Spotkanie w Polskim Komitecie Olimpijskim

12.01.2023 Aktualności

10 stycznia w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyło się spotkanie Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego z włodarzami miast i rektorami uczelni – współgospodarzami III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 oraz przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele miast i gmin: Konrad Fijołek – Prezydent Rzeszowa, Roman Ciepiela – Prezydent Tarnowa oraz Bogumiła Porębska – Zastępca Prezydenta, Krzysztof Kania – Zastępca Prezydenta Miasta Oświęcimia oraz Marek Tarnowski – Naczelnik Wydziału Promocji, Grzegorz Watycha – Burmistrz Nowego Targu oraz Krzysztof Łapsa – Dyrektor  Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji, Paweł Czyż – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, Agata Pacelt-Mikler – Inspektor Wydział Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej Zakopanego, Rafał Zaremba – Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki.

Z ramienia uczelni w Centrum Olimpijskim PKOl gościli: prof. dr hab. Grzegorz Juras – Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, prof. dr hab. Andrzej Klimek – Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, prof. dr hab. Andrzej Rokita – Rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz dr. Ireneusz Cichy – Prorektor ds. Organizacyjnych i Współpracy z Otoczeniem, prof. dr hab. inż. Mariusz Cygnar – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu; Wojciech Nowak – pełnomocnik Rektora ds. Sportu i Komercjalizacji Obiektów Sportowych Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, dr Witold Ziara – Koordynator ds. III Igrzysk Europejskich z ramienia Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu; dr Bianka Godlewska-Dzioboń – Rektor Podhalańskiej Państwowej Szkoły Zawodowej.

Obecni byli również: Mariusz Zagórski – Dyrektor Departament Igrzysk Europejskich 2023 w MSiT, Janusz Kozioł – Pełnomocnik Prezydenta Miasta w UM Kraków oraz wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023, Anna Budzanowska – Ambasador Igrzysk Europejskich 2023 oraz Berenika Baranowska - IE Dyrektor Pionu Wolontariuszy.

Spotkanie zainicjowało partnerską współpracę w ramach Igrzysk Europejskich, w tym działania wspierające wolontariat i promocję wydarzenia.

Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, podkreślał jak ważne jest wspólne działanie i zjednoczenie różnych środowisk, aby zrealizować cel, jakim jest sukces organizacyjny III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Igrzyska Europejskie rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca 2023. Będzie to najważniejsze sportowe wydarzenie w tym roku.

Rozgrywki toczyć się będą na obiektach sportowych w Krakowie, Tarnowie, Krynicy-Zdrój, Zakopanem, Nowym Targu, Krzeszowicach, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Chorzowie, Wrocławiu i Rzeszowie.

Setki dziennikarzy z całej Europy relacjonować będą rywalizację siedmiu tysięcy sportowców z 48 krajów w 28 dyscyplinach, które przyciągną dziesiątki tysięcy kibiców. Działania organizacyjne wspierać będzie niemal osiem tysięcy wolontariuszy.

Wolontariat Igrzysk Europejskich 2023 będzie największym program wolontariatu sportowego jaki do tej pory był realizowany w naszym kraju. Wolontariusze, zaangażowani w 21 działach będą m.in.: informować kibiców, witać gości w „welcome deskach”, w hotelach i na lotniskach, działać w strefach rozgrywek sportowych, będą wspierać organizatorów w wydawaniu akredytacji, a także dziennikarzy, zawodników, sędziów i reprezentacje narodowe.

W wolontariat zaangażowani będą: uczniowie, studenci, osoby aktywne zawodowo i seniorzy. W wydarzenie włączą się również wolontariusze międzynarodowi oraz grupy zorganizowane.

W działaniach na rzecz organizacji wolontariatu przy Igrzyskach Europejskich konieczne jest wsparcie samorządów i środowisk akademickich poprzez wyznaczenie osób do kontaktu, które wspomogą działania związane z promocją i rekrutacją na wolontariat wśród społeczności lokalnych.

Informacje dotyczące wolontariatu znajdują się na stronie: https://ie2023.pl/wolontariat.

Formularz rekrutacyjny dostępny w portalu wolontariusza: https://volunteers.european-games.org/.