Aktualności
Skuteczny trening wyciskania sztangi
Czy wiesz, jak zakres ruchu wpływa na zmęczenie i sprawność podczas wyciskania sztangi leżąc? Nasze najnowsze badania dają odpowiedź na to pytanie!
Sprawdzono jak poszczególne zakresy ruchu (ROM) wpływają na zmęczenie i reakcje metaboliczne podczas powtarzanych serii wyciskania sztangi. Dziesięciu wytrenowanych mężczyzn wykonywało trzy serie ćwiczenia do momentu odmowy z dwuminutowymi przerwami w trzech różnych zakresach ruchu: pełnym (FULL), dolnym (BOTTOM) i górnym (TOP).
Kluczowe odkrycia:
- Większe obciążenie i więcej powtórzeń: W górnym zakresie ruchu, czyli od połowy pełnego zakresu ruchu aż do pełnego wyprostu ramion (TOP) uczestnicy podnosili większe obciążenia i wykonywali więcej powtórzeń w porównaniu z pełnym i dolnym zakresem ruchu.
- Mniejsze zmęczenie: Trening w górnym zakresie ruchu prowadził do mniejszego zmęczenia i wolniejszego spadku prędkości sztangi.
Praktyczne zastosowanie:
Zastosowanie górnego zakresu ruchu (TOP ROM) w wyciskaniu sztangi leżąc pozwala nie tylko na podnoszenie większych obciążeń, ale również na wykonanie większej pracy przy mniejszym spadku prędkości sztangi. Oznacza to, że możesz trenować bardziej efektywnie i z mniejszym zmęczeniem, co pozwoli osiągnąć lepsze wyniki.
Te odkrycia mogą być zastosowane nie tylko w wyciskaniu sztangi leżąc, ale także w innych wielostawowych ćwiczeniach siłowych. Zrozumienie, jak różne zakresy ruchu wpływają na zmęczenie i sprawność, może pomóc zoptymalizować trening i wpłynąć na poprawę wyników.
Tsoukos, A., Krzysztofik, M., Wilk, M., Zajac, A., Panagiotopoulos, M. G., Psarras, I.-I., Petraki, D. P., Terzis, G., & Bogdanis, G. C. (2024). Fatigue and metabolic responses during repeated sets of bench press exercise to exhaustion at different ranges of motion. Journal of Human Kinetics, 91, 61-76. https://doi.org/10.5114/jhk/185524