Wielkopostne Spotkanie Świata Akademickiego

14.03.2023 Aktualności

W okresie wielkiego postu Bóg pozwala nam każdego roku «z oczyszczoną duszą radośnie oczekiwać  świąt wielkanocnych», abyśmy «przez uczestnictwo w sakramentach odrodzenia osiągnęli pełnię dziecięctwa  Bożego» (por. 1. Prefacja Wielkopostna). Chce, aby to doświadczenie łaski nie było tylko „indywidualne, lecz  wspólne, jak zresztą całe nasze życie wiary. Za Jezusem idzie się razem (…) wraz z tymi, których Pan postawił  obok nas jako współtowarzyszy podróży” (Franciszek, Orędzie na Wielki Post 2023). Zbawienie nie jest jedynie wydarzeniem historycznym. Zostało nam ono ofiarowane, a wraz z nim  została nam dana niezawodna nadzieja, mocą której możemy stawić czoło naszej teraźniejszości. I nawet  wtedy, gdy teraźniejszość jawi się jako uciążliwa i trudna, to jest możliwa do przeżycia i akceptacji, gdyż  towarzysząca nam nadzieja niesie w sobie cel «tak wielki, to usprawiedliwia on trud [podejmowanej w życiu]  drogi» (por. Benedykt XVI, Spe salvi). Z tej też racji wielu ludzi i wiele środowisk podejmuje na nowo zadanie «poszukiwania pewnego  celu», który usprawiedliwiałby «trud codziennej drogi» życia. Pragnę zachęcić do tego także cały świat  akademicki i zapraszam pracowników nauki, nauczycieli akademickich, doktorantów i pracowników  administracji uczelni Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na wielkopostny dzień skupienia. Chcemy wspólnie  poszukiwać pewnego celu naszych życiowych i akademickich zmagań.  Spotkanie odbędzie się w wigilię Niedzieli Palmowej, tj. w sobotę 1 kwietnia 2023, w budynku  Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, przy ul. Wita Stwosza 17. Uprzejmie proszę  o przekazanie tych informacji w środowisku Państwa pracy naukowej i dydaktycznej. Proponuję następujący program spotkania: 16.00 – Okazja do sakramentu pokuty i pojednania 16.30 – Konferencja – ks. prał. dr Marek Spyra  „Chrześcijanin między tradycjonalizmem i progresizmem – nowe wyzwania” 17.15 – EUCHARYSTIA NIEDZIELI PALMOWEJ Z OBRZĘDEM POŚWIĘCENIA PALM 18.15 – Spotkanie przy stole w refektarzu seminaryjnym Oczekując na spotkanie, życzę wszelkiego dobra!