Aktualności
Tydzień Olimpizmu w Mieście Nauki
Tydzień Olimpizmu – granice między sportem a nauką stają się płynne. Czym jest olimpijski duch? To nie tylko determinacja i pasja zawodników, ale również dziesiątki lat badań naukowych, które pozwalają osiągnąć szczyty ludzkich możliwości.
Mieszkańcy Katowic i regionu będą mieli szansę zagłębić się w sekrety psychologii sportu, zrozumieć mechanikę ruchu ludzkiego ciała, a także poznać historię igrzysk olimpijskich, które są symbolem nie tylko sportowej rywalizacji, ale również ducha współpracy i uniwersalnych wartości.
Jak technologia wpływa na rozwój sportu? Jak nowoczesne metody treningowe, bazujące na analizie danych, mogą pomóc zawodnikowi osiągnąć lepsze wyniki? Jak organizacja tak wielkiego wydarzenia, jakim są igrzyska, wpływa na rozwój miast-gospodarzy, ich infrastrukturę i życie społeczne?
W Tygodniu Olimpizmu spróbujemy odpowiedzieć na te i wiele innych pytań, łącząc różne dziedziny nauki w jedno wielkie interdyscyplinarne doświadczenie.
Harmonogram Tygodnia Olimpizmu w Mieście Nauki - 26.08-01.09
Patronat Honorowy – Polski Komitet Olimpijski
Dzień 1. - Poniedziałek 26.08
16:00-18:00 Warsztaty – Symbole Olimpijskie – wyplatanie wieńców olimpijskich
Pierwszego dnia Tygodnia Olimpizmu w Mieście Nauki zapraszamy najmłodszych na warsztaty wyplatania wieńców olimpijskich. W trakcie warsztatów uczestnicy pod okiem specjalistki z pracowni „W KORCU MAKU -Tu sieje się magia!” będą mieli okazję własnoręcznie stworzyć wianek na wzór wieńców z gałązek oliwnych, nawiązując do tradycji antycznych Igrzysk Olimpijskich.
Wianki laurowe jako symbol olimpijski są pięknym i trwałym znakiem łączącym starożytną tradycję z nowoczesnym duchem igrzysk, przypominając o uniwersalnych wartościach sportu i dążeniu do doskonałości.
Wstęp na warsztaty bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy na wydarzenie.
Organizator zapewnia materiał i dobrą zabawę.
Wiek uczestników 8 – 14 lat. Po zakończeniu warsztatów o godzinie 18:00 wszyscy razem udamy się pod NOSPR na uroczystą ceremonię otwarcia Tygodnia Olimpizmu.
Zapraszamy do udziału dzieci wraz z opiekunami.
Miejsce: Kato Science Corner (Młyńska 2, 40-098 Katowice)
Grupa – dzieci (8-14 lat) – 40 uczestników
Prowadzący: Kwiaciarnia “W KORCU MAKU -Tu sieje się magia!
18:30-20:00 Ceremonia otwarcia Tygodnia Olimpizmu
Miejsce: Amfiteatr NOSPR, Strefa Kultury, obok NOSPR (spotkanie przy fontannie – przy NOSPR)
Uroczyste zapalenie znicza olimpijskiego, wykład Prof. dr. hab. Zbigniewa Waśkiewicza.
Grupa – dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy
Bez zapisów
Dzień 2. - Wtorek 27.08
11.00-12.00 Kobiety w sporcie - seminarium
Uczestnicy: dr hab. Teresa Socha, prof. AWF Katowice, dr Agnieszka Zaucha-Zagała, Uniwersytet Ekonomiczny, mgr Weronika Nowakowska.
Miejsce: Ministerstwo Samotności, ul. Mikołowska 44,
Grupa: dorośli, 30 osób
Zapisy: https://awf.katowice.pl/wydarzeniaawf/tydzien-olimpizmu/kobiety-w-sporcie
17:00- 19:00 Igrzyska od Kuchni
Miejsce: Rawa.ink, ul. Teatralna 17
Konferencja – Prowadzenie Przemysław Babiarz – dziennikarz sportowy; Uczestnicy: Katarzyna Deberny (PKOI), Weronika Nowakowska (biathlonistka, olimpijka, psycholog sportu, komentatorka sportowa TVP), Filip Lysko - fizjoterapeuta kadry narodowej pływaków na IO w Paryżu, Martyna Swatowska-Wenglarczyk - brązowa medalistka IO w Paryżu (szermierka drużynowo), Jan Wenglarczyk trener (szermierka), prof. dr hab. Grzegorz Juras, Rektor AWF Katowice.
