta imponująca kwota jest pożytkowana na cele związane z aktywnościami, które niniejszym po krótce przedstawiamy.

Zespół dr hab. Jakuba Chyckiego, prof. AWF w ramach konkursu NCBR projekt „Gaminate” – opracował napój nawadniający o niskim ładunku kalorycznym, w wyniku prac nad ciśnieniem osmotycznym i wchłanialnością. Obecnie pod kierownictwem prof. Chyckiego realizowany jest grant o wartości przekraczającej 6 mln złotych. W skład konsorcjum badawczego oprócz AWF Katowice wchodzą Śląski Uniwersytet Medyczny i firma Maspex, a wynikiem prac ma być Spersonalizowany system optymalizacji nawodnienia - THE IQ & WATER.

Kolejnym programem badawczym realizowanym przez naszą uczelnię, tu w kooperacji z Politechniką Śląską i Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, jest projekt SMART. Ma on na celu opracowanie innowacyjnego systemu monitorowania aktywności i racjonalizacji treningu SMART obejmującego:

  • system monitorowania aktywności kinetycznej SMA-K,
  • system nieinwazyjnego monitorowania parametrów fizjologicznych i ruchowych SMA-X,
  • kompleksowy system monitorowania aktywności i racjonalizacji treningu SMA-RT.

Z kolei zespół pod kierunkiem dr hab. n. med. i n. o zdr. Marty Nowackiej-Chmielewskiej z Laboratorium Badań Molekularnych (Instytut Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu) prowadzi badania, które mają na celu sprawdzenie, czy aktywność fizyczna przyczynia się do zwiększenia odporności mózgu na stres, działając poprzez szlaki sygnałowe w komórkach tworzących barierę krew – mózg (ang. BBB, blood-brain barrier). Projekt dostał dofinansowanie w kwocie 2 788 620 PLN i potrwa 4 lata (2023-2027).

SPZOZ Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku to jeden z nielicznych ośrodków, w którym AWF Katowice prowadzi projekt z udziałem pacjentów z problemami psychicznymi: „Ocena oddziaływania ćwiczeń ze sprzężeniami zwrotnymi opartymi na wirtualnej rzeczywistości w rehabilitacji osób w zaawansowanym wieku, w tym osób z chorobą Alzheimera oraz osób w różnym wieku chorujących na schizofrenię”.

Możemy poszczycić się także uzyskaniem grantów na następujące projekty:

  • Wsparcie strategii badań promujących zdrowy styl życia i wydłużenie czasu życia w zdrowiu - Kierownik projektu: dr hab. Aleksandra Żebrowska;
  • Deficyty nie są ograniczeniem - adaptowana aktywność fizyczna szansą dla każdego ucznia - Kierownik projektu: dr hab. Anna Zwierzchowska, prof. AWF;
  • Udział egzosomów wydzielanych przez neutrofile w modulacji angiogenezy - rola receptora interferonu typu 1- Kierownik projektu: dr inż. Mateusz Piotr Smolarz;
  • Wpływ rozluźniania mięśniowo-powięziowego przepony i klatki piersiowej na parametry funkcjonalne płuc, charakterystykę mięśni brzucha i przepony u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym – randomizowane badania kliniczne - Kierownik projektu: mgr Magdalena Domin, Opiekun projektu: prof. dr hab. Paweł Linek;
  • Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Motor Control 2024" 18-20.09.2024 - Kierownik projektu: dr hab. Kajetan Słomka, AWF;
  • Nowoczesne strategie wspomagania zdrowia, sprawności i treningu sportowego - Kierownik projektu: dr hab. Michał Wilk, AWF;
  • Miasto Katowice - przyjazna przestrzeń do aktywności fizycznej osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej - Koordynator: dr Diana Celebańska;
  • Wpływ ograniczenia niskiej emisji na zdrowie i styl życia mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - Koordynator: dr Marcin Sikora;
  • Innowacyjność usługi Accessmedica w obszarze nowatorskich metod diagnostyki i rehabilitacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - „technologie poprawiające jakość życia - Kontrahent: Accessmedica Sp. z o.o. Sp.k;
  • Stymulacja ukierunkowana w formie nordic walking a parametry morfofunkcjonalne i poziom aktywności fizycznej (AF) oraz jakość życia osób chorych na schizofrenię - autorski program aktywizacji ruchowej - kierownik projektu: dr hab. Anna Zwierzchowska, prof. AWF.

 

W 2023 r. zakończyliśmy realizację kilku projektów z łącznym budżetem niemal 200 tys. zł. W ramach programu POWER 3,5 "Kształcenie kadr dla sportu. Zintegrowany program uczelni", realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego przy współudziale środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wsparcie otrzymało 316 studentów oraz 281 pracowników AWF.

