Wizyta prof. dr. hab. inż. Marka Gzika

05.01.2024 Aktualności

Dziś w progach naszej uczelni gościliśmy prof. dr. hab. inż. Marka Gzika, powołanego w ostatnim czasie na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pan Minister zwiedził kampus AWF i zapoznał się z efektami niedawno sfinalizowanych inwestycji. Na spotkaniu z JM Rektorem prof. dr. hab. Grzegorzem Jurasem omawiano kwestie dotyczące przyszłości Szkoły Mistrzów: prowadzonych oraz planowanych projektów badawczych, zamierzeń inwestycyjnych, wyzwań i sukcesów sportowych. Jednym z tematów był także Program Narodowej Reprezentacji Akademickiej, który wspiera studentów-sportowców, pomagając im w prowadzeniu kariery
dwutorowej. W tym roku programem NRA objęto 148 studentów naszej uczelni. W ramach projektu każdy sportowiec ma swojego tutora, odbywają się dodatkowe zajęcia dydaktyczne, a ich program jest dostosowany do potrzeb studiującego. AWF Katowice jest największym w Polsce beneficjentem tego programu.

Nasz dzisiejszy gość - prof. dr hab. inż. Marek Gzik to polski inżynier, nauczyciel akademicki, samorządowiec i polityk, profesor nauk technicznych doskonale rozumiejący problemy z jakimi borykają się ośrodki akademickie. W 1996 r. ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Na tej samej uczelni uzyskiwał stopnie naukowe doktora (2000 r.) i doktora habilitowanego (2010 r.). W 2015 r. otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z inżynierią biomedyczną i biomechaniką. Był prodziekanem Wydziału Inżynierii Biomedycznej ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Śląskiej. W 2011 r. objął stanowisko kierownika współtworzonej przez siebie Katedry Biomechatroniki. W latach 2012-2020 był dziekanem Wydziału Inżynierii Biomedycznej. Pełnił także funkcję pełnomocnika rektora uczelni ds. współpracy z przemysłem. Od 2022 r. jest przewodniczącym rady uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Prof. Marek Gzik został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem im. prof. Jana Szmeltera, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej”, Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji „Nauka i Innowacyjność”. W wyborach parlamentarnych w 2023 r. wystartował do Sejmu RP z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu gliwickim, uzyskując mandat posła X kadencji.

Ta wizyta to dla nas ogromny zaszczyt i dziękujemy Panu Ministrowi za poświęcony czas!
Zapraszamy ponownie!