Śląski Festiwal Nauki KATOWICE: wracamy do gmachu MCK!

26.01.2022 Aktualności

fb_820x312.png

W tym roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym po raz kolejny spotkamy się podczas święta śląskiej nauki – szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się między 3 a 5 grudnia. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Tradycyjnie w programie kolejnego festiwalu znajdą się setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i podkreślającym znaczenie sztuki: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Przestrzeń festiwalową ponownie chcemy podzielić na sześć obszarów poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także strefy specjalne: tegoroczna główna strefa specjalna będzie poświęcona węglowi – surowcowi, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości już teraz stanowi dla nas ogromne wyzwanie.

Na potrzeby 6. ŚFN KATOWICE zagospodarujemy również sąsiadującą z budynkiem MCK halę widowiskowo-sportową Spodek oraz skorzystamy z naszych zeszłorocznych doświadczeń i zaproponujemy publiczności moduł plenerowy.

Szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie jednym z najważniejszych elementów przygotowań stolicy województwa śląskiego do pełnienia funkcji w roku 2024 Europejskiego Miasta Nauki – ten prestiżowy tytuł przyznało Katowicom Stowarzyszenie EuroScience.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest również – na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego – jednym z ambasadorów województwa śląskiego podczas trwającej właśnie w Dubaju Wystawy Światowej Expo 2020 – podczas zbliżającego Śląskiego Regionalnego Tygodnia naukowcy UŚ poprowadzą serię warsztatów dla dzieci.

Organizatorami ŚFN KATOWICE jest konsorcjum uczelni z województwa śląskiego, z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach jako pomysłodawcą i liderem przedsięwzięcia, we współpracy z Miastem Katowice (miastem gospodarzem) oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego (jako współgospodarzami).