Prace badawcze w roku 2023 zaowocowały także licznymi publikacjami w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych. Między innymi w amerykańskim czasopiśmie Science można przeczytać artykuł autorstwa dr. hab. Bogdana Bacika, prof. AWF (współautorzy Karol Bacik, Tim Rogers),  pt.: Lane nucleation in complex active flows. Publikacją w Journal of Pain nt. Eksperymentu SPLIT study może poszczycić się dr Wacław Adamczyk, którego dokonania były także wielokrotnie wspominane na łamach choćby Nauka W Polsce czy Gazety Wyborczej.

W recenzowanym czasopiśmie naukowym BMC Sport Science, Medicine & Rehabilitation opublikowano pracę pt. „The effect of swimming on the body posture, range of motion and musculoskeletal pain in elite Para and able-bodied swimmers” autorstwa dr hab. Anny Zwierzchowskiej, prof. AWF, mgr Elizy Gaweł, dr. Jakuba Karpińskiego, Prof. Adama Maszczyka i Prof. Aleksandry Żebrowskiej.

W pierwszym kwartale roku ukazał się najnowszy Raport dotyczący rynku turystyki biznesowej w Katowicach w latach 2020-2022, którego autorem jest nasz pracownik naukowy - dr Krzysztof Cieślikowski.

Społeczność AWF Katowice nie ustaje w rozwoju, czego dowodem są liczne coroczne nominacje profesorskie oraz nowe tytuły doktorskie uzyskane przez doktorantów zaangażowanych w działalność naukową Akademii. W tym roku nominacje profesorskie otrzymali: prof. dr hab. Ewa Sadowska – Krępa; prof. dr hab. Krzysztof Ficek; prof. dr hab. Paweł Linek; prof. dr hab. Andrzej Myśliwiec i prof. dr hab. Arkadiusz Stanula. Stopień naukowy doktora habilitowanego otrzymała dr hab. Marta Nowacka-Chmielewska. Dyplomy doktorskie wręczono 24 doktorantom.

Sukcesy naukowe zobowiązują do dzielenia się nimi na szerszym forum, stąd rokrocznie w AWF Katowice organizowane są konferencje i seminaria służące wymianie doświadczeń i szerzeniu wiedzy eksperckiej. W mijającym roku udało się zorganizować następujące konferencje:

  • Cykl Konferencji naukowych Life Balance we współczesnym świecie:
    • Work Life Balance,
    • Study Life Balance,
    • Senior Life Balance;
  • Konferencja Studenckich Kół Naukowych i Doktorantów "Zagadnienia kultury fizycznej i zdrowia w badaniach młodych naukowców”;
  • Konferencja szkoleniowa - Bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zmiany w przepisach; 
  • V edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Osoby z niepełnosprawnością w sporcie”;
  • VII Konferencja Naukowa Aktywność fizyczna a sprawność funkcjonalna;
  • VIII Konferencja naukowa - Joga w kontekstach kulturowych;
  • Seminarium: „Regeneracja w pracy managera”; 
  • Forum Kobiet Sukcesu.

Już po raz III odbył się także Festiwal Kół Studenckich, podczas którego swoje badania, aktywności i pasje przedstawili studenci reprezentujący 19 kół. Tegorocznym zwycięzcą konkursu zostało Koło SKN Manager Przyszłości "Be active".

Jako że w DNA Akademii obecne jest także inspirowanie do podejmowania aktywności fizycznej i promocja zdrowego trybu życia rozwijamy inicjatywy sportowe, z których kilka na stałe zapisało się w kalendarzu miasta i regionu. W 2023 zaangażowaliśmy pasjonatów sportu w szereg imprez, m.in. XIV Katowicki Festiwal Biegowy. Współorganizowaliśmy także Mistrzostwa Polski w Judo. Po raz pierwszy zaprosiliśmy do Turnieju Koszykówki 3x3 o Puchar JM Rektora AWF Katowice (i mamy nadzieję, że ten turniej stanie się imprezą cykliczną, bo pasjonatów koszykówki w naszych szeregach nie brakuje). Nasza uczelnia była także gospodarzem turnieju e-sportowego w CS:GO 2vs2 odbywającego się z okazji Biegu Erasmusa. „Szkolna Aktywność Fizyczna” to projekt prowadzony razem z Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym – którego finał odbył się na kampusie naszej uczelni w czerwcu i wypełnił naszą halę sportową setkami uśmiechniętych i kochających ruch uczniów szkół podstawowych i średnich z naszego województwa.