Kto stoi za sportowcem, którego podziwiamy na arenie międzynarodowej? Dowiemy się na " Igrzyskach od kuchni. Dietetycy, fizjoterapeuci, trenerzy a przede wszystkich sami sportowcy opowiedzą z czym się mierzą. Sportowcy "na emeryturze" opowiedzą jak z duchem czasu podchodzą do problemów olimpijskich.
Grupa: młodzież/ dorośli – 60 osób
Zapisy: https://awf.katowice.pl/wydarzeniaawf/tydzien-olimpizmu/igrzyska-od-kuchni
18:00-19:00 Warsztaty i pokaz Breaking uliczny
Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję nauczenia się i potrenowania pod okiem doświadczonych instruktorów kilku podstawowych elementów breakingu, np.: top rock, down rock, drops, footwork, spins.
Breaking wywodzi się z kultury hip-hopowej, która narodziła się w latach 70. XX wieku w Nowym Jorku. Pierwotnie ta forma tańca była wykonywana na ulicach i w klubach, stanowiąc część większego ruchu obejmującego także DJ-ing, graffiti i rap. Breaking zyskał popularność na całym świecie, rozwijając się w różnorodne style i techniki.
Breaking, znany również jako breakdance, zadebiutował jako dyscyplina olimpijska na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Decyzja o wprowadzeniu tej formy tańca do programu olimpijskiego jest częścią strategii Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) mającej na celu przyciągnięcie młodszej publiczności i uwzględnienie nowych, dynamicznych sportów.
Prowadzący: B-boy Dragon, B-boy Klama, B-boy Pato, B-girl Wasza
Adam Chytry, znany w świecie breakingu jako b-boy Klama to prawdziwa legenda na parkiecie. Od 1999 roku wkręcony w wir tańca, od tamtego czasu niestrudzenie rozwija swoje umiejętności, osiągając mistrzostwo w power moves – technikach, które zapierają dech w piersiach. Jako założyciel Studia Tańca i Fitness Express w Dąbrowie Górniczej, nie tylko inspiruje kolejne pokolenia tancerzy, ale także udowadnia, że pasja i ciężka praca mogą przenosić góry. Bboy Klamka to nie tylko tancerz – to ikona, której energia i determinacja pozostają w pamięci na długo po zakończeniu każdego występu.
Alicja (B-girl Wasza) - mam 18 lat. Tańcze breaking od 10 roku życia. Na swojej drodze tanecznej próbowałam wielu styli jednak breaking to styl którym czuje sie najlepiej.
Patryk inaczej B-boy Pato - mam 18 lat. Tańczę breaking 11 lat. W tańcu najbardziej uwielbiam freestyle czyli improwizację, sprawia mi to ogromną przyjemność i wtedy czuję że żyje.
B-boy Dragon, a konkretnie Grzegorz Konieczny. Mam 31 lat. Przygodę z tańcem breaking rozpocząłem w 2008 roku. Jestem zawodowym tancerzem oraz czynnym instruktorem. W tańcu Uwielbiam szukać nowych rozwiązań, stawiam na oryginalność oraz dokładność. Zachęcam swoich uczniów do szukania oraz tworzenia swojego indywidualnego stylu oraz tworzę przestrzeń do wkładania emocji w ich taniec.
Miejsce: róg ul. Mariackiej i Mielęckiego
Grupa: dzieci/młodzież/ dorośli
Zapisy: https://awf.katowice.pl/wydarzeniaawf/tydzien-olimpizmu/warsztaty-breaking-uliczny
Dzień 3. - środa 28.08
17:00-19:00 Psychologia sportu Wykład/ Warsztaty
Miejsce: Kato Science Corner (Młyńska 2, 40-098 Katowice)
Prowadzenie: dr Zuzanna Wałach-Biśta - Katedra Humanistycznych Podstaw Kultury Fizycznej AWF Katowice
Grupa – młodzież, dorośli – 40 uczestników
Zapisy: https://awf.katowice.pl/wydarzeniaawf/tydzien-olimpizmu/psychologia-sportu-wyklad-i-warsztaty
Głowa rządzi! - czyli o istocie treningu mentalnego sportowców
Na najwyższym poziomie rywalizacji, gdzie różnice w przygotowaniu fizycznym i technicznym zawodników są minimalne, to właśnie przygotowanie mentalne może decydować o ostatecznym wyniku. Kluczowa może być właśnie psychiczna gotowości do stawienia czoła wyzwaniom związanym z rywalizacją sportową. Istotą treningu mentalnego jest wyposażenie zawodnika właśnie w takie umiejętności pozwalające mu taką gotowość psychiczną uzyskać. Trening ten więc ma za zadanie podnosić umiejętności koncentracji uwagi oraz zwiększać wytrzymałość psychiczną zawodnika i jego pewność siebie w obliczu stresu. Podczas wykładu przedstawione zostaną przykłady zawodników i zawodniczek, które udowadniają nam, że podczas igrzysk olimpijskich to właśnie przysłowiowo „głowa rządzi”. Następnie przedstawimy kluczowe modele wdrażania treningu mentalnego w przygotowanie sportowe, a także zdradzimy klasyczne techniki wykorzystywane w sportowym treningu psychologicznym. Na koniec uczestnicy będą mogli sami wypróbować na sobie skuteczność wybranych technik pracy nad „głową” w sporcie.
Dr Zuzanna Wałach- Biśta - Z wykształcenia i pasji psycholog sportu. Psycholog rekomendowany przez Polski Komitet Olimpijski. Doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii. Przede wszystkim praktyk psychologii sportu. Prowadzi warsztaty grupowe i konsultacje indywidualne z zawodnikami zarówno na poziomie seniorskim, jak i młodzieżowym. Edukuje zawodników i trenerów z zakresu treningu mentalnego. Współpracuje z trenerami i rodzicami młodych sportowców edukując ich także w zakresie pozytywnego wsparcia i motywacji. Autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz aktywna uczestniczka konferencji naukowych. Prywatnie w ciągłym ruchu!
17:00-18.00 Warsztaty Deskorolka (podstawy jazdy)
Zapisy: https://awf.katowice.pl/wydarzeniaawf/tydzien-olimpizmu/to-warsztat-deskorolka-dla-dzieci---podstawy
Oswojenie ze sprzętem, trening utrzymania równowagi, podstawowe manewry, czyli m.in.: hamowanie, upadanie i skręcanie. Zapraszamy z deskorolką, kaskiem i ochraniaczami. (Dla osób, które nie posiadają własnego, sprzęt zapewni organizator).
18:00-19:00 Warsztaty Deskorolka (średniozaawansowany)
Trening równowagi, nauka podstawowych tricków, np. Ollie Tic-Tac, Powerslide, Kickturn, Nollie. Zapraszamy z deskorolką, kaskiem i ochraniaczami. (Dla osób, które nie posiadają własnego, sprzęt zapewni organizator).
Instruktorzy: Jakub Golanski i Dawid Cebertowicz
Deskorolka, jako sport, ma swoje korzenie w Kalifornii w latach 50. XX wieku, kiedy surferzy szukali alternatywy do jazdy na fali podczas dni bez fal. Z biegiem lat, deskorolka przekształciła się w dynamiczną i zróżnicowaną dyscyplinę sportową, z własną kulturą i społecznością. Popularność tego sportu wzrosła znacząco w latach 70. i 80., a z czasem zyskała uznanie na całym świecie.
Deskorolka zadebiutowała jako dyscyplina olimpijska na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku, co było ważnym krokiem w uznaniu tej formy sportu na arenie międzynarodowej.
Miejsce: Pomnik Trudu Górniczego, ul. Generała Kazimierza Pułaskiego
Grupa 1: dzieci/ młodzież/ dorośli - 16 osób
Grupa 2: dzieci/ młodzież/ dorośli - 16 osób
Dzień 4. - czwartek 29.08
16:30-18:00 Warsztaty sportowe – gimnastyka przedział wiekowy 6-11 lat
Zapisy: https://awf.katowice.pl/wydarzeniaawf/tydzien-olimpizmu/warsztaty-gimnastyka---16-30
18:00-19:30 Warsztaty sportowe – gimnastyka przedział wiekowy 11-15 (+) lat
Zapisy: https://awf.katowice.pl/wydarzeniaawf/tydzien-olimpizmu/warsztaty-gimnastyka---18-00
Miejsce: Hala AWF Katowice, (ul. Raciborska 1)
Prowadzenie: Katarzyna Jurkowska-Kowalska oraz Wiktoria Łopuszanska
Katarzyna Jurkowska-Kowalska absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Od 6 roku życia związana z gimnastyką, przez 20 lat trenowała wyczynowo tą dyscyplinę sportu teraz zaraża młodych ludzi miłością do gimnastyki. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016, dwukrotnie była finalistką Mistrzostw Europy. Medalistka Pucharów Świata oraz multimedalistką Mistrzostw Polski.
Wiktoria Łopuszańska - Wieloletnia zawodniczka kadry narodowej kobiet w gimnastyce sportowej kobiet. Z gimnastyką związana od 19 lat. Uczestniczka Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata oraz Pucharów Świata. Aktualnie trener gimnastyki sportowej kobiet klubu sportowego „Iskra” Zabrze.
Grupa 1: dzieci 6 –11 lat – 20 osób
Grupa 2: 11 – 15 (+) lat – 20 osób
19:00-21:00
Wydarzenie towarzyszące
Śląska premiera filmu Kiedy umilknie wiatr | Rialto DOCumentalnie
Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu Mateuszem Gołębiewskim, producentką Małgorzatą Prociak oraz wybitnym polskim sportowcem, którego nazwisko zdradzimy nieco później.
Premiera filmu o Januszu Sidle, wybitnym polskim lekkoatlecie. Ekranizacja słynnej historii, która wydarzyła się na letnich igrzyskach olimpijskich w Melbourne w 1956 roku.
Film opowiada o niezwykłej rywalizacji dwóch oszczepników – Polaka Janusza Sidły i Norwega Egila Danielsena. Ich pojedynki w latach 50-tych przyciągały na stadiony tłumy. Do najważniejszego z nich doszło w trakcie XVI Igrzysk Olimpijskich w Melbourne, których finał okazał się być jednym z najbardziej nieoczekiwanych w historii sportu.
Podczas konkursu Polak osiąga niezwykły wynik, który plasuje go na pierwszym miejscu. Jednak tuż przed końcem zawodów postanawia pomóc swojemu głównemu rywalowi. To niespodziewane
zachowanie pozbawia go złotego medalu olimpijskiego. Film będzie skupiał się na odtworzeniu okoliczności, które doprowadziły do wydarzenia nazywanego przez wielu historyków „najpiękniejszym przykładem fair play w historii igrzysk olimpijskich”.
Kiedy umilknie wiatr to nie tylko świadectwo sportowej rywalizacji na najwyższym światowym poziomie, ale również portret podzielonej Europy i zachodzących w niej przemian. Dzięki wykorzystaniu unikalnych materiałów archiwalnych twórcy nie tylko oddają atmosferę tamtych czasów, ale również pokazują jaki wpływ na sportowców mają pieniądze, wielka polityka i presja społeczna.
Produkcja filmu została dofinansowana przez Śląski Fundusz Filmowy.
Miejsce: Kino Rialto (Świętego Jana 24, 40-012 Katowice)
Grupa: Dorośli, 10 osób
Zapisy: https://awf.katowice.pl/wydarzeniaawf/tydzien-olimpizmu/slaska-premiera-filmu-kiedy-umilknie-wiatr
Po wyczerpaniu miejsc pod linkiem bilety do zakupienia na stronie kina Rialto
Dzień 5. - piątek 30.08
11:00-13:00 – Biomechanika Sportu – warsztaty praktyczne
Temat: „Koń jaki jest każdy widzi” czyli zrozumieć Citius-Altius-Fortius – albo inaczej - galopem chwytajmy ruch”.
Opis wystąpienia:
Sport od zawsze był integralną częścią ludzkiej kultury, a zrozumienie tajemnic sukcesu sportowców fascynuje naukowców, trenerów i kibiców na całym świecie. Tytuł naszego wystąpienia, „Koń jaki jest każdy widzi” czyli zrozumieć Citius-Altius-Fortius – albo inaczej - galopem chwytajmy ruch, wprowadza nas w podróż przez historię i współczesność analizy techniki sportowej, ukazując, dlaczego jedni biegną szybciej, inni skaczą wyżej, a jeszcze inni pchają silniej.
Citius-Altius-Fortius: Wyższy, Szybszy, Silniejszy
Pochodzące z łaciny motto olimpijskie "Citius-Altius-Fortius" (szybciej, wyżej, silniej) stanowi kwintesencję sportowych aspiracji.
Miejsce: Kato Science Corner (Młyńska 2, 40-098 Katowice)
Prowadzenie: dr hab. Bogdan Bacik, prof. AWF – Kierownik Zakładu Biomechaniki, Prorektor ds. Nauki. Pan Profesor od wielu lat zajmuje się rejestracją i analizą zmiennych kinematycznych i kinetycznych w różnych przejawach motoryczności ludzkiej. Od najbardziej podstawowych tzn. utrzymania postawy stojącej, poprzez lokomocję aż po czynności sportowe. Badania koncentruje na mierzalnych efektach różnych rodzajów terapii i treningu. Ostatnie, bardzo owocne zainteresowania dotyczą analizy zachowań lokomocyjnych podczas poruszania się w tłumie. Autor licznych publikacji naukowych, m.in. „Uporządkowany nieład” – tworzenie się pasów ruchu w pozornie nieuporządkowanych systemach w czasopiśmie naukowym Science. Laureat Śląskiej Nagrody Naukowej 2023.
Grupa – młodzież, dorośli – 40 uczestników
Zapisy: https://awf.katowice.pl/wydarzeniaawf/tydzien-olimpizmu/biomechanika-sportu-wyklad
9:15-17:00 Konferencja "Kompleksowy rozwój sportowca", (piątek, sobota)
Wydarzenia NSCA pozwalają wcielić pasję w czyn i wnieść karierę na wyższy poziom!
Wspólnie chcemy budować społeczność.
Dlatego zapraszamy Was na 2-dniowe spotkanie z trenerami pełnymi pasji, doświadczenia oraz wiedzy, którą pragną się podzielić. Pośród prelegentów eksperci naszej uczelni: Prof. dr hab. Adam Zając, dr hab. Michał Krzysztofik, prof. AWF Katowice, dr hab. Michał Wilk, prof. AWF Katowice, dr hab. Jakub Chycki, prof. AWF Katowice, dr Dariusz Pośpiech, prof. AWF Katowice oraz Coach Nicole Rodriguez, Trener Mirosław Babiarz, MS, CSCS, RSCC *D, USAW.
Udział w konferencji jest nieodpłatny.
Miejsce: Aula w budynku Instytutu Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu AWF Katowice (piątek, sobota)
Organizatorzy NSCA Poland i AWF Katowice
Rejestracja zakończona
Dzień 6. - sobota 31.08
9:00-17:00 Konferencja "Kompleksowy rozwój sportowca" – prezentacja badań.
Miejsce: Aula w budynku Instytutu Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu AWF Katowice (piątek, sobota)
Organizatorzy NSCA Poland i AWF Katowice
Rejestracja zakończona
9:00-17:00 Olimpizm - wystawa edukacyjna (sobota, niedziela)
Miejsce – Dolina 3 Stawów (obok wioski olimpizmu)
11:00-16:00 Sportowa Wioska Olimpizmu na Dolinie – turnieje sportowe, gry i zabawy dla dzieci i młodzieży (sobota, niedziela)
W weekend Tygodnia Olimpizmu w Mieście Nauki, Dolina 3 stawów zamieni się w wioskę Olimpizmu, zapełnioną specjalnie przygotowanymi stoiskami sportowymi dla dzieci i młodzieży. Wioska przygotowana zostanie przez Polski Komitet Olimpijski – Honorowego Patrona Tygodnia Olimpizmu. Nie zabraknie w niej atrybutów towarzyszących uczestnikom Igrzysk Olimpijskich. Odwiedzający wioskę poczują się jak olimpijczycy zmagający się z wybranymi dyscyplinami sportowymi, bawiąc się oraz rywalizując z pozostałymi uczestnikami zgodnie z zasadą fair play.
Strefa Paralipijska
Wybrane formy sportu z możliwością uczestnictwa przez odwiedzających:
1. strefa poznania świata innym zmysłami: tor przeszkód, szachy dla niewidomych, elementy ZGS goallbal z możliwością rozegrania krótkich rozgrywek turniejowych (w zależności od liczby chętnych. Ponadto, możliwość uczestniczenia w treningu lakkoatletycznym, przygotowanie motoryczne dla osób niewidomych. Zapraszamy do uczestnictwa i rywalizacji oraz wspólnej zabawy z niewidomymi sportowcami.
2. Strefa edukacyjna: tv, książki brajla, książki konferencyjne, waga wózek przeznaczona do pomiaru masy ciała ; oznaczenia Bmi dla osób które nie utrzymują postawy habitualnej, laska dla niewidomego, broszury, banery.
Miejsce – Dolina 3 Stawów, Katowice
Prowadzący - AWF Katowice
Grupa: dzieci, młodzież, dorośli
Zapisy: nie obowiązują
Dzień 7. - niedziela 01.09
9:00-17:00 Olimpizm - wystawa edukacyjna
Miejsce – Dolina 3 Stawów (obok wioski olimpizmu)
11:00-16:00 Sportowa Wioska Olimpizmu na Dolinie – turnieje sportowe, gry i zabawy dla dzieci i młodzieży
Miejsce – Dolina 3 Stawów, Katowice
Prowadzący - AWF Katowice
Grupa: dzieci, młodzież, dorośli
Zapisy: nie obowiązują
|
|
Finansowane ze środków Unii Europejskiej |
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. |