AWF Katowice & Charles University
2 października 2025 roku na #AWFKatowice odbyło się spotkanie, podczas którego podpisano umowę o współpracy pomiędzy Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Wydziałem Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Karola w Pradze.
Umowę sygnowali prof. dr hab. n. med. Andrzej Małecki, Rektor AWF Katowice oraz doc., PhDr. Miroslav Petr, Ph.D., Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Karola w Pradze.
Podpisany dokument zakłada rozwój współpracy w takich obszarach jak:
- Badania naukowe – wspólne prowadzenie projektów badawczych, w tym eksperymentów, które pozwolą rozwijać nowe metody nauczania i treningu sportowego,
- Edukacja – wzajemne wsparcie w realizacji działań dydaktycznych, programów kształcenia i szkoleń dla studentów oraz kadry akademickiej,
- Rozwój – inicjowanie działań służących rozwojowi obu uczelni w zakresie ich misji statutowej i strategicznej,
- Organizacja – wspólna organizacja wydarzeń, konferencji, seminariów i inicjatyw sportowych, które stworzą przestrzeń do wymiany doświadczeń,
- Promocja – wzajemne promowanie działalności, projektów i osiągnięć, ze szczególnym uwzględnieniem efektów wynikających z tej współpracy.
W spotkaniu uczestniczyli również:
- doc. PhDr. Petr Šťastný, Ph.D.,
- prof. dr hab. Adam Zając, Prorektor ds. sportu AWF Katowice,
- mgr Piotr Rodak, Kanclerz AWF Katowice.
Podpisanie umowy to znaczący krok w umacnianiu relacji akademickich między Polską a Czechami, który pozwoli na intensyfikację wspólnych działań naukowych, edukacyjnych i sportowych.