Aktualności
Tydzień nr 3: Tydzień Rysunku
Termin: 15–21 stycznia 2024
- Kuratorzy: mgr Paulina Walczak-Hańderek, prof. dr hab. Grzegorz Hańderek (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach)
- Producentka: Ewelina Budzińska-Góra (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Proces rysowania jest jak pisanie pamiętnika: to dobry sposób myślenia o przemijaniu czasu.
(Rachel Whiteread)
Trzecim spośród 50 tygodni w Mieście Nauki w 2024 roku jest Tydzień rysunku. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
Warsztaty (rysunkowe i muzyczne), wykłady, performance, koncert, instalacja i cztery wystawy. 15 stycznia rozpoczyna się Tydzień rysunku w Mieście Nauki. To seria wydarzeń, które skupiają się na rysunku jako medium, jako technice lub dla których rysunek był i jest inspiracją.
Tydzień rysunku poświęcony jest środkowi przekazu, który przenika wszystkie sfery ludzkiej aktywności od najmłodszych lat. Zanim stanie się wyrazem umiejętności, poddawanych procesowi edukacji/kształcenia, jest przede wszystkim jednym z pierwszych i najbardziej naturalnych narzędzi poznawczych, sposobem wyrażania uczuć i emocji, zapisem wyobrażeń czy znakiem obecności i śladem działania.
– Chcemy pokazać rysunek, w którym nie zawsze musimy dostrzec dzieło sztuki, kiedy bywa obrazem nieświadomego myślenia lub kiedy odbieramy go innymi niż wzrok zmysłami. Rysunek, który za sprawą myślącej dłoni, pomaga nam doświadczać materialny konkret, odsłania różnego rodzaju symboliczne pola, a czasem staje się użytecznym środkiem terapeutycznym – informują Grzegorz Hańderek i Paulina Walczak-Hańderek, kuratorzy tygodnia.
W programie Tygodnia rysunku znajdziemy między innymi warsztaty dla dzieci (Pałac Młodzieży i Kato Science Corner), wspólne warsztaty dla dzieci i osób dorosłych (ASP w Katowicach), Ucholokację – czterodniowy sound walk w Planetarium Śląskim oraz wystawy i wykłady w Rondzie Sztuki, budynku ASP w Katowicach i galerii Szałfynster w Katowicach.
Część wydarzeń ma specjalny charakter i nie jest ogólnodostępna. Taką właśnie formę mają warsztaty z dziećmi przebywającymi w Oddziale Hematologii i Onkologii Dziecięcej, Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu oraz w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Efektem warsztatów będzie projekt muralu, który wiosną zobaczymy na jednej z katowickich ścian.
Ciekawie zapowiadają się też warsztaty z częstochowskimi seniorami. Uczestnicy będą obserwować światło, budować autoportrety, podświetlać i wykorzystywać transparentne struktury do tworzenia rysunkowych obiektów, które mogą się stać laurkami dedykowanymi samemu sobie.
Tydzień rysunku odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024. Na część wydarzeń obowiązują rezerwacje miejsc. Wstęp zawsze bezpłatny.
Szczegółowy harmonogram może ulec zmianie!
https://us.edu.pl/tydzien-rysunku-w-miescie-nauki-15-21-stycznia-2024/