Nie możemy w tym miejscu nie wspomnieć o kolejnej edycji programu Śląskie Diamenty - czyli wsparciu specjalistycznej diagnostyki młodych sportowców, które jest niezwykle potrzebne. Specjaliści AWF Katowice zajęli się diagnostyką laboratoryjną oraz oceną siły, mocy i wydolności. Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski przekazał na ten cel czek o wartości 500 tys. zł.

Nasza uczelnia to idealne miejsce dla dwutorowej kariery sportowców, którą wspieramy z całych sił m.in. realizując projekt "Narodowa Reprezentacja Akademicka". W tym roku programem NRA objęto 148 studentów-sportowców, którzy uczą się w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Każdy z uczestników ma swojego tutora, który służy mu wsparciem w realizacji dwutorowej kariery. W ramach projektu odbywają się też dodatkowe zajęcia dydaktyczne, a ich program jest dostosowany do potrzeb sportowców.

Rok 2023 to także intensywne przygotowania do obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024. We wrześniu Konsorcjum uczelniane 7 śląskich uczelni zainaugurowało (po raz drugi wspólnie) Rok Akademicki 2023/2024. Grudzień rozpoczęliśmy Śląskim Festiwalem Nauki oraz wspaniałym koncertem Katopolis inaugurującym EMNK 2024! Nasi eksperci zaprezentowali się na stanowiskach pokazowych, podczas wykładów i warsztatów w MCK. Śląska Nagroda Naukowa w tym roku przyznawana była dwukrotnie – w marcu i w grudniu. Laureatami zostali: prof. dr hab. Arkadiusz Stanula (za rok 2022), dr hab. Bogdan Bacik, prof. AWF Katowice oraz mgr Magdalena Kaszuba (za rok 2023).

Przed nami 50 tygodni w Mieście Nauki Katowice. Nasza uczelnia podjęła się przygotowania 3 z nich:

  • Tygodnia Gór (5-11.02.2024),
  • Tygodnia Olimpijskiego (26.08-01.09.2024),
  • Tygodnia Tańca (30.09-06.10.2024).

Jak przystało na Szkołę Mistrzów rok 2023 upłynął także pod znakiem rywalizacji na polu sportowym. We wszystkich zmaganiach mijającego roku nasi sportowcy wywalczyli łącznie: 193 medale!

Szczegółowy kalendarz sukcesów sportowych 2023 wygląda imponująco:

STYCZEŃ:

  • 4 medale oraz dwa rekordy Guinnessa Marcina Szarpaka na Mistrzostwach Świata w pływaniu lodowym we francuskim Samoëns,
  • 9 medali studentów AWF Katowice na Zimowej Uniwersjadzie w Lake Placid,
  • 8. miejsce Kasi Wasick w 88. Plebiscycie Przeglądu Sportowego.

LUTY:

  • 3 medale zawodników AZS AWF Katowice w 67. PZLA Halowych Mistrzostwach Polski w Toruniu.

MARZEC:

  • Wicemistrzostwo Europy Ewy Swobody w biegu na 60 m podczas Halowych Mistrzostw Europy w Stambule.

KWIECIEŃ:

  • 34 medale Głównych Mistrzostw Polski w pływaniu, zwycięstwo w klasyfikacji medalowej młodzieżowców oraz drugie miejsce w klasyfikacji medalowej seniorów.

MAJ:

  • Srebrny medal Justyny Iskrzyckiej w K1 na 1000m na Pucharze Świata w Szeged,
  • Awans koszykarzy AZS AWF Mickiewicz – ROMUS Katowice do koszykarskiej 1. Ligi.

CZERWIEC:

  • 3 medale naszych szpadzistów podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Chotomowie,
  • Mateusz Antkiewicz brązowym medalistą Mistrzostw Europy w szpadzie,
  • Złoty medal Ewy Swobody oraz srebro sztafety 4x100 m w składzie z Ewą Swobodą i Magdaleną Stefanowicz podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Chorzowie,
  • 56 medali Akademickich Mistrzostw Polski 2023 w wykonaniu studentów AWF Katowice,
  • Srebrny medal Martyny Swatowskiej-Wenglarczyk na Igrzyskach Europejskich w Krakowie.

LIPIEC:

  • Złoty medal polskich szpadzistek na Mistrzostwach Świata w Mediolanie (drużyna w składzie z Martyną Swatowską-Wenglarczyk i Ewą Trzebińską),
  • 7 medali 99. PZLA Mistrzostw Polski w lekkoatletyce oraz 3. miejsce w klasyfikacji medalowej zawodów,
  • 4 reprezentantów AWF Katowice podczas pływackich Mistrzostw Świata w Fukuoce.

