V edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Osoby z niepełnosprawnością w sporcie - teoria i praktyka za nami

01.06.2023 Nauka

W dniach 25-27 maja w naszej uczelni odbyła się V edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Osoby z niepełnosprawnością w sporcie - teoria i praktyka” pod  honorowym patronatem JM Rektora prof. dr hab. Grzegorza Jurasa. W tym roku przewodni temat Konferencji to  „Profesjonalizacja sportu osób z niepełnosprawnościami a optymalizacja treningu sportowego w aspekcie zdrowia parasportowców”. Do tego międzynarodowego wydarzenia zgłosiło się ponad 130 uczestników z 18 ośrodków badawczo rozwojowych, łącznie z 6 krajów. Konferencja  składała się z części naukowej, edukacyjnej i diagnostyczno-szkoleniowej. Część naukową stanowiły wykłady znamienitych gości, autorytetów w sporcie osób z niepełnosprawnościami, specjalistów medycyny sportowej, ortopedii a także sesja ekspercka z udziałem mistrzów Paralimpic i Deaflympic oraz ich Trenerów. Wystąpienia naukowe cieszyły się dużym zainteresowaniem i pobudzały do  dyskusji oraz wymiany poglądów, co w efekcie zrodziło wnioski i postulaty. Obok wspomnianych wystąpień badaczy z różnych obszarów nauki, zaproszonych wykładowców z ośrodków naukowych zagranicznych i polskich  w naszej ofercie były warsztaty szkoleniowo-metodyczne, pt. „Rola edukatorów trenerów działających na rzecz rozwoju sportu osób z niepełnosprawnościami” prowadzone przez dr Piotra Marka z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego. Ponadto, odbyły się warsztaty  diagnostyczno - szkoleniowe z udziałem sportowców  para boksu ze stowarzyszenia "Wojownicy". Całość tego zadania została zrealizowana i omówiona podczas wystąpienia w jednej z sesji naukowych przez dr Jacka Polechońskiego nt. ,,Ocena intensywności wysiłku fizycznego parasportowców w wirtualnej rzeczywistości”.

Współorganizatorami wydarzenia był Polski Komitet Paraolimpijski i Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, a nasze działania zostały objęte patronatem przez instytucje i osobistości w tym Ministerstwo Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta miasta Katowice, Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej, Instytut Sportu-Państwowy Instytut Badawczy.

Realizatorami przedsięwzięcia byli pracownicy Katedry Wychowania Fizycznego i Adaptowanej Aktywności Fizycznej wraz z członkami koła naukowego SKN AAF. Komitetowi Naukowemu przewodniczyła inicjatorka konferencji dr hab. Anna Zwierzchowska,  prof. AWF, a Komitet Organizacyjny stanowili: dr Bartłomiej Szreniawa, dr Anna Walaszczyk-Iskra, dr Diana Celebańska, dr Joanna Cholewa, dr Beata Juras, dr Barbara Rosołek, dr Jacek Polechoński, mgr Eliza Gaweł, mgr Joanna Śrubarczyk

„Konferencja była współfinansowana ze środków projektu „Doskonała Nauka”, a wśród sponsorów wspierających nasze działania były firmy Akson i Euvic.

doskonala_nauka.png