Aktualności
SENIOR LIFE BALANCE, czyli konferencja dla seniorów i o seniorach za nami!
SENIOR LIFE BALANCE, czyli konferencja dla seniorów i o seniorach za nami!
Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i zaangażowanie w dyskusje panelowe. Liczymy, że dzisiejsze spotkanie to początek społecznej debaty, która zaowocuje podjęciem wielu ciekawych inicjatyw i działań wspierających aktywność i ogromny potencjał niezwykłej grupy, jaką są Seniorzy.
Spotkanie rozpoczął JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. dr hab. Grzegorz Juras oraz prof. dr hab. Jadwiga Stawnicka – kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Konferencja składała się z czterech paneli dyskusyjnych:
Panel 1. – Aktywność fizyczna, którego moderatorem był dr hab. Robert Roczniok, prof. AWF Katedra Teorii i Praktyki i Sportu. Jako paneliści w tej dziedzinie zaproszeni zostali: dr Tadeusz Świat, Dr Krzysztof Wilusz — Katedra Sportów Indywidualnych, Dr Lidia Kuba — Katedra Sportów Indywidualnych i Bogdan Szczygieł – wiceprezes Śląski Związek Kolarski. Omówiono niezaprzeczalną wagę regularnej aktywności fizycznej, jako czynnika wpływającego nie tylko na dobrą kondycję ciała, ale także warunku niezbędnego do utrzymania dobrego stanu psychicznego i jasności umysłu. Jak zgodnie przyznali specjaliści, brak ruchu prowadzi do upośledzenia zdolności do wykonywania codziennych czynności, a także zaburza pracę całego organizmu. Wskazano na istotną rolę organizacji wspierających mobilizację i edukację seniorów w zakresie bezpiecznej, dostosowanej do wieku i uwarunkowań zdrowotnych aktywności.
Panel 2. — Diagnostyka i Profilaktyka prowadził dr Grzegorz Mikrut — Dziekan Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką. Na ławie ekspertów zasiedli Zbigniew Żołnierczyk — prezes Akademickiego Centrum Medycznego, dr hab. Andrzej Swinarew — prof. Uniwersytet Śląski w Katowicach i prof. dr hab. Bogdan Koczy — konsultant wojewódzki ds. ortopedii i traumatologii — Katedra Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych. W tej części wskazano na ważną rolę profilaktyki i prewencji urazów, która zaczyna się w naszych domach. Podkreślono znaczenie kontaktów i utrzymywania bliskich relacji międzyludzkich, które są niezbędne do pielęgnowania dobrostanu i równowagi psychicznej nie tylko seniorów. Kolejnym kluczowym tematem poruszonym w tym panelu była kwestia nieufania suplementom. Wytłumaczono różnicę pomiędzy suplementem a lekiem. Uważność i rozwaga w dobieraniu medykamentów jest niezwykle istotna w dobie koncernów, które oferują panaceum na każdą dolegliwość (często będącą wymyślonym na potrzeby marketingowe tworem).
Panel 3. – Fizjoterapia. Moderatorem tej części był Piotr Rodak z Katedry Kinezyterapii, a jego rozmówcami byli: dr Monika Socha-Masztafiak — Katedra Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych, Renata Morawska-Szetela — Pełnomocnik UTW, dr Dominika Grzybowska-Ganszczyk — Katedra Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu i Medycyny Sportowej, dr Karina Nowak Prodziekan Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką i dr Laura Piejko — Katedra Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych. Podczas 3. części konferencji przedyskutowano konieczność współpracy pacjentów po przejściu poważnych incydentów chorobowych ze specjalistami. Podkreślono możliwości diagnostyczno-terapeutyczne, jakie daje najnowocześniejszy sprzęt w nawiązaniu do prowadzonych przez AWF Katowice oraz partnerów uczelni, programów badawczych. Omówiono także rolę oddziału kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej, który dzięki holistycznemu i indywidualnemu podejściu do pacjentów pomaga w powrocie do aktywności fizycznej, dostosowując ją do chorób współistniejących, zabezpieczając i monitorując pierwsze próby powrotu do mobilności. Co ciekawe, przedstawiono prowadzony przez AWF Katowice projekt wykorzystujący technologię VR i gry ruchowe z wykorzystaniem konsol w rehabilitacji pacjentów także z poważnymi zaburzeniami psychicznymi.
Panel 4. - Bezpieczeństwo— poprowadziła prof. dr hab. Jadwiga Stawnicka. O bezpieczeństwie seniorów w sieci, schematach działania oszustów, o problemie ageizmu i elementach samoobrony rozmawiali: Aspirant Agnieszka Krzysztofik Komenda Miejska Policji w Katowicach, dr hab. Eugeniusz Moczuk — prof. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza , Aleksander Kopia (były śląski oficer rowerowy), dr Bartosz Głowacki — Katedra Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Dariusz Walczak — wykładowca Szkoła Policji w Katowicach.
Każdą część podsumowywała żywa dyskusja i pytania, zadawane przez uczestników, pośród których byli m.in. Rada Seniorów Miasta Katowice, Seniorzy UTW przy Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej i seniorzy z UTW z innych miast.