Aktualności
Studenci AWF Katowice zatańczyli cha-chę przed Teatrem Śląskim
29 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca plac Rynek 1 przed Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego zamienił się na moment w parkiet taneczny. Studenci z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach o 15:00 zaprosili do tańca w rytm cha-chy. Wydarzenie wpisane jest w Tydzień Architektury organizowany przez Politechnikę Śląską. Wszak scenerią pokazu był neoklasycystyczny budynek z bogatą historią i o ogromnym znaczeniu kulturalnym dla Śląska.
Międzynarodowy Dzień Tańca w 1982 r. został ustanowiony przez Międzynarodowy Instytut Teatralny na pamiątkę urodzin francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a. Studenci katowickiej Szkoły Mistrzów z kierunku Wychowanie Fizyczne o specjalności taniec i artystyczne formy aktywności ruchowej wpadli na pomysł uczczenia 29 kwietnia w wyjątkowy sposób. Warto wspomnieć, że występ był także zaproszeniem na Tydzień Tańca organizowany przez AWF Katowice od 30.09 do 06.10.2024 r.
Czy tańczy Pani cha-chę?
W poniedziałek o 15:00 przed Teatrem Śląskim ponad 30-osobowy zespół AWF-iaków zatańczył latynoamerykański klasyk – cha-chę. Oprócz pokazu studenci zaprosili do nauki podstawowych kroków i wspólnej zabawy przy muzyce.
- Cha-cha to radosny i dynamiczny taniec, który można prezentować w jednym miejscu, nie wymaga dużego parkietu, a wciąż wygląda efektownie. Wydaje się lekki i charakteryzuje się płynnością ruchów. Na zajęciach studenci poznają historię, ewolucję i charakterystykę różnych styli tanecznych. Bawią się ruchem, sprawia im to ogromną przyjemność, dlatego chcą tym zarażać innych. – mówi Angelika Torbus opiekunka akcji z Katedry Sportów Indywidualnych AWF Katowice.
Taniec dobry na wszystko
Taniec to naturalny sposób na rozładowanie energii. Kto z nas instynktownie nie porusza ciałem, słysząc rytm? Nie możemy się bez niego obejść, pomaga w wyrażeniu emocji, nieodłącznie towarzyszy różnym ceremoniom, służy zacieśnianiu, a także nawiązywaniu relacji międzyludzkich. Co więcej, taniec pobudza wytwarzanie hormonów szczęścia, które z kolei wpływają na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Już po kilku ruchach czujemy się usatysfakcjonowani i rozluźnieni. Często stanowi terapię dla ducha, swoistą medytację, która pomaga w pozbyciu się negatywnych myśli, leczeniu traum, rozwiązywaniu problemów – jest to więc idealna forma aktywności dla osób poszukujących balansu psychicznego. To także świetny trening dla pamięci, a ćwiczenia koordynacyjne usprawniają prace obu półkul mózgowych. Nie możemy zapomnieć także o wpływie tańca na spalanie zbędnych kalorii – ta aktywność angażuje wiele partii mięśniowych, pomaga ujędrnić i uelastycznić ciało, a przy tym poprawić kondycję!
Roztańczony Tydzień Architektury
Pokaz cha-chy z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca wpisany jest w Tydzień Architektury organizowany od 29.04 do 05.05 przez Politechnikę Śląską. To idealne połączenie piękna dynamicznego ruchu ze statyką neoklasycystycznej scenerii, jaką stanowi Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Taniec latynoamerykański w zestawieniu z architekturą początku XX w. zapewnił odbiorcom niecodzienne emocje. Wiele ciekawych, różnorodnych propozycji czeka na uczestników Tygodnia Architektury. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem https://program.miastonauki.pl/tydzien-architektury siedemnastego z 50 Tygodni Tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.