Strefa nauki podczas Światowego Forum Miejskiego (WUF11)

24.06.2022 Aktualności

Katowice będą gospodarzem 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum 11 – WUF11). Tegoroczna edycja odbywać będzie się od 26 do 30 czerwca 2022 roku, główną część wydarzeń zaplanowano w Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Spotkania w ramach Forum prowadzone będą także w 11 strefach miejskich zlokalizowanych w centrum Katowic, w tym na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego.

Przedsięwzięcie ma na celu promocję zrównoważonego rozwoju miast i dyskusję nad wyzwaniami, które przed nimi stoją. Będzie to okazja do poznania skutecznych rozwiązań w zakresie zrównoważonej urbanizacji oraz podzielenia się ze światem pozytywnymi doświadczeniami i sukcesami transformacji polskich miast. Światowe Forum Miejskie to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ-Habitat w celu rozwoju obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji miast.

Strefa nauki

Na Wydziale Humanistycznym UŚ (ul. Uniwersytecka 4) zostanie utworzona strefa nauki – otwarta i dostępna przestrzeń refleksji, wymiany myśli i debat na temat budowania lepszej przyszłości w miastach. Będzie to przestrzeń spotkań przedstawicieli nauki z całego świata, delegatów na WUF, władz samorządowych i mieszkańców miasta. Spotkania w strefie nauki przyjmą postać wykładów i prelekcji zaplanowanych na scenie głównej oraz różnorodnych form i aktywności w jej otoczeniu, zarówno w przygotowanych na ten cel namiotach, jak i w budynku Wydziału Humanistycznego UŚ. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach oraz pokazach, a także w spotkaniach w ramach przystanków naukowych. Wszystkiemu będzie towarzyszyć oprawa dźwiękowa ze sceną nad rzeką Rawą, minikoncerty i występy.

W programie strefy nauki znajdą się również m.in. stanowiska pt.:

• Sport kluczem do zdrowia - Stanowisko interaktywne, na którym SKN Nautilus (Studenckie Koło Naukowe) będzie starało się uświadamiać uczestników festiwalu o znaczeniu kultury fizycznej w aktywności dnia codziennego. Wydaje się, że postępująca technologia pozwoliła światu na rozwój sportu zawodowego do granic ludzkich możliwości, ale także "zamurowała" część społeczeństwa przy biurku. Chcemy zachęcić uczestników do aktywności fizycznej i zwrócić uwagę, jak bardzo kultura fizyczna i sprawność fizyczna łączy się z pracą intelektualną i jak ważna jest jej rola w dzisiejszym świecie. A szczególnie w świecie, w którym borykamy się ze skutkami pandemii.
  • Infrastruktura sportowa w mieście - Dyskusja o dostępności obiektów sportowych w mieście oraz pełnionej przez nie funkcji.
  • Zdrowie w mieście – nowoczesne technologie w medycynie i rehabilitacji - W obecnych czasach demencji cyfrowej spowodowanej wzrostem rozwoju technik teleinformatycznych, pandemią, pracą zdalną oraz rozwojem cywilizacyjnym dużych miast rehabilitacja oraz nowoczesna i szybka diagnostyka medyczna stały się podstawą sprawnie działającej Opieki Zdrowotnej oraz profilaktyki. W ramach panelu zostaną przedstawione najnowsze technologie nadające się do wykorzystania zwłaszcza w obszarach silnie zurbanizowanych.

Szczegółowe informacje i harmonogram: