Tydzień Tańca w Mieście Nauki za nami!

07.10.2024 Aktualności

6 października zakończyliśmy Tydzień Tańca w Mieście Nauki, który pokazał, że taniec to nie tylko sztuka, ale także język uniwersalny, do wyrażania emocji, intymnych opowieści i szczytnych idei. W ciągu siedmiu dni mogliśmy podziwiać wielowymiarowość tej formy ekspresji, zarówno w kontekście tradycji, jak i nowoczesnych interpretacji.

W ramach tygodnia zaprosiliśmy Państwa na wiele wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 1100 osób.

Dzień 1.

Rozpoczęliśmy maratonem filmowym w Kinie Światowid, gdzie zaprezentowaliśmy 4 filmy: dla uczniów szkół podstawowych – „Balerina”, reż. Eric Summer, Éric Warin, dla uczniów szkół ponadpodstawowych i dorosłych – „Billy Elliot”, reż. Stephen Daldry, dla uczniów szkół ponadpodstawowych i dorosłych „Deszczowa piosenka”, reż. Gene Kelly, Stanley Donen, dla młodzieży i dorosłych „Tańcząc Pinę”, reż. Florian Heinzen-Ziob.

Tego samego dnia odbył się także pokaz breakingu zespołu „Stowarzyszenie Taneczne Express Yourself” pod Galerią Katowicką. Zaprosilismy również na „Terapię Tańcem” do Kato Science Korner, warsztaty, które poprowadziła dla nas p. Katarzyna Rybok ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dzień 2.

Warsztaty „Taniec w Fitnessie” zgromadziły na naszej sali tanecznej nauczycieli, którzy pod okiem studentek i mgr Angeliki Torbus trenowali różne figury taneczne wplecione w zajęcia fitness. Warto wspomnieć, że ta forma aktywności doskonale redukuje stres i pozytywnie wpływa na samopoczucie, co czyni ją nie tylko skuteczną metodą na utrzymanie formy, ale również na psychiczne odprężenie. Taniec w fitnessie jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. To także doskonały sposób na integrację społeczną i budowanie pozytywnej atmosfery w grupie. Dzięki ciekawym stylom i zróżnicowanej intensywności tańca każdy znajdzie coś dla siebie, a regularne uczestnictwo w zajęciach tanecznych wpływa nie tylko na ciało, ale także na umysł i ducha.

Dzień 3.

Do Kato Science Korner zaprosiliśmy na warsztaty „Taniec to zdrowie” gdzie wraz z dr Aldoną Wieczorek i mgr Agnieszką Karczmarz rozmawialiśmy o roli tańca w życiu człowieka oraz o jego właściwościach terapeutycznych. W drugiej części zajęć mieliśmy okazję obserwować prace terapeutyczną dr Aldony Wieczorek z zaproszoną pacjentką, która przeszła udar. Specjalistka pokazała, jak wyglądają ćwiczenia i opowiedziała o spektakularnych efektach, które przyniósł trening.

Dzień 4.

Gala Tańca w Pałacu Młodzieży w Katowicach pokazała specyfikę różnych stylów – od tańca klasycznego po współczesne choreografie. Artystom udało się nie tylko porwać widownię, ale także skłonić do refleksji nad rolą tańca w naszym codziennym życiu.

Wystąpili:

• Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” – Patron wydarzenia,
  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego Bytom,
  • Zespół Taneczny Pałacu Młodzieży „Arabeska”,
  • Zespół Pieśni i Tańca “Katowice” Uniwersytetu Śląskiego,
  • Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej “Dąbrowiacy”,
  • Zespół Pieśni i Tańca “Silesianie“ Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
  • Absolwentki Specjalności Rytmika Akademii Muzycznej w Katowicach,

Galę prowadził charyzmatyczny Kuba Abrahamowicz.

Dzień 5.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na kampusie Szkoły Mistrzów zaprosił na warsztaty "Taniec to nie obciach". Były to inspirujące zajęcia skierowane do młodzieży i studentów, prowadzone przez doświadczonych tancerzy.

Warsztaty miały na celu pokazanie, że taniec może być świetnym sposobem na wyrażenie siebie i rozwój fizyczny. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się podstaw tańców ludowych, a także elementów współczesnych stylów tanecznych. Zajęcia miały za zadanie zachęcić młodych ludzi do aktywnego spędzania czasu oraz odkrycia radości płynącej z tańca, przełamując stereotypy i obawy związane z tym rodzajem aktywności.

Dzień 6

Niezwykle emocjonującym wydarzeniem i kulminacją tygodnia okazały się również zawody AWF Katowice Dance Cup, które przyciągnęły zawodników z całej Polski. To była prawdziwa uczta dla miłośników sportowego ducha, pełna rywalizacji na najwyższym poziomie.

W jury zasiadali: Jacek Sennewald - Sędzia Główny, Angelika Torbus - Sędzia VIP, Tomasz Nawrocki, Katarzyna Bryłka, Dominika Zielińska, Izabela Barska-Kaczmarczyk, Basia Królicka, Michał Gawron – skrutiner.

Galę poprowadził Wojtek WoCo Krawczuk. Za oprawę oświetleniowo-muzyczną odpowiadał: Evenement - Organizacja Imprez Marcin Kowalski.
W turnieju wzięło udział ponad 150 Tancerzy z 12 szkół tańca z całego kraju. Na parkiecie rywalizowały: D way of life, Art Academy, Dance Krok, Friday Dance Space, Master Move Dance Academy, Millenium, Flamenco, MK Studio, St ulicznego opp4, Tess, Funky Dolls, Pech

Dziękujemy Wolontariuszom z ramienia AWF Katowice i D WAY OF LIFE : Martyna, Martyna, Maja, Zuzanna, Natalia, Klaudia.

Dzień 7.

Finałowym wydarzeniem Tygodnia Tańca w Mieście Nauki była konferencja naukowa „Taniec w nauce i praktyce” – Sesja on-line.

Głównym jej celem była prezentacja i wymiana wiedzy płynącej z badań naukowych na temat tańca oraz innych dyscyplin, które są z nim nierozerwalnie związane. Prezentacje dotyczyły także zebranej wiedzy teoretycznej opisującej zjawisko tańca we współczesnym świecie, a w szczególności: wpływu technik tanecznych na organizm człowieka, choreologii, choreoterapii, fizjoterapii tancerzy, sportów artystycznych z elementami tańca.

Dziękujemy wszystkim artystom, uczestnikom i organizatorom, którzy uczynili ten tydzień niezapomnianym. Była to okazja do promowania sztuki i nauki, ale także do zacieśnienia więzi między różnymi środowiskami.