SIERPIEŃ:

  • 11 medali wywalczonych przez studentów AWF Katowice podczas Letniej Uniwersjady w Chengdu – 5 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy,
  • 6. miejsce Ewy Swobody podczas Mistrzostw Świata w lekkoatletyce,
  • Srebrny medal Justyny Iskrzyckiej w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie,
  • 3 medale naszych pływaków w Mistrzostwach Europy do lat 23,
  • Kwalifikacja Jakuba Majerskiego na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

PAŹDZIERNIK:

  • Srebro Martyny Swatowskiej-Wenglarczyk w Pucharze Polski w Szpadzie,
  • Złoto Ani Twardosz oraz srebro Nicole Konderli w Letnich Mistrzostwach Polski w skokach narciarskich.

LISTOPAD:

  • 27 medali oraz zwycięstwo w klasyfikacji w klasyfikacji drużynowej i medalowej Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu,
  • Kwalifikacja Katarzyny Wasick na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu,
  • 4 medale zawodników AZS AWF Katowice podczas Mistrzostw Polski w Judo,
  • Brązowe medale Martyny Swatowskiej-Wenglarczyk oraz Ewy Trzebińskiej w drużynowym Pucharze Świata w Legnano.

GRUDZIEŃ:

  • 9 medali 38. Mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim,
  • Brązowy medal Piotra Michalskiego w sprincie drużynowym podczas Pucharu Świata w Stavanger.

Sekretem sukcesu naszej uczelni jest współpraca i współdziałanie wszystkich członków społeczności. Ogromnym zaangażowaniem w 2023 r. wykazali się studenci z Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego, którzy byli inicjatorami wielu aktywności. Zorganizowali Galę „Kukucjusze”, Turniej Badmintona i Turniej Piłki Ręcznej Plażowej. Największym eventem, którego organizacji się podjęli były AWFalia 2023, które zakończyły się Juwenaliami przy współpracy z Konsorcjum Uczelnianym Miasta Katowice. Od września wprowadzali w życie cykliczne wydarzenia „AWF Olimpic Games”, które nawiązują do nadchodzących Igrzysk Olimpijskich. W międzyczasie realizują pomysł dni tematycznych „AWF w ogniu wyzwań”. W tym roku również URSS AWF Katowice była gospodarzem Zjazdu Komisji Uczelni Wychowania Fizycznego. W październiku przeprowadzili akcje profilaktyczne uświadamiania o Raku Piersi, a w listopadzie akcję o raku prostaty. W listopadzie i grudniu zorganizowali dwie zbiórki charytatywne na rzecz schroniska zwierząt oraz „Akcję Ciacho” na leczenie studenta z AWFu w Gorzowie Wielkopolskim. „AWF Oddaje Krew” to kolejna inicjatywa, która zachęciła do podzieleniem się tym co najcenniejsze i deficytowe, czyli krwią. Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego zapowiada dalszą intensywną pracę nad kolejnymi wydarzeniami w nadchodzącym 2024 roku.

Oprócz działań URSS studenci z ramienia kół Studenckich i wydziałów zorganizowali m.in.:

  • Święto liczby PI,
  • Festiwal podróżniczy im Jerzego Kukuczki,
  • Świąteczne Środy.

O Nauce, Edukacji i Sporcie Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach mówi podcast Szkoła Mistrzów, którego gospodarzem jest dr Mateusz Gawełczyk, a gośćmi nasi eksperci.  To prawdziwy zbiór pasji i inspiracji, dlatego zachęcamy do regularnego słuchania!

Nasza uczelnia była także obecna w mediach. W 2023 r. wypowiedzi naszych ekspertów i informacje dotyczące najważniejszych aktywności Akademii zostały zaprezentowane w blisko 200 publikacjach!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju i udoskonalania Szkoły Mistrzów!

Z radością i ekscytacją patrzymy w przyszłość!

Przed nami nowe wyzwania i wierzymy w osiągnięcie wielu sukcesów, także w nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Do siego Roku!

 

Partnerzy

1.png<2.png3.pngpion-1.jpg
rgblogo-metropolia-pelne-fuksja-1000px.jpg6.png

Ta strona używa cookies
Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania strony oraz prawidłowego działania wtyczek społecznościowych (Facebook), a ponadto w celu umożliwienia działania narzędzi analitycznych (Matomo). Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na wszystkie wykorzystywanie plików cookies, prosimy o kliknięcie w przycisk „Akceptuję wszystkie”. Jeżeli chcieliby Państwo zmodyfikować działanie plików cookies, prosimy wybranie, na które pliki cookies wyrażają Państwo zgodę przez zaznaczenie odpowiedniego pola poniżej. Ponadto w razie problemów instrukcje zmiany ustawień dla najpopularniejszych przeglądarek oraz szczegółowe informacje na temat działania plików cookies znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności  
(w części pod nazwą „Pliki cookies”).”

Zapisano
Zapisano