Podsumowanie roku 2021

23.12.2021 Aktualności

Podsumowanie 2021

Rok 2021, choć zdominowany przez ogólnoświatowe obostrzenia i zawirowania związane z pandemią, był dla Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach bardzo pracowity oraz bardzo efektywny.

Rok 2021 to przede wszystkim rok, w którym odbyły się XXXII Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Opóźnione o rok względem olimpijskiego kalendarza zawody przyniosły polskim sportowcom czternaście medali. My mogliśmy być szczególnie dumni z medali zdobytych przez zawodników reprezentujących AZS AWF Katowice. Pięć medali przywiezione z Japonii przez Justynę Święty-Ersetic, Anitę Włodarczyk, Justynę Iskrzycką,  Pawła Fajdka oraz Karola Zalewskiego to najlepszy wynik klubowy. W sumie barw AZS AWF Katowice broniło 13 zawodniczek oraz zawodników, w zdecydowanej większości z bardzo dobrym wynikiem.

Rok 2021 to również rok podwójnych Mistrzostw Europy w pływaniu /w Budapeszcie oraz w Kazaniu/. Z obu imprez pływacy AWF Katowice przywieźli w sumie siedem medali.
Na Mistrzostwach Świata w pływaniu na krótkim basenie, które odbyły się w tym roku w Dubaju fantastyczne 3 miejsce wywalczyła Katarzyna Wasick.
Tradycyjnie świetnie zaprezentowali się nasi lekkoatleci na Mistrzostwach Polski odbywających się w Poznaniu. Nasz dorobek to aż 13 medali. Do tego świetnego wyniku zawodnicy AZS AWF Katowice dołożyli fantastyczny występ na halowych Mistrzostwach Polski – gdzie zdobyli 11 medali.
Jeśli jesteśmy przy Lekkiej Atletyce to oczywiście musimy wymienić prestiżową imprezę zorganizowaną w roku 2021 na Stadionie Śląskim w Chorzowie, czyli Mistrzostwa Świata sztafet. Na zorganizowanych po raz pierwszy w Polsce zawodach Reprezentacja Polski zdobyła 5 medali, z czego aż 3 razy z naszymi zawodniczkami w składzie.
Podczas letnich, biathlonowych Mistrzostw Świata w Czechach złoto zdobyła zawodniczka AZS AWF Katowice Monika Hojnisz-Staręga.

Przy sportowym podsumowaniu roku nie może zabraknąć dokonań naszych studentów, doktorantów oraz pracowników AWF Katowice na Akademickich Mistrzostwach Polski.
Nasza uczelnia była najlepsza w Polsce w takich dyscyplinach jak narciarstwo alpejskie, pływanie, piłka nożna kobiet, piłka ręczna kobiet. W ścisłej czołówce uczelnianych mistrzostw znaleźliśmy się w lekkoatletyce, judo, strzelectwie oraz siatkówce.
W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski nasza Uczelnia zajęła pierwsze miejsce zdobywając w sumie 51 medali (z czego 22 złote), pozostawiając daleko w tyle drugi w klasyfikacji AWF Wrocław (29 medali, z czego 13 złotych) oraz trzeci AWF Warszawa (24 medali, w tym 10 złotych).

Wszystkim sportowcom serdecznie gratulujemy.

Rok 2021 to dla naszej Uczelni również ogromne wyzwanie edukacyjno-logistyczne zakończone sukcesem, czyli program WF z AWF – Aktywny powrót do szkoły. W czasie półrocznej akcji gościliśmy na naszej Uczelni przeszło 5000 nauczycieli ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Każdego dnia w trakcie trwania Programu, w czasie zajęć praktycznych oraz teoretycznych, przygotowywaliśmy nauczycieli na trudny powrót uczniów do lekcji WF po obowiązkowej przerwie i nauce zdalnej spowodowanej pandemią COVID19.

Rok 2021 to także rok rzeczy nowych na naszej Uczelni.
AWF Katowice nieustannie eksplorując nowe trendy oraz dyscypliny angażuje się w promocję i wsparcie wirtualnego świata sportu – jego wykorzystania dla tradycyjnych dyscyplin sportowych, np. w postaci badań nad poprawą wyników sportowych oraz zachowaniem zdrowia – także w późnym wieku.
W tym roku po raz pierwszy odbył się Turniej E-sport pod patronatem JM Rektora AWF Katowice. Nasza uczelnia ma również swoją pierwszą drużynę E-sportową.
Po raz pierwszy odbył się również na naszej Uczelni Festiwal Kół Naukowych. Zainteresowanie studentów oraz pracowników tym wydarzeniem pozwala przypuszczać, że Festiwal na stałe znajdzie się w grafiku Akademii.

Rok 2021 to także data powołania Akademickiego Centrum Medycznego, którego celem jest wdrożenie wyników działalności badawczej Uczelni. Już dziś możemy obserwować jak ważną rolę będzie spełniało to miejsce.

Z nowości, których nie brakowało w tym roku wspomnimy również o nowej stronie internetowej Akademii, która jest o wiele bardziej przejrzysta i czytelna, a jej wygląd graficzny zgodny jest z nowoczesnymi wymaganiami.

Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach w roku 2021 została wyróżniona przez magazyn Perspektywy.
W rankingu uczelni wyższych zajęliśmy 1 miejsce – ponownie otrzymując tytuł Najlepszej Uczelni Wyższej w Polsce.
Na wyróżnienie – jak co roku – zasługują najlepsze w Polsce kierunki Fizjoterapia oraz Wychowanie Fizyczne. To również najpopularniejsze kierunki wybierane przez naszych studentów.

W podsumowaniu mijającego roku nie może zabraknąć informacji, która szczególnie napawa nas dumą. W roku 2021 AWF Katowice miał zaszczyt nadać wyróżnienia Doktora Honoris Causa dwóm wybitnym postaciom polskiego sportu i nauki. Tytuły Doktor Honoris Causa otrzymali profesor Jan Chmura oraz Antoni Piechniczek.
Na uroczystościach pojawili się znamienici goście ze świata sportu, a wydarzenia były transmitowane na żywo.

Inspirującym wydarzeniem w roku 2021 był Rejs Ekojednostki Badawczej, który odbył się pod patronatem AWF Katowice. Wyniki badań oraz własne doświadczenia załogantów, studentów AWF przedstawiliśmy na Śląskim Festiwalu Nauki, którego częścią tradycyjnie już było stoisko naszej Uczelni.

Na koniec warto wspomnieć o ważnych umowach współpracy, które nasza Uczelnia podpisała w bieżącym roku. Pod względem sportowym oraz organizacyjnym będziemy wspierać Stadion Śląski, Zagłębie Sosnowiec oraz SMS Tychy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Sportowcom, Studentom, Pracownikom Uczelni oraz wszystkim współpracującym jednostkom za wspólne i efektywne działanie w roku 2021 i z entuzjazmem spoglądamy już na wszystkie wspaniałe wydarzenia, których będziemy mogli doświadczyć w roku 2022.